Meyvelerin kabuklarını yiyip yememek konusunda çoğu kişide biraz kafa karışıklığı bulunuyor. Elma, armut, ayva ve nektarin, herbiri birer sağlık deposu.  Kabuğunu soymadan tüketmekse daha faydalı.

Örneğin armut, kabuğu iç kısmına oranlar 3-4 kat daha besleyici ve yararlı. Antioksidan ve iltihap önleyici. Bolca da lif içeriyor. Ayva ise demir, kalsiyum ve C vitamini açısından zengin. Bir ayva günlük C vitamini ihtiyacının yaklaşık dörtte birini tek başına karşılıyor. Ayva da bol miktarda lif içeriyor.  İçerdiği antioksidan ile vücudu toksinlere karşı koruyor.

Antioksidan zengini bir diğer meyve elma ise yüksek C vitamini içeriği ile hastalıklara karşı koruyor. Bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Kabuğu ile birlikte yendiğinde bir kırmızı elma 4gr lif içeriyor. Sindirime yardımcı oluyor.

İzleyin: Bu meyveleri kabuğu ile yiyin!

Soymak yerine meyveyi iyice temizlemek, üzerindeki kimyasal kalıntılardan arındırmak şart.  Hangi meyve olursa olsun, tüketirken aşırıya kaçmamak gerekiyor. Çünkü meyveler aynı zamanda fruktoz, yani şeker açısından da oldukça zengin.

NE? NASIL?  Aronya meyvesi nedir? Aronyanın faydaları nelerdir?

Ananasın kabuğu ile güzel ve sağlıklı bir çay yapabilirsiniz.  Ananasın kabuğu sindirime yardımcı ve vücutta sıvı atılımını önler  olur.

Çoğunluka soyularak yenilen bir meyve olan kivinin kabuğunda düşündüğümüzden çok daha fazla C vitamini olduğunu biliyor muydunuz? Antioksidan özelliğine sahip olan kivinin kabuğun cilde sürmek de cilt tonunu düzenliyor.