Gece kremi nasıl uygulanmalıdır? sorusu pek çok insanın cevabını yanlış bildiği bir sorudur. Gece kremi dikkatle uygulandığında faydasını göstermektedir. Gece kremi uygulanmadan önce dikkat edilmesi gereken birtakım unsurlar bulunmaktadır. Peki gece kremi ne için kullanılır? Gece kremi gündüz kullanılabilir mi? Gece kremi uygularken nelere dikkat edilmelidir? Gece kreminin doğru uygulaması nasıldır? Gece kreminin doğru uygulandığı durumda faydaları nelerdir? Bu makalede bu sorulardan hareketle gece kreminin doğru kullanımı hakkında bilgi verilecektir.

Gece Kremleri Hakkında

Gündüz güneş ışınları ve bedenin yorulmasıyla cilt çeşitli hasarlar almaktadır. Gece kremleri temel olarak cildin gündüz aldığı bu hasarları nemlendirme işlemiyle onaran kremlerdir. Gece kullanılması gereken bu kremler cilde kaybettiği vitaminleri geri kazandırır. Gece kremlerinin doğru kullanımının cilde faydası olabileceği gibi yanlış kullanımının da cilde zararı olabilmektedir.

Gece Kremi Ne İçin Kullanılır

Gece kremi temel işleviyle cildi onarmak, nemlendirmek ve cildin görünümünü yenilemek maksadıyla kullanılmaktadır. Gece kremleri cilde gerekli nem desteğini cilt tarafından emildiği sırada sağlamaktadır. Gece kremleri cildin aşağıdaki durumlardan yıpranmasıyla kullanılmaktadır:

NE? NASIL?  Dudaklarınızı daha dolgun gösterecek yöntemler nelerdir?

Cildi gün içerisinde yıpratan temel etkenler şunlardır:

 1. UV ışınlar: Zararlı güneş ışınları da denilen bu ışınlar cildi yormaktadır.
 2. Toz: Cilt fark edilmese de sürekli tozlanmaktadır. Bu sebeple zarar görebilir.
 3. Çevre kirliliği: Egzoz gazları gibi çeşitli sebeplerden dolayı cilt hasar görebilir.
 4. Stres: Stres cildi en çok yoran faktörlerin başında gelmektedir. Pek çok insan stres yüzünden daha yaşlı bir görünüme sahip olmaktadır.
 5. Yaş: İnsanlar yaş aldıkça değişime uğrarlar. Bu değişim cildi de kapsar.

Gece kremi tüm bu sorunların çözümü için kullanılmaktadır.

Video: 40 Yaş Üstü Gece Kremi-Kırışık Giderici -Anti Aging Krem

Gece Kremi Gündüz Uygulanır mı?

Pek çok insan tarafından sorulan sorulardan biri de gece kremi gündüz kullanılır mı olmaktadır. Bu sorunun cevabı kremden kreme değişebilmekle birlikte çoğunlukla hayır olmaktadır. Bu kremlerin kullanılmasının asıl amacı gündüz yorulan cildi dinlendirmek olduğu için uyumadan uygulanır. Cilt karanlıkta dinlenerek nemlenir ve vitaminleri geri kazanır.

NE? NASIL?  Burun çevresi kırışıklıklarından nasıl kurtulunur?

Gece Kremi Uygularken Dikkat Edilecek Unsurlar

Gece kremi kullanırken dikkat edilecek unsurlar şunlardır:

 1. Cildi Tanıma: Gece kremi kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli sorunlardan biridir. Pek çok insan cildini tanımadan krem seçmekte ve yanlış uygulamalar neticesinde cildine zarar vermektedir. Cildi tanıyan insanlar ise uygun kremi seçerek doğru uygulamayla çok iyi sonuçlar elde edebilmektedir. Yağlı, kuru, nemli her çeşit cildin yapısı farklıdır. Bu sebeple gece kremleri de bundan hareketle üretilmektedir.
 2. Yaş: Gece kremlerinin bazıları belirli yaş grubuna hitap etmektedir. Örneğin daha olgun bireylerde kullanılması gereken kırışıklık önleyici kremlerin genç insanlarda kullanımı yanlıştır.

Gece Kremi Uygulama

Gece kreminin doğru uygulanması çok önemlidir. Gece kremi uygulanırken öncelikle cildin temizlenmesi gerekir. Cildin istenen temizleme suyuyla yıkandıktan sonra iyice kurulanmalıdır. Bu işlemin ardından gece kremi masaj yapılarak cilde yayılmalıdır.

NE? NASIL?  Yılın saç kesim trendleri nelerdir?

Gece Kremi Önerileri

Gece kremleri kişiden kişiye farklı etki göstermektedir. Bu sebeple cilt tipi, cildin neden hasar aldığı gibi pek çok faktör göz önünde bulundurularak gece kremi seçilmelidir. Herhangi bir öneri verilmesi yanlıştır

Gece Kremi Uygulamanın Faydaları

Gece kremi doğru uygulandığı durumda birçok faydası bulunmaktadır. Bu faydalar şöyle sıralanabilir.

 1. Nemlendirme: Gece kremleri temel olarak cilt tarafından emilerek cildi nemlendirir ve kuruluğu engeller.
 2. Yenileme: Gece kremleri hücreleri yenileyerek cildi de yeniler.
 3. Kırışıklıkları Engelleme: Gece kremleri içerdiği maddeler sonucunda kırışıklıkları gidermekte ve yeni kırışıkşık oluşmasına engel olmaktadır
 4. Pigmentasyon ayarı: Gece kremleri cilt pigmentasyonunu ayarlayarak olumlu etkilemektedir.
 5. Cildi Besleme: Gece kremi içerdiği yararlı besinlerle cildi besleme işlevi üstlenir.