Elbette döküm tavada yapılan antrikotun lezzeti bir başkadır. Ama teflon tavada da bu tarifle ağzınıza layık bir antrikot pişirebilirsiniz. Damak tadına göre az pişmiş, orta veya çok pişmiş yapabilirsiniz. Ama kurumaması için bizim tavsiyemiz en kötü orta pişmiş olması. Çok piştiğinde içindeki lezzet veren suyu kaybedecektir.

Teflon tavada antrikot için malemeler:

  • Antrikot (180 gr, 1 cm kalınlığında)
  • Teflon tava
  • Bir çorba kaşığı tereyağı
  • Tuz
  • Ayçiçek yağı
  • Kekik ve tatlı kırmızı biber (varsa taze kekik ve taze biberiye)
  • Arzuya göre sarımsak

İzleyin: Teflon tavada antrikot nasıl pişirilir?

Teflon tavada antrikot tarifi

Öncelikle antrikotumuzun önünü ve arkasını güzelce ayçiçek yağı ile yağlıyoruz. Burada zeytinyağı da kullananlar var. Ama biz kesinlikle önermiyoruz. Ayçiçek yağının geçirgenliği daha iyi. Ayçiçek yağı ile mühürlemede çok daha iyi sonuç elde edeceksiniz. Yağladıktan sonra her iki tarafına tuz ekliyoruz. Burada biz normal tuz kullandık. Ama siz kaya tuzu kullanabilirsiniz.

NE? NASIL?  Herkesin Tarif Soracağı Muhteşem Börek Tarifi

Daha sonra tavamızı yüksek ateşte ısıtıyoruz. Isındığını elinizi üzerinde tutup, beşe kadar saydığınızda elinizin yandığını hissederek anlayabilirsiniz. Isınan tavaya antrikotumuzu yerleştiriyoruz. Kesinlikle çatak veya bıçak kullanmıyoruz. Antrikotumuzu sürekli kontrol etmeye gerek yok. Eğer tarifteki gibi 1 cm’lik bir antrikotsa iki dakika bir tarafını, iki dakika diğer tarafını mühürlüyoruz. Sizin antrikotunuz daha inceyse bu süreyi 90-100 saniyeye düşürebilirsiniz.

Mühürleme işlemi tamamlandıktan sonra, ocağı kapatıp, antrikotumuzu dinlendirmek için tabağa alıyoruz. Sonra tavaya bir kaşık tereyağı ekliyoruz. Tavanın ısısıyla zaten tereyağı eriyecektir. Üzerine baharatlarımızı ekliyoruz. Taze kekik bulabilirseniz daha lezzetli olur. Yoksa kuru kekik, tatlı biber. Eğer seviyorsanız,  1-2 diş sarımsak.

Sonra ocağımızı düşüş ateşte açıyoruz. 10-15’er saniye kadar her iki tarafını güzelce baharatlar ve tereyağı kaplayacak şekilde pişiriyoruz.

Antrikotumuz hazır, tavadan alarak afiyetle yiyebilirsiniz.

NE? NASIL?  Evde 5 dakikada tavada pizza nasıl yapılır?