İnsan yaşamında sağlığın sahip olduğu önem tartışılmaz bir gerçektir. Hayatımızı en iyi şekilde sağlıklı bir şekilde sürdürebilmek için mutlaka tüm bedenimizin gerektiği gibi bir sağlık yapısına sahip olması gerekir. Ancak yine de her şeye rağmen dünya genelinde birçok insan çeşitli türden sağlık sorunlarıyla karşılaşabilmektedirler. Bunların her birinin ortaya çıkışının ardında birden fazla çok sebep yer alabilmektedir. Bu bakımdan tekrar sağlıklı bir hayata kavuşmak için muhakkak yaşadığımız sağlık sorunlarına yönelik uygun adımları atmak gerekir. Sağlık sorunları arasında özellikle diyabet, tüm dünyada insanları en çok etkileyen problemlerin başında gelmektedir.  Kandaki şekerin gereğinden fazla artması sonucunda ortaya çıkan bu sorun insülin hormonunu çalışamaz bir hale getirmektedir. Bu bakımdan vücudun tüm fonksiyonları bundan olumsuz bir şekilde etkilenebilmektedir. Bu duruma karşı alınacak en iyi önlemlerden biriyse, mutlaka daha doğru olan bir beslenme programını hayata geçirmektir. Çünkü doğru beslenmenin diyabet hastalığını yok etme işlevi oldukça büyüktür. Peki, Diyabetli Hastalara Kişisel Diyet Önerileri nelerdir?

NE? NASIL?  Kilosu 500 bin lira olan arı zehrinin faydaları nelerdir?

Beslenmenin Önemi

Doğru beslenme hayatın her aşamasında her insan için önem arz eden bir durum olduğu gibi diyabet sorunlarında da çok özel bir öneme sahiptir. Diyabetli hastalara kişisel diyet önerileri bu bakımdan oldukça dikkat verilmesi gereken konulardan biridir. Mutlaka diyabet hastalarının beslenme sistemlerinde;

  • Liften zengin gıdaların bulunması gerekir,
  • Mevsiminde düzenli aralıklarla balık tüketimi yapılmalıdır,
  • Sağlıklı yani kompleks olan karbonhidratlara yer verilmelidir,
  • Genel olarak tekli ve çoklu doymamış yağlardan zengin beslenilmelidir.

Beslenme konusu, diyabeti yenmek ve ortadan kaldırmak için oldukça elzem olan bir durumdur. Beslenme düzenini değiştirmeden bu hastalıktan kurtulmanın bir yolu yoktur. Bu sorunun tedavisinde ilaç gibi unsurların yanı sıra en büyük rolü kesinlikle beslenme oynamaktadır. Bu bakımdan kaliteli, ölçülü ve doğru bir beslenme programıyla vücudun dengesi de bir düzen içerisine girmiş olur.

Video: Diyabet Hastaları Nasıl Zayıflar ve Diyabet Diyeti – Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel

Kaçınılması Gerekenler

Beslenmenin çok önemli bir yer tuttuğu diyabet hastalığında mutlaka uzak durulması gereken birtakım besinler de vardır. Bu besin grupları hastalığı daha kötü bir hale getirebileceğinden mutlaka tüketimine ara verilmesinde fayda olacaktır. Diyabeti etkileyebilecek bu besinler;

  • İşlenmiş gıda ve margarinlerde yer alan trans yağlar,
  • Aşırı miktarda doymuş yağ içeren süt veya salam gibi besinler,
  • Aşırı tuz ya da kolesterolü yüksek gıdalar, birçok durumda diyabetli hastaları olumsuz yönde etkileyebilmektedir.
NE? NASIL?  Sadece 10 Dakikalık Egzersizle Yağlarınızdan Kurtulun!

Bilinmesi Gerekenler

Diyabetli hastaların mutlaka şekeri hayatından çıkarmaları gerekir. Çünkü şekerli besinler tüketilmeye devam edildikçe hücre içerisine şeker girişinde problemler daha da artmaya başlar.

Bu durum ise kanda gezinen şeker miktarında bir artışa sebep olur. Bu bakımdan diyabetli hastalarda şeker kısıtlamasına gidilmesinin önemi oldukça büyüktür. Beslenme düzeninde mutlaka soğuk sıkım kaliteli bir zeytinyağına yer verilmelidir. Bunun yanı sıra badem ceviz gibi içerisinde sağlıklı yağlar bulunan kuruyemişler tüketilmelidir. Hazır yemek tüketiminden ve bilhassa paketlenmiş gıdalardan uzak durulmalıdır.

Kahvaltı uygun şekillerde sağlıklı yeşil bitki sebze ve meyvelerden yararlanarak yapılmalıdır. Mutlaka iyi bir egzersiz planı oluşturularak hareketli yaşama geçilmelidir. Bol yürüyüş ve koşu yapılmalıdır. Bunun yanı sıra iyi miktarda günlük gereksinimlere uygun olarak su tüketilmelidir.

Kan Şekerini Dengeleme

Besin grupları arasında bazıları, kan şekerini düzenlemeye yardımcı olmaktadır. Bunlar arasında, çeşitli baharatlar, ev yapımı elma sirkesi, tarçın, kereviz, soğan ve enginar gibi besinler, kandaki şekeri düzenlemede iyi bir fonksiyona sahiptirler.

NE? NASIL?  Tüp bebek tedavisi nasıl uygulanır?

Tokluk Sağlama

Diyabetli hastalarda tokluk hissinin dengeye gelmesi oldukça önemlidir. Bu bakımdan aşırı miktarda yemek tüketiminden kaçınmak gereklidir. Ayrıca tüketilen besinler çok iyi bir şekilde çiğnendikten sonra yutulması da sindirimi kolaylaştıracağından besinleri iyi çiğnemek gereklidir. Tokluk hissi oluşturmak için ayrıca lifli gıdalardan faydalanmak gerekir. Çünkü lifli gıdalar, vücutta uzun süreler açlığı bastıracak bir işleve sahiptir.

Makale içeriği tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Makalede tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.