Asgari ücret komisyonu tarafından yapılan toplantı sona erdi. Komisyon toplantıda asgari ücretin artışını konuştu. 2022’nin ikinci yarısında asgari ücrete yapılacak olan artış üzerine konuşuldu. Yapılan toplantıda işverenler adına TİSK, işçiler adına ise TÜRK-İŞ yapılacak artış için görüşlerini bildirdi.

TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol toplantıda görüşlerini bildirdi. Hem devlet tarafından hem vatandaşlar tarafından ara zam yapılması talebini değerlinden Akkol artışa yönelik görüş ve önerilerini sunacak. Vatandaşlar tarafından merakla beklenen asgari ücret zammı, tüm ürünlere gelen zam ile asgari ücret zammı zorunla hale geldi.

ASGARİ ÜCRETE NE KADAR OLMALI?

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Başkanı Mehmet Balık, açıkladıkları açlık sınırı verisine dikkat çekerek, belirlenecek yeni asgari ücretin 6 bin 780-7 bin TL’nin altında kalmaması gerektiğini söyledi.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ise, “Bir evde iki kişi çalıştığı zaman o eve en az yoksulluk sınırı (haziran ayı için 20 bin 818 TL) girebilmeli. Aksi halde, yapılacak kısmi iyileştirmeler yüksek enflasyon karşısındaki kayıpları gidermeye yetmeyecektir” diye konuştu.

NE? NASIL?  Milyonlarca Kişiye 977 TL Devlet Yardımı! e-Devlet üzerinden Anında Başvuru!

“İŞLETMELERİMİZİ KORUYAN DENGELİ BİR SÜREÇ OLACAĞINI ÜMİT EDİYORUM”

Sayın Bakanımız da çok iyi bilir. Asgari ücretten vergi alınmaması konusudur. Asgari ücretten vergi alınmıyor. 14 milyon çalışanın asgari ücret kadar kısmının vergi alınmaması bu komisyonun çıktısıdır.

Güzel bir mutabakat olmuştu. 3’lü imza ile kamu, işveren, işçi kesiminin mutabakatıyla tamamlanmıştı. Kıymetli çalışanlarımızı işletmelerimizi koruyan, ihracat yapan işletmelerimizi koruyan dengeli bir süreç olacağını ümit ediyorum.”

ASGARİ ÜCRETTE ARA ZAM NE KADAR OLACAK?

İktidara yakınlığıyla bilinen Sabah gazetesinin iddiasına göre Ankara’da bir süredir devam eden görüşmeler sonunda değişik formüller üzerinde çalışma yapılmıştı. Burada üç formül üzerinde süren görüşmelerde birinci formül olan prim düzenlemesi öne çıktı.

Hem işçi hem de işveren temsilcileri ile yapılan görüşmeler sonunda işverene aşırı yük getirmeyecek ve istihdamı koruyacak bir formülün uygulanması görüşü öne çıktı.

NE? NASIL?  Berat Kandili nedir? Berat gecesi yapılacak dua ve ibadetler nasıl olmalıdır?

“YASAL MEVZUATTAKİ SORUNLAR AŞMAMIZ LAZIM”

Asgari ücretin normal zamanda toplanması gerektiğini söylemiştim. Bugün gelen noktada çalışanların enflasyonun tahribatı karşısında korunması bizim görevimizdir. Asgari ücret sadece asgari ücret kapsamında olan 6 küsür milyon işçimizi oluşturuyor. Onlarla sınırlı değildir. Onların üzerindeki gelir gruplarının da ücretlerinde pozitif etki yapacak bir unsurdur.