Türk mutfak kültürümüzde yer alan pek çok yiyecek ve içeceğin tarihi geçmişi olmasının yanı sıra bazı hikayeleri de vardır. Geleneksel Türk mutfağında, yemeğe başlangıç çorba ile yapılır. Kültürümüzde pek çok farklı çorba çeşidi bulunuyor. Ülkemizde yapılan birbirinden şifalı çorbalar arasında yer alan kelle paçanın ünü ülkemizin sınırlarını çoktan aşmayı başarmıştır. Kelle paça çorbasının lezzeti ve şifası tercih edilmesinde etkili oluyor.

Kelle Paça Çorbasının Malzemeleri

Her yiyecek ya da içeceğin hazırlanması için öncesinde gerekli olan tüm malzemelerin temin edilmesi gerekiyor. Mutfağımızda şifa olarak kabul edilen bu çorbayı dışarıda içmek yerine evinizde yapmak istiyorsanız malzemeleri temin ederek kolayca yapabilirsiniz.

Kelle paça çorbasını evinizde yapmanız için gerekli malzemeler şunlardır:

 • 2 Adet kuzu kelle
 • 3 Adet ayak paça
 • 8 Diş sarımsak
 • 2 Çay bardağı elma sirkesi
 • 2 Adet limon
 • Kaya tuzu
 • 2 Adet defne yaprağı

Tüm bu malzemeler evinizde şifa dolu bir çorba yapmanız için yeterlidir. Bu çorbayı soğuk kış günlerinde hastalıklardan korunmak için yaparsanız etkisini mutlaka görürsünüz.

Kelle Paça Çorbasının Tarifi

 

 1. Öncelikle kelleyi fazla kanı gitmesi için 5 saat kadar suda bekletiyoruz. Bu 5 saat içerisinde suyunu 5 kere değiştiriyoruz.
 2. Ayak paçasınıda bir kaba alıyoruz üzerini geçecek kadar su ekliyoruz. Üzerine 1 limonun suyunu 1 çay bardağı sirke ve tuz ekliyoruz.
 3. Paçaları 5 dakika elimizle iyice ovuyoruz. Paçaları 1 saat bu şekilde bekletiyoruz. 1 saat sonunda tatlı sudan geçiriyoruz. Kelle ve paçalar temizlendi. Şimdi pişirme işlemine geçebiliriz.
 4. Düdüklü tencereye kelle ve paçaları ekliyoruz. İçerisine 4 diş sarımsak ve 2 adet defne yaprağı ekliyoruz. En son üzerine kellerin izasına gelecek kadar su ekliyoruz. Düdüklü tencerenin ağzını kapatıyoruz ve pişmeye bırakıyoruz.
 5. Düdüklü tencerenin sesi çıktıktan sonra 1 saat kelle ve paçaları pişiriyoruz. Pişen kelleleri bir süzgeçten geçiriyoruz. Ancak alt tarafa tencere ekliyoruz çünkü suyunu kullanacak. Suyunu bir kenara ayırıyoruz.
 6. Kelle ve paçayı rahat bir şekilde ayıklamak 45 dakika soğumaya bırakıyoruz. Diğer yandan kelle paçanın sosunu hazırlıyoruz. 4-5 diş sarımsağı ince ince doğruyoruz ve boş bir kaseye aktarıyoruz. İçerisine 1 limonun suyunu sıkıyoruz. Sonrasında üzerine 1 çay bardağı sirke ekliyoruz.
 7. En son kaya tuzu ekleyip bir tokmak ile iyice eziyoruz. Ezmedeki amacımız hem tuz eriyecek hemde sarımsakların aroması iyice ortaya çıkacak. Sosu ezdikten sonra kenara alıyoruz.
 8. Soğuyan kelle ve paçaları tek tek ayıklıyoruz. Göz, dil, beyin, paça ve yanağı ayıklayıp kenara alıyoruz. İki türlü paça yapabilirsiniz. Birincisini kelle etini seçerek yapılabilir. Bir demir kaseyi ocağa ekliyorsunuz. Ocağın altını yakıyorsunuz. Üzerine soğuyan kelle paçanın üst katmanında biriken yağdan 2-3 yemek kaşığı ekliyorsunuz. Üzerine pul biber ve sarımsaklı sostan ekliyorsunuz. Et olarak dil, yanak ve beyin ekledim. 1-2 dakika ateşte bekletip üzerine 2 kepçe kelle paça suyundan ilave ediyorsunuz. 4-5 dakika ateşin üzerinde tutuyorsunuz. Etler lime lime oluyor. Çorbamız hazır.
 9. Şimdi ikinci kelle paçaya bakalım. Kelle paça etini tekrardan kaynatıyoruz. Kaynayan suyun içerisine ayıkladığımız kelle paça etlerinin hepsini ekliyoruz. Bu şekilde 20 dakika pişiriyoruz. Şimdi çorba kasesine ekleyebiliriz. Üzerine isteğe bağlı toz biber sarımsaklı sos ve limon sıkabilirsiniz.
NE? NASIL?  Çok Pratik Hazırlanan ve Parmak Yediren Tatlı Tarifi

Aşağıdaki videoda bu tarifi daha detaylı izleyerek, öğrenebilirsiniz.

Video: EVDE KELLE PAÇA TARİFİ. TÜM PÜF NOKTALARI ANLATILDI!!!

Kelle Paça Çorbası Nedir?

Kelle paça çorbası, adından da anlaşılacağı üzere hayvanların kelle ve paça kısımlarından yapılır. Bu çorba ülkemizde daha çok Güneydoğu ve Doğu Anadolu illerinden yaygın olarak yapılıp tüketiliyor.

Bu çorbanın lezzetinin yanında oldukça faydalı olması, günümüzde birçok araştırma yapılmasına vesile oluyor. Alternatif tıp olarak nitelendirilen besinlerin faydalarını temel alan bu durumda kelle paça çorbasına da mutlaka yer veriliyor. Kelle paça çorbası, yapımı oldukça zahmetli ve ustalık isteyen bir çorba türüdür. Aslında geleneksel mutfağımızda yer alan neredeyse tüm yiyecek ve içeceklerin yapımı zahmetlidir.

Ancak besleyici ve lezzetli olmasını bu zahmete bağlayan kişilerde bulunuyor. Bu çorbanın yapımı her ne kadar zahmetli olsa da artık evlerinizde de kolaylıkla ve istediğiniz zaman yapabilirsiniz.

NE? NASIL?  Sabah Kahvaltısına Enfes Garantili Simit Tarifi

Kelle Paçanın Faydaları Nelerdir?

Türk mutfağında yer alan her yiyeceğin bir faydası olduğu biliniyor. Ancak çorba çeşitleri neredeyse herkes tarafından şifa deposu olarak lanse ediliyor. Kelle paça içeriğinde bulunan kolajen sayesinde besleyici ve tedavi edici özelliğe sahiptir. Çocukların gelişimde etkisi büyüktür. İştah açıcı olduğu için kilo almayı kolaylaştırır. Gençleştirici ve direnç arttırıcı etkisi vardır. Soğuk algınlığı üzerinde tedavi edici etkisi fazladır.

Kelle Paça Tarifi İpuçları

Kelle paça çorbasını yapmak için temel malzemeler olan kelle ve paçayı güzel bir şekilde temizlemeniz gerekiyor. Güvendiğiniz kasabınızdan alacağınız kelle ve paçaları ilk olarak üzerinde bulunan tüylerden temizlemeniz gerekiyor.

Ayrıca kasaplarda temizlenmiş bir şekilde satılan kelle ve paçaları satın alarak daha kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Eğer kendiniz temizlemek isterseniz kelle ve paçayı ocağın ateşiyle yakarak yok edin. Daha sonra kelle ve paçanın derisini kazarak temizleyin. Kellenin burun kısmını sert bir yere vurarak içini temizleyin. Daha sonra kelle ve paçaları bol suyla birkaç kere yıkayın.

NE? NASIL?  Nasıl daha mutlu uyanırız?

Derin ve kalın tabanlı bir tencerenin içerisine kelle ve paçayı koyup üzerine geçecek şekilde su ekleyin. Piştikten sonra etleri ayırın ve kelle paçayı çıkarın. Çorbanın sosu için sarımsakları iyice ezip, pul biber ve sirkeyle sos haline getirin. Bu sosu çorbanın üzerine birkaç kaşık ekleyip tüketmeniz yeterli olacaktır.