Türkiye’de girilmesi yasak olan bölgeler Dünyada olduğu gibi Türkiye’de girilmesi yasak olan bölgeler bulunuyor. Bölgelerde giriş izni verilmemesinin temel nedeni hem bireysel sağlık hem de ulusal açıdan ziyaret edilmesinin yasak olmasıdır. Bu bölgelere izin yasağı olmasının nedeni ise büyük sırrın yanı sıra üst düzey suçluları kapsamış olması diyebiliriz. Yasak olan yerlere bir şey olmaz diyerek girmeye çalışırsanız başınızın büyük derde girmesine neden olabilirsiniz. Bu sebepten dolayıdır ki hassas davranmalı ve kesinlikle böyle bir şey yapmamalısınız.

Türkiye’de Girilmesi Yasak Olan Bölgeler

Sağır Oda

 En gizemli yerlerden biri olarak sağır oda olurken, girilmesi yasaktır. Burada gizli bilgiler konuşulurken giriş kesinlikle yasaktır. Odanın yüksek güvenlik önlemleri ile donatılmış olduğunu söyleyebiliriz. Odanın duvarları ise kimyasal malzemeler ile kaplanmıştır. Pencerelerde ise ses geçirmeyen özel malzemeler kullanılmıştır.  Bu odanın sadece pencereleri değil aynı zamanda perdeleri bile ses geçirmeyen özellikte diyebiliriz. Duvarlar karbon bazlı şekilde ayarlanmasıyla dışarıya bilgi çıkması imkansız hale getirilmiştir. Odanın yapım maliyeti 100 bin doları bulmuştur.

NE? NASIL?  Doğum çantası nasıl hazırlanmalı?

 

Kozmik Oda

Kozmik oda bir bakıma sır küpü olarak nitelendirilebilir. Bu odanın Genelkurmay Başkanlığına bağlı olduğunu söyleyebiliriz. Odalar mühürlü özelliğe sahip olurken, girişler yüz ve parmak iziyle yapılıyor. Kozmik odaya sorunsuz bir şekilde giriş yapabilmek adına 17 haneli şifrenin mutlaka bilinmesi gerekir. Kozmik odaya girecek olan personellere de yetkiler verilir.

Türkiye’de Girilmesi Yasak Olan Bölgeler

İncirlik Hava Üssü

İncirlik hava üssü, Adana şehir merkezine konum olarak 13 kilometre uzaklıkta yer alır. Üssün ilk inşası ise 1951 yılında başlanmış olurken 3 sene içerisinde tamamlanmıştır. Bu üstte şuan 2500 Amerikan askerinin yer aldığını söylemek isteriz.

Başkomutanlık Sığınağı

Başkomutanlık sığınağı, savaş anında devlet büyüklerini füze ve nükleer kimyasal etkilerine karşı koruma amacıyla inşası yapılmıştır. Sığınak içerisinde ise 300 kişinin yemek ve su tüketim ihtiyaçlarını karşılayacak malzemeler yer alıyor. Savaşın buradan yönetilmesi de mümkün kılınmıştır. Gelişmiş bir sığınak olarak bilinen Başkomutanlık Sığınağının Ankara’da yer aldığını belirtebiliriz.

NE? NASIL?  Hangi meyveler kabuğuyla yenmeli?

Türkiye’de gizlenen yerler ile ilgili olarak okuyuculara özel bilgiler sunduk. Bu yerlere giriş yapılması mümkün değildir.