Genital bölgelerinde kararma yaşayanlar, genital bölge nasıl beyazlatılır? sorusuna sanal alemde cevap arıyorlar. Özellikle cinsel hayatı olumsuz olarak etkileyen bu sorun, günümüzde kolaylıkla halledilebiliyor. Genital bölge beyazlatma işlemleri hastane ortamında yapılabilirken, evde doğal yöntemlerle de gerçekleştirilebiliyor.

Genital Bölge Neden Kararır?

Vulva olarak adlandırılan, genital bölgenin dış kısmının kararmasının en yaygın nedeni yaş ilerlemesidir. Yaş ilerlemesinin yanı sıra, şu nedenlerden dolayı da genital bölgelerde koyulaşma ve kararma olabilmektedir;

 • Hormonal değişiklikler: özellikle hamilelik dönemindeki hormon seviyelerinin değişimi ve kullanılan hormon ilaçları (doğum kontrol hapı gibi) nedeni ile oluşmaktadır.
 • Kalitesiz ve yanlış ağda kullanımı
 • Değişik cilt hastalıkları
 • Genetik özelliklerden dolayı
 • Yanlış epilasyon uygulamaları
 • Aşırı cinsel ilişki
 • Güneş ışığına maruz kalınması
 • Genital bölgeye sürülen losyon ve kremlerin yan etkisinden dolayı

Yapılan araştırmalar sonucunda, aşırı terlemenin de genital bölgede kararma oluşturduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, doğumdan kaynaklanan kararmalar, diğerlerine nazaran daha kalıcı olabilmektedir.

İzleyin: Bölgesel Kararmalar için Doğal Tarif (Genital Bölge ve Koltuk Altı için)

Genital Bölgenin Kararmasının Zararları Nelerdir?

Genital bölgenin kararması bir cilt sorunu olduğu için, sağlık açısından herhangi bir rahatsızlık oluşturmamaktadır. En önemli sorunum görünümden kaynaklanmaktadır. Özellikle yazın bikini giymede de sorun oluşturabilmektedir.

Genital bölgenin koyulaşması, cinsel hayatı direk olarak etkilemektedir. Partneri tarafından beğenilmeme korkusu, kadınlarda cinsel ilişkiye girmede isteksizlik oluşturabilir. Aynı isteksizlik, erkekte de oluşabilmektedir. Kısacası genital bölge kararması, bir estetik problem olarak ortaya çıkmaktadır.

NE? NASIL?  Vücudumuzda Neden Kıllar Var? İşte Vücudumuzdaki Kılların Önemi!

Genital Bölge Nasıl Beyazlatılır?

Genital bölgenin, profesyonel uzmanlar tarafından uygulanan iki yöntemi bulunmaktadır. Bunlar şu şekildedir;

 • Lazerle beyazlatma yöntemi: bu yöntem uygulanmadan önce, ağrı ve acı hissedilmemesi için anestezik kremler kullanılmaktadır. Beyazlatma işlemi genellikle 15 ile 20 dakika arasında gerçekleşmektedir. genital bölgedeki kararma, melanin adlı pigmentten kaynaklanmaktadır. Bu pigmentleri ise melanosit adlı hücreler meydana getirmektedir. lazer ışınları bu hücrelerin tahrip olmasına ve melanin üretiminin durdurulmasına neden olmaktadır. Pigmentlerin üretimi durunca da, beyazlama oluşmaktadır. Lazerle beyazlatma işlemi, genellikle tek seansta tamamlanmaktadır. İstenilen verim elde edilmez ise, seans sayısı artırılabilir.
 • Mezoterapi yöntemi ile beyazlatma: bu yöntemde ise, özel olarak üretilen renk açıcı solüsyonlar kullanılmaktadır. Bu solüsyonlar, genital bölgede gençleştirme oluşturarak beyazlaşma sağlamaktadır. Bu yöntemle de önemli başarılar elde edildiğinden, yaygın olarak kullanılmaktadır.

Bu uygulamaların yanında, renk açıcı kremler ve serumlar da kullanılmaktadır. Beyazlatma işlemi için hangi yöntemin uygulanacağına, uzmanların yapacağı muayeneden sonra karar verilmektedir. Çünkü her cilt için aynı yöntem uygulanamayabilir.

Beyazlama Ne Zaman Gerçekleşir?

Genital bölgenin kararması, çok hızlı bir şekilde oluşabilmektedir. Buna rağmen, tekrar beyazlaması ise çok daha yavaş gerçekleşmektedir. Uygulamadan sonra, cilt yapısına da bağlı olarak genellikle bir ay sonra beyazlama başlamaktadır.

Lazerle Beyazlatma İşleminden Sonra Neler Yapılmamalıdır?

Lazer uygulamasından sonra, genital bölgede kızarıklıklar oluşabilir. Ayrıca cildin soyulması esnasında da, geçici olarak kararmalar oluşabilir. Soyulma tamamlandıktan sonra, ortaya çıkan cilt daha açık renkte olmaktadır. Ciltte su toplanması ise, nadirde olsa görülebilen sorunlardandır.

NE? NASIL?  Pembe tonlu mat ruj seçimi nasıl yapılmalıdır?

Uygulamayı yapan uzmanın önereceği ilaç ve kremler, ağrı ve acının kesilmesini sağlamaktadır. uzmanın önereceği süre zarfınca, güneşlenilmemesi ve solaryuma girilmemesi gerekmektedir. Ayrıca, uygulama yapılan bölgenin ağda, jilet veya epilasyonla temizlenmemesi de gereklidir. Cinsel ilişkiye ne zaman girileceği ise, uygulamayı yapan uzmanın önerisine bağlıdır.

Genital Bölge Beyazlatma İşlemi Ne Kadardır?

Genital bölge beyazlatma işleminin standart bir fiyatı bulunmamaktadır. Fiyatlar uygulamayı yapan firma, uygulama yöntemi, kullanılan malzemelerin kalitesi, uygulama alanının durumu ve uygulama seans miktarına göre değişmektedir.

Beyazlatma işleminde önemli olan, uygulamanın yapıldığı yerin uygunluğu ve uygulamayı yapan kişinin deneyimidir. Ayrıca, uygun olmayan kimyasal krem ve solüsyonlar, cilde zarar da verebilmektedir. Bu nedenle, fiyatın ikinci planda olması daha uygun olmaktadır.

Genital Bölge Beyazlatmada Doğal Yöntemler Nelerdir?

Genital bölgenin beyazlatılması, evde uygulanacak pratik yöntemlerle de yapılabilmektedir. Bunlar şu şekildedir;

 • Salatalık: salatalık ve bir limonun suyu sıkılır ve iyice karıştırılır. daha sonra genital bölgenin üzerine uygulandıktan sonra 15 dakika beklenilir. Sürenin dolumundan sonra ılık su ile bölge yıkanır ve kurulanır.
 • Aloe vera: aloe veranın cilt üzerinde renk açıcı ve leke giderici özelliği vardır. Aloe vera kesilerek jeli çıkarılır ve genital bölgenin üzerine sürülür. 15 ile 20 dakika civarında bekletildikten sonra, ılık su ile yıkama ve kurulama işlemi yapılır.
 • Portakal: portakal kabukları iyice ezilerek, az miktarda yoğurtla karıştırılır. 20 dakika civarında bekletildikten sonra, ılık su ile yıkama ve kurulama işlemi yapılır.
 • Bal: bal, badem yağı ve süt tozu ile, macun kıvamına gelene kadar iyice karıştırılır. 15 dakika civarında bekletildikten sonra, ılık su ile yıkama ve kurulama işlemi yapılır.
 • Limon suyu: lor peyniri ile karıştırılan limon suyu, genital bölgeye uygulanır. 15 ile 20 dakika civarında bekletildikten sonra, ılık su ile yıkama ve kurulama işlemi yapılır.
 • Genital bölge beyazlatma kürü: bu kür, en yaygın olarak kullanılan ve başarı oranı yüksek bir uygulamadır. Kür için; bir fincan doğal elma suyu, 1/2 tatlı kaşığı kadar doğal limon suyu ve vazelin (dolu bir yemek kaşığı kadar) gerekiyor. Tüm malzemeler iyice karıştırıldıktan sonra, genital bölge üzerine sürülüyor. Burada önemli olan husus, genital bölgenin mutlaka kuru olmasıdır. Uygulanan malzemeler tamamen kuruduktan sonra, bölge kese ile çok iyi temizlenmeli ve kürün tamamı ciltten arındırılmalıdır. Daha sonra ise, bölgeye bebek pudrası sürülmelidir.
NE? NASIL?  Yılın saç kesim trendleri nelerdir?

Doğal yöntemlerle yapılan bu uygulamalar, haftada bir aralıklarla tekrarlanabilir. Uygulama sonucunda aşırı bir tahriş veya kızarıklık oluşursa uygulama bırakılmalıdır.