Öncelikle herkese hayırlı Ramazanlar diliyoruz. Fırına gidemediğimiz şu günlerde, gerçekten kurtarıcı bir Ramazan pidesi tarifi ile karşı karşıyayız. Yapımı kolay ve oldukça lezzetli pidenizi yapmaya hazırsanız malzemelere bir göz atalım.

Ramazan pidesi tarifi malzemeleri

  • 1 Su bardağı su
  • 1 Su bardağı süt
  • 1 Tatlı kaşığı şeker
  • 1 Tatlı kaşığı tuz
  • 1 Yemek kaşığı instant maya (Yaş maya kullanmak isterseniz yarim paket)
  • 1 Yumurta (aki içine, sarısı ise üzerine)
  • Aldığı kadar un ( 4-4,5 bardak – yarım kg)
  • Üzeri icin yumurta sarısı, 1-2 kaşık sıvı yağ, susam ve çörek otu

Evde Ramazan pidesi tarifi

Geniş bir kabın içerisine suyu ve sütü koyuyoruz. Toz şekerimizi ve mayamızı ekliyoruz. Biraz karıştırdıktan sonra yumurta akını ekliyoruz. Bir kaç kaşık un koyduktan sonra, maya ile temasa geçmemesi için en son tuzumuzu katıyoruz. Azar azar un ekleyerek önce kaşıkla karıştırıyoruz. Daha sonra hamurumuz güzelce toparlanana kadar yoğuruyoruz.

NE? NASIL?  Restoranların Sırrını Vermediği Acılı Ezmenin Tarifi

Hamur sertleşmemesi için çokun koymuyoruz. Bir kabın içine hamurumuzu koyup, üzerini streçleyerek mayalanmaya bırakıyoruz. Mayalanma tamamlandıktan sonra, elinizi yağlayarak, yoğurarak havasını alıyoruz. Daha sonrasında düz zemine alıyoruz. İki bezeye ayırıp, birini daha sonra yapabilirsiniz, ya da büyük bir pide yapabilirsiniz. Aşağıdaki videoda izleyerek de nasıl yapıldığını daha kolay anlayabilirsiniz.

Video: Ramazan Pidesi Nasıl Yapılır? Fırına gidemiyorsak en güzelini evde yaparız.

Tepsiye yağlı kağıt koyarak, tepsi içinde hamurumuzu genişletiyoruz. Bu aşamada merdane veya oklava kullanmayınız, hamurunuz ezilmesin. İstediğiniz büyüklüğe geldiğinde üzerini bir bez ile kapatıp, 10-15 dakika bekleyin. Fırınınızı 200 derecede ısıtıyorsunuz. Üzerine parmaklarınızla şekil verebilirsiniz.  Artan sıvı yağının üzerine yumurta sarısını ekleyip, pidemizin üzerine sürüyoruz. Tamamen heryerine sürdükten sonra çörek otu ve susam serpiyoruz. Artık fırına pideyi atabiliriz. Fırından fırına değişebilir ama yaklaşık 25 dakika içinde pideniz hazır olacaktır.