Özellikle kadınların cildi ile merak ettiği soru cilt alt tonu nedir? nasıl belirlenir? sorularıdır. Kıyafet, saç rengi ve makyaj malzemelerini cilt alt tonuna göre seçmek oldukça önemlidir. Sebebi ise cildin daha bakımlı, sağlıklı ve canlı görünmesini sağlamaktır. Tene uygun olan rengin sıcak mı soğuk mu olduğunu bilmek adına cilt alt tonunun ne olduğunu bilmek çok önemlidir.

Cilt Alt Tonu Nedir?

Tüm insanların cilt rengi birbirinden farklıdır. Kimi insanın ten rengi siyaha yakınken kimilerinin ise beyazdır. Bu renklerin yanı sıra cilt alt tonunun da büyük önemi bulunur. Yapılan makyajdan giyilen kıyafete kadar her şeyle uyum içinde olması gereken şey cilt alt tonudur. İnsanlara hangi rengin yakıştığı ve hangi tonda makyajlar yapılması gerektiğini tamamen cilt alt tonu belirler.

İzleyin: Cilt Alt Tonu Nasıl Öğrenilir? Ne işe Yarar?

Cilt alt tonu 3’e ayrılır. Bunlar sıcak ton, soğuk ton ve nötr tondur. Cilt alt tonu şaşkınlığa ve esmerliğe göre belirlenen bir unsur değildir. Soğuk cilt tonuna sahip esmer insanlar olabildiği gibi sıcak cilt tonuna sahip sarışın insanlar da bulunur.

NE? NASIL?  Mükemmel Bir Cilt için Pratik Maske Tarifleri

Cilt Alt Tonları Nelerdir?

  1. Soğuk Cilt Alt Tonu

Pembe ve kırmızı cilt alt tonu bulunan kişiler soğuk cilt alt tonuna sahip kişilerdir. Soğuk alt tonlu insanlara kırmızı tonları, mavi ve mor renkleri çok yakışır. Aynı zamanda koyu bordo ve pastel renkler de soğuk alt tonlu insanlara çok yakışan renklerdir. Koyu bordo, soğuk pembe ve pastel renkteki rujlar soğuk alt tonlu insanlara en çok yakışan tonlardır.

  1. Sıcak Cilt Alt Tonu

Sarı cilt pigmentine sahip olan kişiler sıcak alt tonlu kişilerdir. Sarı cilt alt tonuna sahip kişilerin tercih etmesi gereken renkler kırmız, yeşil tonları ve kırmızı gibi sıcak tonlarıdır. Allık olarak pembe ve şeftali tonları kullanılmalıdır. Sıcak alt tonlu insanların koyu renkleri tercih etmemesi gerekir.

  1. Nötr Cilt Alt Tonu

Nötr cilt alt tonu çok nadir görülen bir tondur. Nadirdir ve çok güzel bir alt tonudur. Bu alt tona sahip olan kişileri şanslı olarak nitelendirmek mümkündür. Bu cilt tonuna sahip kişiler hemen hemen tüm renkleri tercih edebilmektedir. Her rengin de çok yakıştığı söylenebilir. Makyaj ürünleri olarak her tonu kullanabilirler.

NE? NASIL?  Şok İddia Muzlarda Radyasyon Var Mı ?

Video: Cilt Alt Tonu Belirleme Yöntemleri: Cilt Alt Tonu Nasıl Bulunur?

Cilt Alt Tonu Nasıl Anlaşılır?

Cilt alt tonunun ne olduğunu öğrenmenin birçok yolu bulunmaktadır. Birçok deneme ve test ile herkes cilt alt tonunu öğrenebilir. Kısa bir sürede çok kısa bir zamanda cilt alt tonu belirlenebilir. Gümüş ve altın testleri yapılabilir. Bunun yanı sıra damar renklerine bakılarak da cilt alt tonu anlaşılabilir. Cilt alt tonunu anlamak için yapılan testler şunlardır.

  • Damar Testi
  • Gümüş- Altın Testi
  • Kâğıt Testi

Bu testler sonucunda cilt alt tonuna uygun renkler seçildiği zaman enerjik, sağlıklı ve güzel görünüm sağlanır.