Her anne ve babanın bebeğiniz için doğru bakıcıyı nasıl seçebilirsiniz? Sorusunun cevabını bilmesi gerekir. Doğru bakıcı seçimi, son derece önemli ve hassas bir konudur. Doğru bakıcının seçilebilmesi için nelere dikkat edilmesi gerektiğinin bilinmesi gerekir. Önemli kriterler atlanmamalıdır. Anne ve babalar, bebeklerini gönül rahatlığıyla bakıcıya emanet edebilmelidir. Bunu içinde ebeveynlerin bu konuya gereken dikkati göstermeleri önemlidir.

Bir Bebek Bakıcısında Olması Gerekenler

Bir bebek bakıcısı bazı özelliklere sahip olmalıdır. Bu özellikler neler öncelikle bu konuya değinilmesi gerekir. İlk olarak bu özelliklere bakılmalıdır.

Eğitim

İlk ve en önemli kriter, eğitimdir. Bir çocuk bakıcısı, bu alanda eğitim almış ve bu eğitimi tamamlamış olmalıdır. Bu nedenle, seçilecek bakıcının eğitim durumuyla ilgili net ve doğru bilgiler edinilmelidir. Tercih edilecek bakıcıdan eğitim durumunu gösterir belge istenmelidir. Yani; anne ve baba bakıcının diplomasını mutlaka görmelidir.

Video: Bebek Bakıcısı Seçimi – Çalışan Anne | İrem Güzey

Referans

Referans konusu atlanmamalıdır. Bir bebek bakıcısının referansı hem fikir edinmek açısından hem de bakıcının deneyimi bakımından önemlidir. Bebek bakıcısı referans verdiğinde anne babanın bu kişilerle iletişime geçmesi önerilir. Bu görüşmeler anne babanın bakıcı hakkında genel olarak bilgi sahibi olmasını sağlar.

NE? NASIL?  Karnındaki bebeği 60 yıl doğurmadı

Çocuk Sevgisi

Bir meslekte başarılı olunması için mesleğin sevilmesi gerekir. Çocuk bakıcılığında ise çocuk sevgisi olmalıdır. Bu noktada; anne ve babanın çocuk bakıcısını gözlemlemesi yerinde olacaktır. Zira, bakıcının çocuklara olan sevgisi gerek hareketlerinden gerekse çocuğun bakıcıya vereceği tepkilerden anlaşılabilir.

Çocuklar, kendilerini seven ile sevmeyen insanları çok çabuk ayırt edebilirler. Kendilerine sevgi besleyen insanlara karşı daha yakın davranırlar. Bu gibi ipuçlarından hareket edilerek karar verilmelidir.

Günün Programı

Bir çocuk bakıcısı tüm günü çocukla birlikte geçirecektir. Günün bütünü sadece çocuğun beslenmesi ve uyuması ile geçmemelidir. Bir bakıcının çocuğun her şeyiyle ilgilenmesi ve onun gelişimini destekleyen aktiviteler yaptırması gerekir. Bebeğin yaş grubuna göre yapabileceği zihinsel etkinlikler ve oyunlar mutlaka günün programında yer almalıdır. Anne ve babanın bu konuya dair bakıcıdan bilgi alması gerekir. Bir çocuk bakıcısı bu tür etkinlik ve oyunları bilmelidir.

NE? NASIL?  Bebekler nasıl yıkanmalıdır?

Aktif ve Enerjik

Bebekler, enerjilerini neredeyse gün boyu yitirmezler. Bu nedenle, bir çocuk bakıcısının bebeğin peşinde olması, her an gözünü üstünde tutması ve onun her durumunda atik davranması gerekir. Bunun içinde bakıcının son derece aktif ve enerjik biri olması önemlidir.

Sorumluluk

Bebek bakımı büyük bir sorumluluk ister. Sorumluluk alma duygusu olmayan birinin bu mesleği başarılı yapabilmesi imkansızdır. Mutlaka sorumluluk almayı bilen ve sorumluluklardan kaçmayan biri tercih edilmelidir. Bunun için sorumlulukları nasıl sahiplendiğine bakılması gerekir.

Bebek Bakıcısı ile Görüşme

Yapılacak görüşme çok önemli. Zira, anne babaların tüm gün bebeklerini emanet edecekleri kişiyi seçmeleri kolay olmayacaktır.

İyi bir gözlemci olunmalı. İyi bir gözlemci ilk izlenimlerinde bakıcı hakkında çok fazla fikir edinebilir. Bebek bakıcısından mutlaka bir referans istenmelidir. Referanslar yol gösterici olabilir. Akla takılan her soru bakıcıya sorulmalıdır. Cevaplanmayan sorular tereddüte düşürebilir. Kesinlikle bir deneme süresi olmalıdır. Bu deneme süresi doğru bakıcının seçilip seçilmediğine karar vermede önem taşır. Bu deneme süresince çocukta gözlem altında olmalıdır.

NE? NASIL?  Bebeklerde kepçe kulak nasıl düzelir?

Eğer bakıcı çocuğa iyi bir şekilde bakıyorsa çocuğun davranışlarında bu olumlu yansımalar görünür. Çocuk, mutlu ve neşelidir. Bakıcısına yakındır. Ancak; çocuk bu süreçte, sinirli, gergin ve hırçın tavırlar alırsa bu seçimin doğru olmadığını gösterir.

Bakıcı çocuğa kötü davranışlarda bulunuyorsa çocukta bu tür olumsuz davranışlar görülür. Bu durumda yanlış bir tercih yapıldığı anlaşılır.