Yahudilerin gizemli gelenekleri duyulduğu zaman şaşkınlık yaşamaya neden oluyor. Yahudilerin geleneklerine göz attığımız zaman farklılıklar göze çarpıyor. Özellikle bu farklılık ölülerin cesetlerini yakmalarıyla başlıyor.  Müslümanlık ile tamamen alakasız bir geleneğe sahip olduğunu burada kanıtlıyor. Müslüman aleminde ölüleri gömme varken Yahudiler ise ölüleri yakıyor. Ölü için bir mezar oluşturmuyor. Kızgın ateş içerisine atılan ölülerin bedenleri yok ediliyor. Kulağa oldukça ürkütücü gelen bu geleneği bir de canlı gözlerle görmeyi düşünmeyi hayal bile edemiyoruz.

Yahudilerin Gizemli Gelenekleri

Yahudilerin Gizemli Gelenekleri

Yahudilikte Ne Yenmez?

Yahudilikte ne yenmez diye bir araştırma yaptığımızda ise ilginç diyebileceğimiz bulgularla karşılaşabiliyoruz. Yahudilerin özellikle yemek tarzları da oldukça ilginç olmasıyla ön plana çıkıyor. Bazı balık türlerini tüketme konusunda serbestlik olurken bazı türlerinde ise yasak getirilmiştir. Yahudiler için yasak olarak listeyebileceğimiz deniz ürünleri:

 

  • Yengeç
  • Deniz Kestanesi
  • Istakoz
  • Karides
  • Kalamar
NE? NASIL?  Evde Kolay Dezenfekten Nasıl Yapılır! DSÖ'nün Önerdiği Formül!

Deniz ürünleri Yahudi kültürünün bazı kesimlerinde yenilmesi uygun görülmeyebiliyor. Yemek kültürü ile de bir farklı kültürü yansıtan Yahudilerin damak zevkleri de farklıdır.

Yahudilerin Gizemli Gelenekleri

Yahudiler En Çok Ne Yer?

Yahudilikte coğrafi farklılık hakimdir. Zaten bu durumda ister istemez direkt olarak tüketimlerine yansıyan konulardan biri oluyor. Yahudiler en çok ne yer diye yemek geleneklerinin neler olduğuyla alakalı bir inceleme yaptığımızda meşhur olan Şabat yemeğidir. Kızarmış tavuk, sarma yaprakları ve havuç tzimmes tüketimleri arasında yer alıyor.

Yahudilerin İbadetleri Nelerdir?

Çağımızda farklı inançlar vardır ve bu inançlara göre de ibadet şekli değişebiliyor. Öyle ki Müslüman inancına bağlı olarak ibadetler farlı olurken Yahudilik içinde bu durumun değiştiğini söylemek isteriz. İnanç farklılıkların oluşması farklı dinleri de merak etmemize neden oluyor. Genelde dini farklılıklarda ibadetlerin nasıl olduğu en çok merak edilen konulardan biri olduğunu söyleyebiliriz.

NE? NASIL?  Sivilce ve aknelerden nasıl kurtulabilirsiniz?

Yahudilerin ibadetleri nelerdir diye incelendiğinde ise farklılıklar göze çarpıyor. İbadetler gün içerisinde üç defa yapılır. İkindi, akşam ve sabah şeklindedir. Kadınlar ibadete katılamazlar. Harem denilen yerden ibadeti izleyebilir. 13 yaşına gelmiş olan bir çocuk ibadete katılım yapabilir. Şabat, haftalık dinlenme ve aynı zamanda ibadet yapılma günü olduğunu söyleyebiliriz.