Humus bir Orta Doğu mezesi olarak bilinir. Arapça nohut anlamına gelmekte olan humus ülkemizde de sevilerek  tüketilmektedir. İçinde potasyum, sodyum, karbonhidrat, proteinin bulunduğu humus oldukça besleyici bir meze ve ara soğuktur. Ana yemeğin yanında yardımcı yemek olarak da yenmektedir.

Malzemeler;

  • 1 su bardağı nohut
  • 4 yemek kaşığı tahin
  • 3 sarımsak
  • Taze sıkılmış limon suyu (1 adet )
  • 4 yemek kaşığı su
  • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 çay kaşığı kimyon

Üzeri İçin;

  • 3 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 tatlı kaşığı kırmızı toz biber
  • 3 dal maydanoz

Püf Noktası;

Malzemelerin hepsi karıştırıldıktan sonra ezilen nohudun kıvamı püre haline ve akışken hale gelmiş ise ekstra su katılmayabilir.

Öneri;

Humus yapımı için su da bekletilen nohudu soğuk su da haşlamak yerine düdüklü tencerede pişirmek mümkündür. Nohut daha çabuk pişer ve daha çok yumuşar. Kabuklu bir bakliyat olan nohudun kabukları bu şekilde daha kolay temizlenir. Kabuklarından ayıklanan nohuttan yapılan humusun tadı daha güzel olacaktır.

NE? NASIL?  10 Dakikada Tavada Enfes Börek Tarifi

İzleyin: Humus Nasıl Yapılır?

Humusun Yapılışı;

Suda bekletilen nohutlar kabuklarından daha rahat ayrılması için düdüklü tencerede pişirilir. Haşlanan nohutların kabukların tek tek ayıklanır. 3 diş sarımsak küçük küçük kıyılır.

Daha sonra; kabuklarından ayıklanmış nohut, küçük küçük kıyılmış sarımsaklar, 1 adet taze sıkılmış limonun suyu, 1 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 çay kaşığı kimyon, 1 çay kaşığı tuzun hepsi mutfak robotuna konur. Püre kıvamına gelene kadar tüm malzeme robottan geçirilir. Robottan geçirilen malzemelerin kıvamın hafif akışkan ve çok katı olmayacak şekilde olmalıdır. Duruma göre püre haline gelen malzemelere su eklenebilir. Damak tadına göre tuz attırılabilir ve ya en başta konurken azaltılabilir.

Humusa kimyon mide hazmı için konulmaktadır ve yapılacak humus miktarına göre çoğaltılabilmektedir. Püre kıvamına gelen nohutlu karışım servis tabağına alınır. Servis tabağına alınan karışımın ortasına hafif bir çukur açılır. Küçük bir sos tenceresinde 2 yemek kaşığı zeytinyağı kızdırılır ve içine 1 çay kaşığı tatlı kırmızı toz biber eklenir. Karıştırılan zeytinyağlı sos servis tabağına alınan humusun üzerine gezdirilir. Servis tabağına alınan humusun ortasına açılan çukura da zeytinyağlı sostan dolmuş olur. Son olarak üzeri maydanoz ile süslenir.

NE? NASIL?  Gizemli Şeytan İncili Nedir, Nerede Saklanıyor?

Humus yan ürün olarak da tüketilmektedir. Bir meze çeşidi olan humus, kızarmış ekmek dilimlerinin üzerine sürülerek de servis yapılabilmektedir. Üzeri için sadece zeytinyağı ve toz kırmızı biber tercih edilmemektedir. Ülkemizde bazı yörelerde, kurutulmuş domates ve çam fıstığı 1 kaşık yağda kavrularak üzerine eklenmektedir. Kızartılmış pastırma ve küçük küçük doğranmış kırmızı soğan ile de servis edilen yerler bulunmaktadır.

Her bir sunumun ana maddesi nohut, kimyon ve tuzdur. Humus yemeden bir kaç saat önce yapılıyorsa, servise çıkartılmadan önce fırında ve ya mikro dalga fırında ısıtılmalıdır ve ya üzerine konacak yağ en son servis edileceği zaman eklenmelidir.