Geceleri kesinlikle kahve tüketmemelisiniz Birçok insan gece yatmadan önce kahve içmenin kötü bir fikir olduğunu bildiği hâlde bu yanlışı yapmaktadır. Peki, neden geceleri kesinlikle kahve tüketmemelisiniz, yatmadan önce kahve içmek neden zararlı, bunların cevaplarını bilmekte fayda vardır.

Kafein Uyku Kaçırır Mı?

Yıllardır süren “kafein uyku kaçırır mı? sorusu üzerine araştırmacılar, akşam ve gece saatlerinde kafein tüketiminin insanın biyolojik uyku saatini bozduğunu, bunun yanında kahvenin, vücudun ne zaman yatma ve ne zaman kalkma vakti olduğunu anlamasını sağlayan yirmi dört saatlik uyku döngüsünü erteleyebildiğini kanıtlamışlardır.

İngiliz biyologlar tarafından aktarılan bilgiye göre, kafeinin vücut saati üzerindeki etkisi hiç de azımsanmayacak şekildedir. Sirkadiyen ritimleri, uyuma ve uyanma sağlayan yirmi dört saatlik biyolojik işlem döngüsüdür. Bitki ve hayvanlarda da bulunur, ışık ve benzeri çevresel faktörlere büyük oranda duyarlıdırlar.

NE? NASIL?  Kuşpalazı nasıl tedavi edilir?

Geceleri Kesinlikle Kahve Tüketmemelisiniz

Araştırmacılar kafeinin insan döngüsü üzerindeki etkilerini belirleyebilmek adına, beş gönüllüyü, dört uyku koşulunda, 49 günlük bir denemeye aldılar. Gönüllülere ilaçmış gibi verdikleri etkisiz bir madde ile düşük ışıkta; kafein içeren hapla düşük ışıkta; ilaçmış gibi verilen madde ile parlak ışıkta ve kafein içeren hap ile parlak ışıkta beynin uyku hormonu olan melatonin seviyeleri izlendi. Bunların sonucunda, düşük ışık şartlarında kafein içeren hapı kullanan gönüllüler, 40 dakika ile diğerlerinden daha fazla uyku gecikmesi yaşarken, kafein ile parlak ışık birleştiğinde ise etkiler daha da artarak uyuma gecikmesi 105 dakikayı buldu.

Kafeini Hangi Saatlerde Almalıyız?

Kafeini günlük rutinlerimiz arasından çıkarmaya gerek yok. Orta seviyede bir kafein kullanımı faydalı bile olmakta. Araştırmalar sadece öğleden sonraları ve geç saatlerde kullanılan kafeinin uyku düzenini bozduğunu ve iyi bir uykuyu engellediğini söylemekte. Uyku düzenini bozmadan kahveden doğru oranda faydalanabilmek için;

NE? NASIL?  Uykusuzlukla baş etmenin yolları nelerdir?

Geceleri Kesinlikle Kahve Tüketmemelisiniz

  • Öğleden sonra 14.00 civarı, akşamüstüne yakın kafein alımını kesmek,
  • Yüksek doz kafein alınıyorsa gün geçtikçe kafein seviyesini azaltmak,
  • Kafein içeren içecekleri küçük fincanlarla tüketmek gibi yöntemler uygulanabilir.

Yorgunluğu gidermek için kullanılan kafein, uyku sorunlarına sebep olacağı için vücudunuzu daha da yoracağından, bu bilgiler ışığında kafein seviyenizi ve alım saatinizi düzenlemek yararınıza olacaktır.