Cilt bakımına özen gösteren kadınlar yumurta akı maskesi nasıl yapılır sorusu merak ediyor. Yumurta hem beslenmek hem de cildimize bakmak için en iyi besinlerden birisi. Çok önemli bir protein kaynağı. Aynı zamanda yüzümüzü temizlemek ve siyah noktalardan kurtulmak için de önemli bir yardımcı. Yumurta akı maskesi için evde yapabileceğiniz bir kaç farklı öneri var.

Yüzünüzün bu maskelere nasıl tepki vereceğine göre bir kaç tanesini deneyip haftada bir ya da iki kere uygulayabilirsiniz. Bunlardan en basiti sadece yumurta akından oluşan bir maskedir.

  • Yumurtayı sarısından ayırdıktan sonra, akını temizlediğiniz yüzünüze sürün ve bir süre bekletin.
  • Bu süre sizin cildinizin vereceği tepkiye göre on beş dakika ya da yarım saat olabilir.
  • Ama yumurtanın yüzünüzde kuruması için en az 20 dakika beklemeniz daha iyi sonuç verecektir.
  • Daha sonra yüzünüzü hafifçe temizleyip kurulayın.
NE? NASIL?  Cildimizin temiziliği için tonik nasıl kullanılır?

İzleyin: Yumurta akı maskesi yapımı – Evde Kendin Yap

Yumurta Akı ve Bal Mucizesi

Yumurta akı maskesi denemek isteyenler diğer maske tariflerine de bir göz atabilir. Mesela yumurta akı bir çay kaşığı bal ve bir çay kaşığı zeytinyağı ile karıştırılırsa hem temizleyici, hem nemlendirici hem de yenileyici bir maske elde ediliyor. Bu malzemeleri iyice karıştırıp temiz yüzünüze uyguladıktan sonra on beş dakika bekletmeniz yeterli. Ardından hafif bir şekilde temizleyin. Herhangi bir yan etkisi olmadığı için bu maskeyi haftada iki kez yapabilirsiniz.

Yumurtanın Sarısı ile Ne Yapılabilir?

Diyelim ki bu maskelerden herhangi birisini uyguladınız. Yumurtanın kalan sarısı ile de farklı bir maske hazırlayabilirsiniz. Yumurta sarısını da yarım olgunlaşmış avokado, bir çay kaşığı zeytinyağı, bir tane küçük haşlanmış havuç ve bir çay kaşığı balla karıştırıp farklı bir maske hazırlayabilirsiniz. Bu maske de temiz bir yüzde on beş dakika kadar bekletilmelidir. Daha sonra cildinize nazik davranarak temizleyebilirsiniz. Bu maskeleri denedikten sonra cildinizin vereceği tepkiye göre haftada bir ya da ya da iki kere uygulayabilirsiniz. Tamamen organik ve doğal malzemeler olduğu için herhangi bir yan etkisi olmaz. Özellikle yumurta akı tek başına bile mucizevi etkiler gösterebilir.