Gün içerisindeki hareketlerimizin kalitesi bütünüyle uykumuza bağlı. Daha kaliteli bir hayat için de güzel bir uyku şart. Uykuyu etkileyen ve ciddi bir rahatsızlık olan horlama probleminin sebebi uzun süredir araştırılıyor. Nihayet son yapılan araştırmalara göre horlamaya sebep olan şey tespit edildi.

Uzun süredir araştırılan ve bilim insanların farklı kutuplara çektiren horlama probleminin sebebi nihayet belli oldu. Amerika Birleşik Devletlerin’de, Parelman Tıp Fakültesi çatısı altında yapılan araştırmaya göre dilimizde olan yağ, uykumuzun kalitesini bir hayli etkiliyor. Sonuç olarak dilimizdeki yağ horlama sorununu ortaya çıkartıyor.

Araştırmacılardan biri olan Dr. Richard Schwab’a göre yağın dilimizde depolanma nedeni genetik olabilir. Çünkü gün içerisinde dilimizde yemek yiyoruz, nefes alıyoruz, konuşuyoruz. Normal şartlarda yağın depolanması pek mümkün görülmüyor. Fakat genetiğiniz de varsa bu mümkün hale geliyor. Bu nedenle de dilinizdeki yağ oranına bağlı olarak horlamalanız tetikleniyor. Yani dilinizdeki yağ oranı düşükse horlama ihtimaliniz azalıyor.

NE? NASIL?  Çığ Nasıl Meydana Gelir ve Oluşur ?

İzleyin: Horlama hastalık mıdır?

Yapılan Araştırmada Hastaların Sağlık Durumları İncelendi

Dildeki yağ oranına bağlı olarak uyku kalitemiz etkileniyor sonucunu çıkarmıştık. Horlamaya sebep olan şey sadece dil yağı değilmiş! Kilo problemi de buna dahil. Bilim insanları tarafından tespit edilen başka bir neden ise fazla kilolar. Araştırmada 67 tane obezite hastalığı taşıyan insan üzerinden yapılan bulgulara göre kilo kaybı büyük oranda uyku kalitenizi iyileştiriyor.

Kaynak: NHS

Video: Horlama Nedir ve Nasıl Engelleyebiliriz?

Horlama Sorunu Nasıl Çözülür?

Horlama sorunu, çoğu kişide olan bir rahatsızlık. Bu nedenle Google üzerinden horlamaya sebep olan şey ne? Tarzında aramalar sıkça yapılıyor. Dilerseniz bu sorumuzun cevabına geçelim…

Araştırmanın sonucunda dilde bulunan yağın, horlamada etkili faktör olduğu görülmüştü. Bu bağlamda da yapacağınız şey dilinizdeki yağ oranını azaltmak olacaktır. Dildeki yağ oranınızı azaltmak içinse kilo vermeniz gerekli. Fakat sağlıksız şekilde değil! Sağlıklı bir şekilde.

NE? NASIL?  Sağlıklı Beslenme Yöntemleri Nelerdir ?

Sağlıklı kilo vermek için de kilo verme işlemini zamana yaymalısınız. Daha sonra doktorların tavsiye ettiği tamamen sağlıklı ve gündelik ihtiyaçlarınızı karşılayacak diyet programlarını tercih etmelisiniz. Dediğimiz tüm adımları takip ettiğinizde horlama probleminizi ortadan kaldırıp daha kaliteli bir uyku deneyimine sahip olacaksınız.