Atatürk’ün hakkında bilinmeyen gerçekler Cumhuriyetimizin kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk hakkında birçok bilinmeyen ya da yanlış bilinen vardır. Örnek olarak kendisinin 1881 yılında dünyaya geldiği en yaygın bilgidir.

Ancak birçok kişi tarafından bilinmese de kesin anlamda netlik kazanmış değildir. Kendisi hayattayken lise tarih kitaplarında doğum yılının 1880 olarak geçtiği, kendisinin de itiraz etmediği malumdur. Bunun dışında 1944’de Enver Behnan Şapolyo’nun Kemal Atatürk ve Milli Mücadele adlı kitabında köşke doğum yılını sorduklarını, yaverlik dairesinin de 1880’de, Selanik’de doğduğunu söylediklerini belirtmektedir.

Harp okulu kayıtlarına da Rumi 1296 yılında dünyaya geldiği gösterilmektedir. Bu da günümüzdeki  takvime göre 13 Mart 1880 – 12  Mart 1881 arasına denk gelmektedir. Atatürk’ün bilinmeyen yönleri nelerdir hakkında farklı yönleri de vardır.

Atatürk Hakkında Bilinmeyen Gerçekler

Atatürk’ün Aşık Olduğu Kız

Stilyan Kovaçev’in kızı olan Dimitrina Kovaçev birçok kişi tarafından tanınmaz. Aslında kendisi Mustafa Kemal Atatürk’ün aşık olduğu, ancak evlenemediği bir kızdır. Kendisi de yıllar sonra ataşe iken bir kız sevdiğini, lakin vermediklerini; Sofya’da gençliğini bıraktığını dile getirmiştir.

NE? NASIL?  Çocuk Yetiştirirken Hangi Sınırlara Dikkat Etmeliyiz ?

Mustafa Kemal Atatürk 30’lu yaşlarında Sofya Askeri Ataşeliğine atanmış; burada kendisi ile tanışmıştır. İkili birbirine aşık olmuş; hatta bir yılbaşı balosunda Dmitirina’yı da dansa kaldırmıştır. Dimitrina’dan da bahsetme gerekirse kendisi Eski Bulgar Savunma Bakanı General Stilyan Kovaçev’in ikinci kızıdır. İsviçre’de müzik ve edebiyat üzerine eğitim almıştır.

Mustafa kemal kendisini iki kere istese de iki kere reddedilmiştir.

Atatürk Hakkında Bilinmeyen Gerçekler

Ali Rıza Efendi’nin Fotoğrafı

Ali Rıza Efendi’nin fotoğrafı birçok kişi tarafından görülmüştür. Her ne kadar birçok kişi farkında olmasa da Atatürk’ün yanında uzun yıllar bulunan Falih Rıfkı Atay, Çankaya adlı kitabında Mustafa Kemal Atatürk’in Ali Rıza’nın fotoğrafı için onun babasını olmadığını belirtmektedir. Yine Falih Rıfkı’ya göre bilinen fotoğrafı da mevcut değildir.

Kemal Soyadı

Mustafa Kemal Atatürk’e Kemal soyadı birçok kişinin bildiği üzere hocası tarafından verilmiştir. Ancak yanlış olarak Mustafa adlı hocanın, bir karışıklık olması nedeniyle bunu önlemek üzere Kemal soyadını verdiği düşünülür.

NE? NASIL?  Evde ayak bakımı nasıl yapabilirsiniz?

Ancak gerçekte sınıfta birden fazla Mustafa vardır. Bu nedenle öğrenciler karıştığı için hocası babasının isminden esinlenerek, Kemal adını vermiştir.