Covid-19 vakasının dünya genelinde görüldüğü günümüzde etkisi uzun süre sürmesi bekleniyor, peki korona virüs alerjik hastalıklar için risk oluşturur mu? En çok etkilenenler arasında ise yaşlılar ve bağışıklığı düşün kişiler yer alıyor. Koronavirüs bağışıklığı ve direnci düşük vücuda ağır hasarlar verebiliyor. Bahar mevsiminde ise alerjik sorunları olan kişilerin bu konuda merakı sürüyor. Alerji hastaları için risk oluşturan bu virüs özellikle el temizliğinin önemli olması gereken dönemlerde sorun yaratabiliyor.

Neden Alerji Hastaları Dikkat Etmeli?

Alerji hastaları genellikle mevsimsel hastalıklar arasında; polen, çimen, toz, güneş ve bahar alerjisi olan kişilerden oluşur. Bu nedenle alerjisi olan kişi bu maddelerle temas ettiğinde elleri sürekli yüz bölgesinde olur. Hapşıran, gözleri akan ve öksüren kişiler bu duruma elleriyle müdahale eder.

Covid-19 virüsünün eller yoluyla ve göz kanallarından da girebileceği düşünüldüğünde bu durum dezavantaja dönüşüyor. Yeni bir pandemik vaka olduğu için etkisinin zamanla ne olduğu tespit edilebiliyor. Bazı durumlarda mutasyona uğraması, yan etkilerin dahi değişmesine neden oluyor.

Tam olarak nedenleri, etkileri ve ortaya çıkan durumlar belli olmasa da alerjik hastaların bu konuda etkilenmesi mümkün gözüküyor. Ellerini devamlı yüzüne götüren kişilerin bu anlamda nasıl korunacağı merak konusu. Takılan maskelerin sıcakta terleme yapması da alerjisi olan kişilerin hapşırmasına sebep oluyor.

Covid-19 Alerji Hastalarına Etkisi

Alerjisi olan hastaların tepki verdikleri maddeler farklılık gösterse de bu durumun etkileri ortaktır. Solunumda yavaşlık, alerjik astım, boğaz ve burun akıntıları gibi belirtilerdir. Hapşırırken etrafa hızla damlacıkların sıçraması, burun akıntısı ve ellerin temizlik adına kullanılması sonucu virüs kolaylıkla birçok alana taşınır.

NE? NASIL?  Kasık ağrısını doğal yollarla geçirmenin püf noktaları nelerdir?

Bu alanlar;

  • Kapı kolları
  • Toplu taşıma tutma yerleri
  • Cep telefonları
  • Merdiven korkulukları
  • Kapılar

Bu alanlar toplu olarak kullanılan alanlardır. 1 kişideki bulaşma hızını hesapladığınızda bunun ne denli önemli olduğu görülür. Maskelerin sadece burun ve ağız bölgesini kapatması, gözlerden girişe engel olmamaktadır. Temas edilen materyallerde uzun süre kalan virüsün başkalarına bulaşma hızı oldukça yüksektir. Polene karşı alerjisi olanların dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır.

Alerjisi Olanlar Ne Yapmalı?

Alerjisi olanların bahar mevsimi geçene kadar dışarı çıkmamaları ve çıkmak zorunda kalmaları halinde siper başlıkları kullanmaları tavsiye edilir. Sıcak havalarda maskelerin nemlenmesi, alerjik hastaların hapşırmasına neden olmaktadır. Bu nedenle yapılması gereken yüzün tam korunması adına siper başlıklardır.

Hava almayı sağlayan ve hapşırma esnasında karşıya hızla ulaşmayan bu başlıklarla koruma sağlanabilir. Sık sık ellerin yıkanması da oldukça önemlidir. Sürekli hapşıran alerji hastalarının, solunum sıkıntısı yaşamaları, burun akıntısı ve hapşırma sonrası kol ve ellere bulaşması ciddi sorunlar yaratabilir.

Yapılması gereken hapşırma esnasında, kol içine hapşırmak, hapşırılan noktaya dezenfekte uygulamak ve elleri sürekli sabunla yıkamaktır. Kolonyanın içeriğindeki madde, alerjisi olan hastaların hapşırmasına neden olabilir.

Alerjisi Olan Hastaların Bağışıklığı Covid-19’da Güçlü Mü?

Alerjik hastalar zamanla tepki gösterdikleri maddelere karşı bağışıklık kazanır. Alerji durumunda güçlü bir bağışıklık mekanizması oluşur. Covid-19 ise henüz yeni ve mutasyona uğrayan bir virüs türü olduğu için, dünya genelinde hangi kişilerde bulunan bağışıklığın Covid-19 için güçlü olduğu henüz tespit edilememiştir. Alerjisi olan kişilerin bağışıklığı güçlüdür, ancak alerjisi olduğu maddelere.

NE? NASIL?  Kuşpalazı nasıl tedavi edilir?

Zamanla grip virüsü de ölümcül bir virüsken, günümüzde birçok kişinin bağışıklığının olduğu ve kolay atlattığı bir virüs türü olarak bulunmaktadır. Astım hastaları için ölümcül olabilen grip, Covid-19 için öyle olmayabilir. Nitekim Çin’de yapılan Covid-19 hastalarının araştırmalarında, alerjik reaksiyona sahip, astım ya da besin alerjisi olan kişilere rastlanmamıştır. Bazı ilaç alerjisi olanlarda bulunduğu tespit edilse de kesin bir bilgi değildir.

Koronavirüs ve Alerji Arasındaki Fark?

Covid-19 hastalığı belirtileri henüz kesinleşmemekle birlikte, genellikle görülen bazı rahatsızlıklar vardır. Bunlar tek olabildiği gibi birlikte de değerlendirilebilir. Birçok ülkede bazı belirtilerden hayatını kaybedenler olmuş fakat Covid-19 nedeni ile öldüğü belirtilmemiştir. Henüz yeni bir hastalık olup, son zamanlarda mutasyona uğrayan bu virüsün belirtileri değişebilmektedir.

Belirtileri;

  • Öksürük
  • Nefes darlığı
  • Ateş
  • Boğaz ağrısı

Bu belirtiler ön planda olan şikâyetler arasında yer alır. Bunun aksine alerjik reaksiyon gösteren hastalarda; hapşırma, göz sulanması, burun ve boğaz akıntısı şikâyetleri olabilmektedir. Alerjide ateş vakasına rastlanmaz. Bu nedenle ateş, baş ve kas ağrısı Covid-19 ayrımında önemli etkilere sahiptir.

Alerji İlacı Kullanmak Zararlı mı?

Mevsimsel alerjilerde genellikle doktor tarafından verilen alerji haplarının oldukça faydası vardır. Durmadan artarda hapşırmak ve bu durumla başa çıkamamak yerine, alerji ilacı kullanmak faydalıdır. Hapşırma ve diğer belirtiler ortadan kalkar ve bulaş hızı azalır. Doktorunuza danışarak bahar mevsiminde kullanabileceğiniz bir alerji hapı oldukça etkilidir. Alerji ilacı içmemeniz durumunda ise tek kullanımlı mendil ve toplu taşıma kullanmamanız tavsiye edilir.

NE? NASIL?  Mantar zehirlenmesinde ne yapmalı?

Grip Aşısının Alerjiye Faydası

Alerjisi olan kişilerin belirli dönemlerde grip aşısı yaptırması, tüm yılı rahat geçirmelerini sağlar. Covid-19 her mevsim etkisini gösterebilmektedir. Bu nedenle döneminde yaptırılacak grip aşısı ile bağışıklığınızın direncini düşürmemiş olursunuz.

Alerji Hastaları Burun Spreyi Kullanabilir mi?

Alerji hastalarının sürekli hapşırmaları nedeni ile mukozada sorunlar ortaya çıkabilir Bu nedenle kullanılması gereken burun spreyi burun mukozasını rahatlatarak, direncinizi artırır. Fakat dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Kortizonlu burun spreyleri zamanla mukozada ciddi şişmelere neden olur.

Kullanım süresi bu nedenle en fazla 1 haftadır. Fazla kullanımı mukozayı spreye bağımlı yapar ve sürekli kullanmak durumunda kalabilirsiniz. Sürekli rahatlama adına deniz suyu spreyleri hem rahatlık sağlar hem de doğal bir kullanım sunar. Alerji hastalarının yapabileceği en yararlı şey ise ılık suya hazırlanmış tuzlu çözeltidir.

Hazırlanan bu karışım soğutulduğunda deniz seviyesinde olacak ve burnunuza uygulamanız halinde hem rahatlatacak hem de koronavirüsten koruyacak. İçeriğindeki tuz, Covid-19 için öldürücü etkiye sahiptir.