Şansınıza göre muhtemelen sahip değilsinizdir. Ama eğer öyleyse, nasıl bilebilirsiniz? Fazla kilolu veya obez olanların kullandıkları en çok mazeretlerden biri sahip oldukları genlerin kilo kaybını önlediğidir. Bu doğru değildir. Genler fiziksel kalıtımda kesinlikle rol oynar fakat yağlanma ve sağlıksız olmaya geldiğinde rol oynamaz. Genler vücudunuzun farklı yiyecekleri nasıl işlediği, ya da başka bir deyişle, bu besinlerden enerji ve besinleri nasıl işleme tabi tuttuğunu kontrol eder. Örneğin, bir kişi bir somun ekmek yediğinde 100 gr. kilo almazken diğer kişi aynı somun ekmeği yediğinde kilo alabilir.

Diğer örnek ise: Birisi et yediğinde hızlı kilo aldığını tecrübe ederken diğer kişi ise az kilo aldığını tecrübe edebilir. Bu demek değildir ki genler kişinin kilo almasını sağlar. Bu durum kişinin hangi yiyecekleri yediğinde daha fazla kilo aldığı ve vücudunun farklı yiyeceklere reaksiyonunu anlama bilincine sahip olması gerektiği demektir. Önceki cümle çok basit ve anlamlıdır.

NE? NASIL?  Kilo veremiyorsak nedenleri nelerdir?

Her şişman 100 kişiden 1 (tüm Dünya nüfusuna göre)’inin mutasyona uğramış gene sahip olduğu tahmin edilmektedir. Fiziksel ve ruhsal olarak hasta doğan çocuklar gibi bu çok nadir bir durumdur.

Video: ‘Obezite bulaşıcı mı’ sorusuna iddialı yanıt

Yrd. Doç. Dr. Oytun Erbaş’a göre bu sorunun cevabı kesinlikle evet. Obeziteyi bulaştıran şey ise kötü bakteriler. Kötü bakterilere sebep olan da çok kalori, yağlı beslenme ve alkol.

Alışkanlıklarınızdan vazgeçiniz

Eğer şişman ve sağlıklı beslenmeyen bir çift çocuk sahip olmak isterse ne olur sizce? Çocuklar kendinlerine ne söylendiğinden değil, gördüklerinden öğrenirler. Ben ne yapıyorsam değil ne söylüyorsam onu yap demek tamamen anlamsızdır. Çocuğun şişman olması hiç de sürpriz değildir. Sigara içmekte farklı değildir. Eğer her iki ebeveyn sigara içiyorsa sonunda çocuğunda sigara içmesi muhtemeldir. Sizce bu genlerin yarattığı bir durum mudur? Tabiki hayır. Bu alışkanlıkların yarattığı bir durumdur.

NE? NASIL?  Yemeye Doyamayacağınız Enfes Teremyağlı Poğaça Tarifi

İstediğiniz gibi sağlıklı olmaya yetenekli olarak doğmadığınızı kesinlikle düşünmeyin. Bizler başkalarıyla iletişim kurmayı öğrenerek doğmayız. Bizler ekonomiyi bilerek doğmayız. Bizler meslek sahibi olarak doğmayız. Tüm bu yetenekler kazanılan alışkanlıklar ile öğrenilir ve  uygulanır. Doğduğumuz çevre ve beraber olduğumuz insanlardan ilk bilgileri alırız ve bunları alışkanlık olarak geliştiririz.

Aynı zamanda doktor ve tıbbi profesyonel kişi seçerken kendisinin fiziksel olarak fit ve sağlıklı olmasına dikkat ediniz.  Şişman bir doktorun size doğru tavsiyelerde bulunmaya hakkı yoktur. Aynı zamanda şişman ve sağlıksız görünen bir diyetisyenin size sağlıklı beslenme konusunda öneri vermeye hakkı yoktur. Sigara içerken nasıl sigara içmeyi bırakmayı anlatan kişi kadar saçma bir durumdur.