Hafif mide ağrıları ise genellikle hazımsızlık nedeniyle olur.  Şiddetli bir mide ağrınız yoksa, hafif mide ağrılarınız için evde uygulayacağınız doğal yöntemleri kullanabilirsiniz.  Mide ağrısı rahatsızlığı insan sağlığı için en özel alanlardan biridir. Çünkü hemen herkesin yaşadığı problem ve hastalık niteliği taşımaktadır. Mide ağrısına ne iyi gelir, nasıl iyileşir?

Mide ağrısı nasıl iyileşir?

Hazımsızlık halleri ve sindirim yavaşlığı nedeni ile oluşan mide ağrılarına, yoğurt tüketimi ve kullanımı iyi ve doğal kaynak olarak gelmektedir. Tüketimi hızlandırılmalıdır. Yoğurt tüketimini normal öğünlerde kullanmak sindirimi kolaylaştırır.

  • Sakinleştirici yönü ile papatya çayı da doğal bir bitki özelliğini koruması nedeniyle mide kaslarına ve mide ağrısı tedavilerine iyi gelmektedir.
  • Beslenme alışkanlıkları düzeltilmeli; bazı doğal bitkilerin kullanımı genişletilmesi ile kimyon, limon, yoğurt, papatya çayı, süt, tarçın, gibi besinlerin tüketimi çoğaltılarak mide ağrı ve şikayetlerine önlem niteliğinde tedbir alınması sağlanmalıdır.
  • Mide ağrı sürecindeyken; beslenme işlemine ara verilmeli, mide dinlendirilerek sakin bir ortamda ağrının kontrol altına alınması beklenmelidir.

Mide ağrısı yukarıda saymış olduğumuz bitki ve diğer nedenler ile geçmeyecek şekilde ise mutlaka doktora başvurulmalı, sağlıklı hareket etme temel prensibi ile; mide asidini nötralize ve minimuma indirecek antiasitler, mide asidini azaltan H2 reseptör antagonistleri H2RA ya da proton pompa inhibitörleri kullanabilmekte, sağlık bakanlığı onaylı kurum ve kuruluşlardan yardım alınması fayda sağlaması öngörülmektedir.

NE? NASIL?  Bakan Koca'dan flaş maske uyarısı! Kullanılmış maskeleri ne yapmalıyız?

Video: Mide Ağrısı ve Yanması Nasıl Önlenir?

Stresten uzak kalınmalı, rehabilite amaçlı gezi, kitap okuma ve meditasyon vs. araçları kullanılarak süreç etkin takip edilmelidir.

Beslenme düzeyinde ağızla alınan her türlü bitki ve ilaçlar doktor tavsiyesi ile kullanılmalı, hasta kendi kendin tedavi aracı üretmemelidir. Tedavi yöntem ve teknikleri kişinin kendi kendine alabileceği bir savunma mekanizması aracı, ilaç konumlandırması yolu değildir. Her daim doktor ve sağlık personel ekibi uyarınca ilaç ve bitki türü kullanımı sağlanmalı; kaliteli ve etkin bir iyileşme süreci takip edilmelidir.

Mide ağrısı ve şekil bozuklukları oluşum aşamalarının bir diğer etkisi de aşırı kilo alımı ve yağ oranının kontrolsüz bir şekilde vücutta indekslenmesi, depolanmasıdır. Bu yüzden kilo kontrolü sağlayıcı spor ve aktiviteler yapılmalı, özel diyet uzmanlarından yardım istenmelidir. Aşamalı bir şekilde kilo yağ yakımı gerçekleştirilerek midede oluşan toksin ve aşırı yüklenmelerden hızlıca kurtulma sağlanmalıdır.

NE? NASIL?  Kadınlarda kansızlığın belirtileri nelerdir?

Sigara ve alkol kullanımından uzak durulmalı, zehir içeren ve muhteviyatı itibari ile vücuda giren her türlü zararlı maddeden olabildiğince uzak bir şekilde korunmalıdır.

Bol bol su tüketin

Bol su tüketimi sağlanarak hem kilo yağ yakıcı etkisi hem de midenin hızlı bir şekilde temizlenip kendini yenileme noktasındaki hızlı başkalaşımı kontrol altına alınması bu sayede sağlanacaktır.

Her ilaç her aşamada kullanılmamalı, ilaç farklılığı ve kişinin vücut bütünlüğünün buna hazır olup olmadığı bütünüyle ayırt edilmelidir. Mide ağrısı ve tedavi yöntemleri kişinin kendi reçete yöntemi ile değil, uzmanlarca önerilmiş, resmi altyapısı kesinleşmiş bakanlık onaylı suretli reçetelerle hayata kazandırılmalıdır.

Video: Mide Ağrısı Nasıl Geçer?

Mide Ağrısını Geçiren Gıdalar Hangileri?

  1. Tarçın: Sabahları aç karnına bir çay ya da tatlı kaşığı tarçın yemek, mide ağrılarının azaltabilir. Ayrıca beslenme uzmanları tarafından sık sık önerilen tarçın, sütlü tatlıların üstüne  konularak da tüketilebilir.
  2. Muz: Muz eklem ağrılarında olduğu gibi mide şikayetlerine de öneriliyor. Öğün aralarında tüketilen muzlar, mide ağrısı şikayetlerini daha az hissedilmesini sağlıyor.
  3. Yoğurt: Makalemize başlarken de belirttiğimiz yoğurt ile midede ortaya çıkan ağrılar azaltılabilir.
NE? NASIL?  Saç kırıklarından kurtulmak için tavsiyeler! Saçlar neden kırılır?

Mide Ağrısını Geçiren İçecekler Hangileri?

  1. Süt: Süt de mide ağrısına iyi gelir ama fazla içmek gaza neden olacağı için dikkatli olmak gerekir.
  2. Bitki çayları: Papatya ve ada çayı başta olmak üzere birçok bitki çayı mide ağrılarını azaltmaktadır. Özellikle papatya çayı, anti-enflamatuar özelliğiyle mide ağrısını azaltmaya yardımcı olabilir. Bu anti-enflamatuar özellikler, mide kaslarınızın gevşemesine yardımcı olarak kramp ve spazm ağrısını hafifletebilir. Zencefil  ise  hazımsızlık için yaygın olarak kullanılan doğal bir çözümdür. Gingerol ve shogaol adı verilen kimyasallar içerir. Bu kimyasallar mide bulantısını azaltmaya yardımcı olabilir.
  3. Maden suyu: Yemekten sonra maden suyu içmek hazımsızlığa iyi gelecektir. Hem de midenin çok daha rahat çalışmasını sağlayacaktır.

Makale içeriği tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Makalede tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.