Ay olmasaydı ne olurdu? ve ay ne işe yarar birçok kişi merak eder. Klasik tanımında ayın dünyanın uydusu olduğu ve güneşin etrafında döndüğü söylenir. Olmasaydı çok şiddetli doğa olayları ile karşı karşıya kalabilirdik. Örneğin atmosferde şiddetli rüzgarlar yaşanırdı ve fırtınalarla hasarlar oluşurdu. Dünyanın eksen eğikliği üzerinde olması nedeniyle dönüş açısı da farklıdır. Dünyadaki iklim koşullarının meydana gelmesini sağlar. Bunun yanında döngünün devam etmesine ve iklim koşullarının korunmasına destek olur. Aynı zamanda gezegenimizin çekirdeğinde bulunan sıvının korunmasına destek olur. Bunun yanında üzerinde yaşadığımız gezegenin manyetik akışını sabitler. Kozmik radyason ve yeryüzü arasındaki dengeyi kurar. Farklı pek çok hali görülür ve bazen gökyüzünde aydınlanır.

Ay Olmasaydı Ne Olurdu?

Ay’ın Görevleri Nedir?

Pek çok kişi ayın görevleri nelerdir ve ay ne işe yarar merak ediyor. Özellikle astrolojiye ilgisi olan kişilerin bu konuda daha meraklı olduğunu görürüz. Gezegenimizin yaşam koşullarını korumada Ay’ın etkisi çok büyüktür. Mevsim geçişlerinin ve iklim koşullarının korunmasına yardımcı olur. Dünyayı özel kılan pek çok niteliğin ortaya çıkmasında ay etkilidir. Ay olmasaydı içinde yaşadığımız gezegende bir yaşam olmayabilirdi. Günler daha kısa sürerdi ve Dünya’nın kendi etrafında dönüşü daha az olurdu. Aynı zamanda kasırgalar çoğalırdı ve canlıların gelişimi dururdu. Mevsimler oluşamazdı ve gelgit olayları azalırdı. Dünya’da insanlar kalmaz sadece bitkiler yaşardı. Göktaşları gezegenimize çok sık uğrayarak burayı yok edebilirdi.

NE? NASIL?  E-Devlet Üzerinden 1000 TL Pandemi Yardımı Tek Tık Kadar Basit!

Ay Olmasaydı Ne Olurdu?

Ay Nedir?

Ay nedir ve ay hangi olayları meydana getirir birçok kişi tarafından sorulur. Ay günün saatlerinin oluşmasında ve mevsimlerin birbirini izlemesinde çok önemlidir. Üzerinde yaşadığımız gezegenin bir uydusu olarak görev yapan Ay, Dünya için son derece önemlidir. Eğer Ay olmasaydı birçok açıdan dünya’da yaşamak zor olurdu. Hatta yapılan araştırmalar sonucunda gezegende bir yaşam kalmayacağı söylenir. Çünkü ay bu gezegendeki döngünün sabit kalmasına ve korunmasına destek olur. Ay olmasaydı gezegendeki canlıların yaşamı diye bir şey kalmazdı. Dünyada sadece bazı bitkiler yaşayabilirdi. Fakat Ay olduğu için hem günler hem aylar düzenli şekilde oluşur ve devam eder. Ancak Ay olmasaydı şiddetli kasırgalardan ötürü bir hayat kalmazdı.