Gelişen teknolojik imkanlar sonucunda kalıcı makyajın avantajları nelerdir sorusu önem kazanmıştır. Çünkü birçok kadın, kalıcı makyajın sağlamış olduğu avantajlar ile ortaya çıkan dezavantajları kıyaslayarak bu işlemi yaptırmak ister. Avantajlar, dezavantajlar, hangi durumlarda yaptırılmalı, hangi durumlarda yaptırılmamalı, gibi konuların bilinmesi gerekir.

Kalıcı Makyajın Avantajları

Kalıcı makyajın sağlamış olduğu farklı avantajlar vardır. Bu avantajlar her kadın için aynı olmamakla birlikte, genel olarak ortaya çıkan faydalardır.

Bu faydalar:

  • Koşuşturma zamanlarında makyaj yapmak için zaman kaybedilmez.
  • Makyaj yaparken hazırlanmak için zaman kaybedilmez.
  • Gece ve gündüz, yüz temizliği yapıldığı zaman dahi bakımlı bir görünüm elde edilir.
  • Makyaj malzemeleri için sürekli olarak masraf yapılmak zorunda kalınmaz.

Başlıca faydalar bu şekilde ifade edilebilir.

Kalıcı makyaj yaptırmak isteyen bireyler, bu durumun getirmiş olduğu dezavantajları da bilmelidir. Bu sayede bireylerin, işlemi yaptırmak isteyip istemediklerine daha net karar vermeleri sağlanır.

NE? NASIL?  Dünyanın En Zenginleri Hangi Sektörlerde Çalışıyor ?

İzleyin: KALICI MAKYAJ UYGULAMASI AVANTAJLARI NELERDİR? KALICI MAKYAJ UZMANI SANAZ GANİOĞLU

Kalıcı Makyajın Dezavantajları Nelerdir?

Kalıcı makyajın getirmiş olduğu dezavantajlar da söz konusudur. Bireylerin bu işlemi yaptırmak için toplu olarak masraf yapmalarına belirli işlemler için zaman kaybedilmesi gibi durumlar ortaya çıkar. Ayrıca, kalıcı makyaj yapılacağı zaman cilde uygulanacak olan fazla miktarda kimyasal söz konusudur.

Bu kimyasallardan sonra cilt tahriş olabilir, daha erken yaşlanma belirtileri ortaya çıkabilir ve kalıcı makyajın etkisi sona erdiği zaman ciltte matlaşma oluşabilir. Her işlem sonrasında tüm belirtilerin ortaya çıkması gibi bir durum da söz konusu değildir. İşlem esnasında kullanılan malzemelerin kalitesi, uygulanma biçimi gibi durumlar da zararın seviyesini belirler.

Kalıcı Makyaj Hangi Durumlarda Yaptırılmalı?

Kalıcı makyajın yaptırılmasını gerektiren durumlar vardır. Eğer bireyler sıklıkla dışarıda vakit geçiren ve her çıkma zamanında makyaj yapan bireylerse, cilt üzerinde oluşmuş olan ve rahatsız edici kusurlar varsa, cildin her zaman bakımlı görünmesini gerektiren durumlar varsa kalıcı makyaj yapılabilir. Ancak bu durumlar ortaya çıkmış olsa dahi, zorunlu olarak yaptırılması gerekir, diye bir ifade kullanılamaz. Bireylerin tercihine bağlı olarak, belirtilen durumlarda yapılabilir.

NE? NASIL?  Duş sonrası bakım ürünleri nasıl kullanılmalıdır?

Kalıcı Makyaj Hangi Durumlarda Yaptırılmamalı?

Kalıcı makyajın yaptırılabileceği durumlar olduğu gibi, yaptırılmayacağı durumlar da vardır. Eğer bireylerin yaşı çok küçük ise, özellikle ergenlik öncesi zamanlarda, kalıcı makyaj yapılmaması gerekir. Bu durumun yanı sıra; cilt üzerinde sorun yoksa ve bakımlı görünüyorsa, kalıcı makyaj için kullanılacak kimyasallara alerji varsa, makyajlı halin geçici olması isteniyorsa; başlıca bu gibi durumlarda kalıcı makyaj yaptırılmaz.

İzleyin: Kalıcı makyaj zararlı mı?