Kanal Tedavisi Nedir? Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş ağrıları çoğu zaman dayanılmaz haller almaktadır. Geceleri uykuları haram eden şiddetli diş ağrıları herkesin korkulu rüyasıdır. Genelde dişin ağrıdığı gün doktora gidilmez ve dişin ağrısının geçmesi beklenir. Çünkü bir de diş doktoru korkusu vardır. Şiddetli diş ağrılarının olduğu geceler devam eder ve en son diş doktoruna gitmeye karar verilir. Fakat yaşam kaliteniz için bu acıları çekmeden diş doktoruna görünmelisiniz. Dişinizdeki çürüklerin ilerlememesi de yararınıza olur. Zamanında müdahale edilmeyen çürükler köklere doğru ilerler ve sinirlerde iltihap oluşur. Dişi kurtarmak için ise kanal tedavisi yapılır. Peki kanal tedavisi nasıl yapılır? Hepimizi korkutan bu kanal tedavisi nedir? Kanal tedavisinde hangi işlemler yapılır? Nedir bu herkesin çekindiği kanal tedavisi?

Kanal Tedavisi Nedir? Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Öncelikle kanal tedavisine, dişin kökünün büyük bir çürük ya da hasar sebebiyle zarar görmesi durumunda ihtiyaç duyulur.

NE? NASIL?  Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir ?

Kanal tedavisi yöntemine diş uyuşturularak başlanır. Daha sonra dişin üst kısmından pulpa kısmına doğru bir delik açılır. Kanallardaki iltihabın ve sağlıksız pulpanın çıkarılması için özel bir alet kullanılır. Sonrasında bu kanallar dolgu materyali için hazırlanır. Kanalların temizlenmesi ve artıkların alınması için irrigasyon uygulanır. Kanallar kalıcı materyal ile doldurulur. Bu, kanalın iltihap ve kontaminasyondan etkilenmesini engeller.

Aşağıda da sizler için hazırlanan videoda kanal tedavisi yöntemini animasyon ile izleyip öğrenebilirsiniz. İyi seyirler…