Meyve yetiştiriciliği bakımından oldukça zengin bir yer olan ülkemizde hemen her meyvenin reçeli yapılmaktadır. Mevsiminde toplanmış, doğal ve katkı maddesi içermeyen meyvelerle hazırlanmış reçeller sofralara lezzet katmaktadır. Soflara renk katan meyve reçellerinden birisi de vişne reçelidir. Mevsimine uygun toplanan ve kimyasal ilaç içermeyen vişnelerden hazırlanan reçel birçok kişinin favori reçelidir. Bu nedenle evlerinde vişne reçeli yapmak isteyen kişiler doğal olarak güzel bir reçel yapabilmek için vişne reçeli yapmanın püf noktaları nelerdir? Sorusunun cevabını merak etmektedir.

Kahvaltı sofralarının yanı sıra kurabiyelerin yanında ve pastaların yanında oldukça fazla tüketilen vişne reçeli evlerimizin vazgeçilmez gıdaları arasında yer almaktadır. Siz de uygun malzemeleri hazırlayıp püf noktaları uygulayarak evinizde muhteşem ve oldukça lezzetli vişne reçellerini yapabilir ve sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz.

İzleyin: 30 Dakikada Vişne Reçeli Nasıl Yapılır ? Bütün püf Noktaları ile

Vişne Reçeli İçin Gerekli Malzemeler

Evinizde bulunan ve oldukça basit malzemelerle siz de kolayca vişne reçeli yapabilirsiniz.

NE? NASIL?  Yiyenlerin İçinde Havuç Olduğuna İnanamadığı Havuç Topları Tatlısı

Vişne reçeli yapabilmek için gerekli malzemeler;

 • 1 kilogram vişne ( iri ve olgun olmasına dikkat edin)
 • 1 kilogram toz şeker
 • 1 limon suyu ya da 1 çay kaşığı limon tuzu ile siz de evinizde rahatlıkla ve sağlıklı bir şekilde vişne reçeli yapabilirsiniz.
  Vişne Reçeli Yapmanı Püf Noktaları Nelerdir?

  Vişne Reçeli Yapmanı Püf Noktaları Nelerdir?

Vişne Reçelinin Hazırlanışı

 • Gerekli malzemelerin tamamını hazırladıktan sonra vişne reçelinizi hazırlamaya başlayabilirsiniz. İlk olarak 1 önceden vişnelerin üzerine 1 kilogram toz şekeri ilave ederek bekletebilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra vişnelerinizi ayıklamaya başlayabilirsiniz.
 • Ardından vişneleri saplarından ayıklayın. Çekirdek ayırıcı ya da çay kaşığınızın sapıyla vişnelerin çekirdeklerini çıkarın. Vişnelerinizin üzerine şekeri ilave edin ve en az 6 saat bekletin.
 • Daha sonra vişne ve şekeri yüksek sıcaklıkta kaynatmaya başlayın ve kaynayana kadar devam edin. Kaynadıktan sonra ocağın altını kısın ve koyulaşmasına izin vermek için yavaş yavaş kaynatın.
 • Kaynarken tencerede sürekli olarak köpükler oluşmaya başlayacaktır. Kıvamını alıp koyulaşan reçelinizin üzerine limon suyunu ya da limon tuzunu ilave edebilirsiniz. 5 dakika sonra ocağın altını tamamen kapatın.
 • Hazırlamış olduğunuz reçelleri sıcak bir şekilde soğumadan kavanozlara doldurun. Kapağınızı sıkı bir şekilde kapatın ve ters çevirin. Kavanozlar soğuduktan sonra dilerseniz reçelinizi buzdolabına koyabilirsiniz.
NE? NASIL?  Evde Elma Sirkesi Nasıl Yapılır ?

Vişne Reçelinin Püf Noktaları

Vişne reçelinin birçok püf noktası bulunmaktadır.

Bunlar arasında en önemlileri;

 • Vişne dağılabilen bir meyve olduğu için kaynadıktan sonra bir kevgir yardımıyla vişneleri alın ve sadece şerbetini kaynatın.
 • Reçelinizin üstündeki köpükleri mutlaka alın.
 • Reçelinizin olup olmadığını kontrol etmek için reçeli suya dökün eğer reçel dağılmıyorsa reçeliniz hazır olmuş demektir.
 • Reçelinizi rutubetsiz ve nem olmayan bir yerde saklayın.
 • Limon suyunu ya da limon tuzunu ilave etmeyi unutmayın. Limon tuzunu ilave etmeniz reçelin şekerlenmesini önler.
 • Bunun yanında vişnelerinizi seçerken dondurulmuş ve taze olmayan meyveler yerine yeni toplanmış vişneleri tercih edebilirsiniz.

Tüm bu püf noktaları uygulayarak siz de vişne reçelinizi lezzetli bir şekilde hazırlayabilirsiniz.

Vişnenin Faydaları

Serinletici ve yaşlanma karşıtı bir meyve olmasının yanı sıra vişne kalp dostu bir meyvedir. Bunun yanı sıra vişnenin faydaları arasında; A ve C vitamini, kalsiyum ve fosfor içermesi, sinir ve bağışıklık sisteminin düzenlenmesini, bakteri ve virüslerden korunulmasını sağlar, kolesterolü düzenler ve sindirim sistemi hastalıklarına iyi gelir ve depresyona iyi gelir. Tüm bunların yanı sıra vişnenin birçok faydası bulunmaktadır. Siz de hem vişne tüketerek sağlığınızı koruyabilirsiniz. Tarifi uygulayarak hazırladığınız vişne reçelleri ile sofralarınızı bereketlendirebilirsiniz.