Oruçta sadece bu yiyecekler yenilebilir! Oruç tutarken mide sağlığını normale oranla daha çok korumak gerekir. Sahurda yemek yenilerek üzerine yatılması, iftarda çok uzun saatler aç kaldıktan sonra bir anda bir şeyler yenmeye başlaması midenin dengesinin bir anda alt üst olmasına neden olabiliyor. Bu yüzden de ramazan ayında en sık gözlenen durumlardan birisi de reflü, mide yanması, gaz, ekşime ve kabızlık gibi sorunlar oluyor. Tabi ki sahurda ve iftarda yenilecek gıdalar dikkatli seçilirse sorunsuz bir ramazan ayı geçirilmesi açısından etkili olacaktır.

Oruçta Sadece Bu Yiyecekler Yenilebilir!

Oruçta Sadece Bu Yiyecekler Yenilebilir!

Ramazan’da Beslenmeye Dikkat Etmek Önceliklidir!

Ramazan ayında beslenme şekli için birçok detaya dikkat etmek gerekir. Bu süreçlerde dikkat edilmesi gereken noktalara bakılacak olduğu zaman;

  1. Lifli gıdalar tercih edilmelidir. Oruç tutulurken mide sağlığı açısından beslenme düzenlerinden asla ödün vermeden genel ağırlığı lifli gıdalara vermek gerekir.
  2. Reflü hastalarının beslenme düzenlerinin çok fazla değişeceği için sahuru kesinlikle yapmaya özen göstermeleri gerekir. Uyumadan en z bir saat önce sahur yapmak daha sağlıklı mide asidi salgılanmasına yardımcı olacaktır.
  3. Hafif düzeylerde mide şikayetleri olan kişilerin küçük önlemler alması gerekir. İftara ilk olarak bir kase çorba ile başlamak, ardından biraz ara vererek yeniden iftar yapmak Ramazan ayının daha sağlıklı geçirilmesine yardımcı olur.
NE? NASIL?  Künefeye Rakip Kaymaklı Kadayıf Nasıl Yapılır ?

Oruçta Sadece Bu Yiyecekler Yenilebilir!

Mide Sorunları Olanlara Özel İftar Menüsü

Mide sorunları olanlara özel iftar menüsü incelenecek olduğu zaman kişilerin beslenmelerine çok dikkat etmesi gerekir. Ne kadar dikkatli bir beslenme düzeni sağlanırsa ona göre sağlıklı bir ay geçirilecektir. Mide sorunları olmayan kişilerin dahi bu tarz sorunlar ile yüz yüze kalabilecekleri için çok dikkatli olmaları gerekir. Bu özel menü incelenecek olduğu zaman;

  1. Hafif ağırlıklarda çorba ( Yayla, tavuk, şehriye, tarhana çorbası gibi)
  2. Hafif yağlı ara sıcaklar (kızartmalardan, bol yağlı ürünlerden kaçınarak)
  3. Hafif sebze yemekleri (çok yağlı ya da bol etli olmaması)
  4. Hafif yağlı ızgara etler
  5. Çok az miktarda karbonhidrat (makarna, bulgur pilavı)
  6. Lifli meyveler

Her bir ürünün aralıklar ile tercih edilmesi rahat bir iftar geçirilmesini sağlar.