Baş etmekte en fazla zorlandığımız lekeler yağ lekeleridir. Yediğimiz bazı yemekler diğer yiyeceklere göre daha yağlı olabilmektedir. Bu yüzden de yediğiniz yemeği yanlışlıkla üstünüze döktüğünüzde kıyafetinizde istenmeyen bir yağ lekesi kalabilir. Bu leke de oldukça  can sıkıcı olabilir.

Ya da mesleğiniz aşçılık ise ve gününüzün büyük bir kısmını mutfakta geçiriyorsanız, evinizde kendinize veya dostlarınıza yemek yaptığınız zaman da üstüne yağ dökülebilir, sıçrayabilir ve yine mutfak önlüğünüz veya kıyafetiniz yağ lekesi olabilir. Peki, bu yağ lekelerini nasıl çıkarabilirsiniz ona bakalım.

İzleyin: Yağ Lekesi Nasıl Çıkar? Erkan Şamcı Püf Noktaları

Yağ Lekesi Nasıl Temizlenir?

Yağ lekesini çıkarmanın birçok yolu vardır.

Bunlardan bazıları:

  • Bulaşık deterjanıyla yağ lekesi çıkarma,
  • Pudrayla yağ lekesi çıkarma,
  • Eterle yağ lekesi çıkarma,
  • Amonyakla yağ lekesi çıkarma,
  • Soğanla yağ lekesi çıkarma gibi birçok seçenek vardır.
NE? NASIL?  Evde Muhteşem Ekler Tatlısı Tarifi ! Pastaneden Almaya Son

Sizler de bu yöntemlerden birini deneyip kıyafetlerinizde ki yağ lekelerini kolaylıkla çıkarabilirsiniz.

Bulaşık Deterjanıyla Yağ Lekesi Çıkarma

Bazı kumaşlar yağı hemen çekerken bazı kumaşlarda yağı iter. Bu sebepten dolayı kumaş türünü anlamadan bir temizleme işlemine başlanmamalıdır. Sadece deterjan ve su ikilisi yeterli olmayabilir. Yapılması sakıncalı kumaş çeşitleri; doğal elyaflı kumaşlar, yün kumaşlar, ipek kumaşlar, keten kumaşlar ve süet gibi kumaşlara zarar verebilir.

Ayrıca koyu renkli kıyafetlerinize de zarar verip rengini açabilir. Bu yüzden sadece açık renkli kıyafetlerinizi deterjan yardımıyla temizleyebilirsiniz. Yemek yağı lekelerini, yağ çözücülü bulaşık deterjanıyla kolaylıkla temizleyebilirsiniz ancak limon özlü bulaşık deterjanları daha çok asit içerdiği için yine kıyafetlerinize zarar verebilmektedir.

Pudrayla Yağ Lekesi Çıkarma

Kıyafetinize dökülen yağ kurumadan hemen üstüne bir miktar bebek pudrası dökünüz. Pudra, dökülen yağı emdikten sonra üstüne bir bez koyun ve bu bezi ütüleyin ve ardından pudra kuruduktan sonra bir fırça yardımıyla pudrayı fırçalayın.

NE? NASIL?  Evcil Hayvan Beslemenin Püf Noktaları Nelerdir?

Eterle Yağ Lekesi Çıkarma

Bir bezi eter ile ıslattıktan sonra kıyafetinize dökülen yağı bu bezle siliniz. Daha sonra kıyafetinizi havalandırarak kurutunuz. Eter yanıcı ve tehlikeli bir madde olduğu için kullanırken dikkat ediniz ve yaşınız küçükse bir büyüğünüze yaptırmanız daha sağlıklı olur.

Amonyakla Yağ Lekesi Çıkarma

Bir su bardağı Suyun içine yarım bardak kadar amonyak koyun ve bu sıvı karışımına bir bez batırın. Daha sonra bu bezle oluşan yağ lekesini silin ve yine üstüne bir bez koyarak kıyafetinizi ütüleyin.

Soğanla Yağ Lekesi Çıkarma

Eğer yağ lekesi olan kıyafetinizin kumaşı kadife ise, kıyafetinizi bir soğanla ovabilirsiniz. Soğanla kıyafetinizi iyice ovduktan ve temizledikten sonra kıyafetinizi ters çevirip yine ütü yapınız.

Motor Yağı Lekesi Nasıl Çıkar?

Yemek yağı lekelerinde dışında bir yağ lekeniz olduysa, yani motor yağı kullanılan bir işte çalışıyorsanız ve iş kıyafetleriniz motor yağı gibi zor bir leke olduysa, yukarıdaki leke çıkarma adımlarını yapmadan önce oluşan lekeyi kör bir bıçakla iyice çıkarmanız gerekmektedir.

NE? NASIL?  Türkiye’de Girilmesi Yasak Olan Bölgeler

Bıçak yardımıyla oluşan lekeyi iyice kazıdıktan sonra lekeye vazelin sürerek oluşan lekenin iyice yumuşamasını sağlayabilirsiniz.

Motor yağı lekesi yumuşadıktan sonra yukarıdaki adımları yaparak iş kıyafetlerinizi temizleyebilirsiniz. Ancak kazıma ve yumuşatma işlemini yapmadan direkt yukarıdaki adımları yaparsanız, yaptığınız işlemler hiçbir işe yaramayacaktır.

Video: Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?