Kişiler hayatlarını öyle ya da böyle devam ettirmektedir. Bu bir düzen içerisinde sürüp gitmektedir. Buna bir dur diyen kişiler günlük yaşam tüyoları hakkında bilgi arayışına girebilmektedir. Günlük yaşam tüyoları sayesinde kişiler farklı bir yaşam tarzına sahip olmaktadır.

Yaptıkları işlemlerde daha doğruya kolaylıkla ulaşabilmekte, daha avantajlı durumda olabilmektedir. Uygulamakla bir şey kaybedilmeyecek bu tüyolar sayesinde kişiler avantajlı durumlara sahip olabilmektedir. Herkesin bilmesi gereken bu tüyolar ile daha doğru ve daha zorlu bir yaşam sürdürmek mümkündür.

Yaşam Düzeni

Yaşam düzeni kaçta uyanıldığından kaç öğün yendiğine kadar birçok detayı kendi içerisinde barındırmaktadır. Yaşam düzeni anlamında kişinin sahip olması gereken normlar vardır. İş dünyasından bunalan insanlar kaçacak yer arayışına girmektedir. Bu kapsamda yaşam düzeni hakkında birçok tüyo sayılabilir.

Bu tüyolardan bazıları şu şekilde listelenebilir:

 • Erken uyanın. “Erken kalkan yol alır.” sözünü aklınızdan çıkarmayın.
 • İyi bir zaman planlaması yapın. Haftada en az 7 günde toplam 7 saat arkadaşlarınızla buluşun.
 • Hedefler koyun ve hedeflere doğru yönelin.

Bu gibi tüyoları çoğaltmak mümkündür. Bu tüyolara uyulması durumunda hayatın birçok aşamasının kolaylaştığı görülebilir.

Herkesin Bilmesi Gereken Günlük Yaşam Tüyoları

Herkesin Bilmesi Gereken Günlük Yaşam Tüyoları

Beslenme Kalitesi

Beslenme kalitesi kişilerin dikkat etmediği noktalardan birisidir. Özellikle gece yemekleri, fast food ürünler gibi konular sürekli beslenilen ürünler olabilmektedir.

Beslenme konusunda şu önerilere dikkat edilmesi tavsiye edilir:

 • Fast food’dan kaçının. Fast food hem yeme düzenini bozar hem de barsak alışkanlıkları üzerine olumsuz etkilere sahiptir.
 • Haftada 3 gün sebze ağırlıklı beslenme tarzını uygulayın. Bir diyet kapsamında olmasa bile haftanın 3 gününde mutlaka sebze yemeği olmasına özen gösterin. Bu 3 günden 1’inin de salata olmasını sağlayın.
 • Çorba tercih edin. Az da olsa yemekten 5-10 dakika öncesinde içilen çorba midenizin asit salgısını düzenleyecektir.
 • Gece yemek yemekten kaçının.
NE? NASIL?  Göbeklitepe’nin Şaşırtan Sırları

Bu öneriler ışığında davranan kişiler sağlık anlamında daha avantajlı olmaktadırlar.

Sağlık Takibi

Sağlık kişinin bir kez kazandığı ver her noksan noktada kişinin kaybettiği bir durumdur. Sağlık Dünya Sağlık Örgütü’ne göre hem bedenen hem de ruhen sağlıklı olma durumlarını içinde barındırır. Hiçbir hastalığı bulunmayan kişiler yaş kapsamında bazı önerilere uymalıdır. Kanser taramalarında gecikmemek bu konuda önemli bir başlıktır. Kadınlara yılda bir mamografi çektirmeleri önerilir.

Ayrıca kronik hastalıklar hayatı ciddi manada kısıtlamaktadır. Bu kapsamda özellikle kronik hastalıkların takibi yaşam kalitesini artıracaktır. Kronik hastalıkların takibi özellikle sağlık açısından önemli bir tablo oluşturmaktadır. Kronik hastalıklar alanında gelişmiş teknolojiler ışığında hastalığın tedavisi ya da kürü mümkündür. Bu kapsamda da yaşam kalitesinde ciddi manada artışlar görülebilmektedir.

Spor Alışkanlıkları

Spor alışkanlıkları yaşamda önemli bir yere sahiptir. Spor konusunda kişiler çok dikkatli davranmamaktadır. Bu durum da sağlık sorunlarını beraberinde getirebildiği gibi aynı zamanda kişinin ruh hali üzerine de etki göstermektedir. Spor konusunda kişilere şu önerilerde bulunmak mümkündür:

 • İş yerinde sürekli oturulması gerekiyorsa molalarda mutlaka kısa süreli yürüyüşler yapılmalıdır.
 • Evden gidiş ya da eve dönüş konusunda bir önceki ya da bir sonraki durağa kadar yürünmelidir. Bir durak yürüyerek yıla vurulduğunda ciddi bir yürüyüş yapılabilmektedir.
 • Bir spora yazılmalı ve program hazırlanmalıdır.
NE? NASIL?  Televizyonda Bir Kaç Sayı Gördü Loto Oynadı Kazandı

Bu bilgiler ışığında spor alışkanlıkları anlamında bir düzen sağlanabilir. Sporun sadece kilo vermeyle alakalı olmadığı, ruh hali ile doğrudan alakalı olduğu literatürde yer alan bilgiler arasındadır.

Alışverişler

Alışverişlerde tutumlu olmak kadar ihtiyaçları geciktirmemek önemlidir.

Alışverişler konusunda şu önerilere uyulmalıdır:

 • Alınacak ürünler 1’den 5’e kadar ihtiyaç anlamında puanlanmalıdır. En yüksek puan en lazım olan ürüne verilmelidir.
 • Alışverişlerde internet üzerinden ilgili ürüne dair yorumlar okunmalı, fiyat araştırmaları yapılmalıdır.
 • Uygun fiyat sunan yerler tercih edilmelidir. Bu sayede diğer işlemlere bütçe ayrılabilir.
 • Alışverişler hakkında düşünülmelidir. Evden alışveriş yapmak amacıyla değil daha spesifik amaçlarla çıkılmalıdır. Hedef olarak “t-shirt alacağım” şeklinde net hedefler belirlenmeli ve buna riayet edilmelidir.

Alışverişler konusunda tutumlu ve hedefe yönelik olmak sadece bir alışkanlık değil bir disiplin de kazandırmaktadır.

Tartışmalar

Tartışmalar günlük hayatta sık yaşanan şeylerdir. Tartışmalarda dikkatli olunacak bazı durumlar söz konusudur. Tartışmada güçlü ve zayıf argümanlar vardır. Tartışmadaki güçlü argümanların ortaya atılması ve sonrasında küçük argümanlarla beslenmeye çalışılması tartışmalarda olumsuz sonuçlar doğurabilir. Tartışılan kişi küçük argümanların antitezlerini söyleyerek haklı çıkabilir.

NE? NASIL?  İşte Dünya'nın En Büyük Depremi

Bu kapsamda tartışmada kişi en güçlü argümanını sunmalı ve devamını getirmemelidir. Tartışmalarda haksız durumlarda özür dilemek kişiye kaybettirmez. Aksine kazançlar ortaya çıkarır. Özür dilemek için çeşitli yöntemler vardır. Bunlardan en etkilisi konuşmak, iletişime geçmektir. Özür dileme işlemlerinde öncelikle zayıf olduğu kabullenilen özelliklere çok kısa bir şekilde değinilmelidir. Ardından özür dilenmeli, davranışın yanlışlığından bahsedilmelidir.

Zevk Sahibi Bir Yaşam

Zevk sahibi bir yaşam sürmek isteyen kişiler sanat alanına yönelmektedir. Sanat alanında kurallar dahilinde yaşanması kişiye büyük özellikler sunabilmektedir. Özellikle hayal dünyasının genişlemesinde önemli olan sanat her insanın ihtiyacı olan bir durumdur. Sanat alanında kendini geliştirmeye çalışmak da dahil yapılan her eylem ruhu genişletecektir.

Bu anlamda kişilere şu önerilerde bulunmak mümkündür:

 • Ayda en az 1 film izleyin. Güncel çıkan filmleri takip edin.
 • Ayda en az 1 tiyatro ya da konsere gidin.
 • 2 haftada 1 kitap bitirin. Kitap için bütçe ayıramayan kişiler kütüphaneleri tercih edebilirler.
 • Televizyona ayrılan süreyi azaltın. Telefon üzerinden bir şeyler izlemeyin.

Bu öneriler ışığında sanat açısından da ruhu beslemek, yanlış olan şeylerden arınarak daha doğru bir hayat sürdürmek mümkündür.