Fırında kuru fasulye için malzemeler:

 •  Yarım kilo kuru fasulye.
 • 250 gram yarım dana kavurma. Tercihe göre dilediğiniz eti kullanabilirsiniz.
 • Bir adet irice soğan.
 • Baharat: Pul biber, tuz, karabiber, kırmızı toz biber.
 • İki kaşık domates salçası ya da damak zevkinize göre karışık salça.
 • Yarım su bardağı sıvı yağ.
 • İki kaşık tereyağı.
 • Bir adet domates.
 • İki adet yeşilbiber tercihe göre acılı.

İzleyin: Fırında kuru fasulye nasıl yapılır? Ezgi Kasapoğlu ile Şehrin Renkleri

Fırında kuru fasulye tarifi:

 1. Fasulyeleri bir gece öncesinden soğuk suya yatırıyoruz. Bu hem fasulyelerin su çekip daha iri, dolgun ve pürüzsüz olması hem de daha kolay pişmesi için çok gereklidir. Aksi takdirde zor pişen ufak ve buruşuk fasulyeler olur. Soğuk suda bekletilen fasulyeleri ayrı bir tencereye alarak yarım saat tuzsuz suyla haşlıyoruz. Burada ufak bir püf noktamız var. Kaynama sırasında yüzeye çıkan fasulyeleri dibe çöktürmek için çok az soğuk su ilave edebilirsiniz. Yarım saatin sonunda orta derecede pişmiş olan daha tam yumuşamamış sertçe kuru fasulyelerin suyunu boşaltıp tencerenin kapağını kurutmamak için kapatıyoruz ve bu şekilde bekletiyoruz. Bu yemek tarifi için haşlama suyunun yemekte kullanılmaması önemlidir. Çünkü haşlama sırasında fasulye tortuları suya karışır aynı zamanda da kabuklar su yüzeyinde toplanır. Üstü çoğunlukla beyaz köpük olan bu suyu dökme işlemi fazlalıkları yemeğimizden uzaklaştırıp daha fazla lezzet elde etmemizi sağlar.
 2. Fasulyeler dinlenirken toprak güveci ocağın üstüne koyup altını yakıyoruz. Yarım bardak sıvı yağı içine boşaltıp irice soğanı ince ince doğrayarak kızgın yağda yavaş yavaş karıştırarak kavurmaya başlıyoruz. Soğanlarımız pembeleşmeye başladıktan sonra fazla öldürmeden irice doğradığımız biberlerimizi ekleyip 2 dakika kadar karıştırdıktan sonra 2 yemek kaşığı kadar salça ilave ediyoruz. Salçanın yanmamasına özellikle dikkat ediyoruz. Soğan ve biberler diriliğini çok kaybetmeden irice doğradığımız domateslerimizi ve kavurmayı ekleyip 2-3 dakika kadar kavuruyoruz. Domatesler suyunu salana kadar bu işlemi devam ettiriyoruz çok fazla uzatmaya gerek yok. Unutmayalım ki şu ana kadar yaptıklarımız ön hazırlıktır ve esas pişme süreci birazdan fırında devam edecektir.
 3. Yavaş yavaş kaynar su eklemeye başlıyoruz fakat güvecin en fazla yarısını dolduracak kadar. Sonrasında kuru fasulyeleri güvece doldurmaya başlıyoruz. Eğer suyu fazla koyarsak fasulyeleri eklendikçe taşma yapabilir. Kuru fasulyeleri güvecin üst seviyesine 1.5-2 parmak gelecek kadar dolduruyoruz. Fasulyelerin üst seviyesinde olacak şekilde eğer eksikse o seviyeye gelecek kadar kaynar su ilave ediyoruz.
 4. En son tercih ve damak tadı oranında tuz, karabiber, kırmızı toz biber koyup bir ya da iki yemek kaşığı kadar tereyağı ekleyerek güvecin kapağını kapatıyor ve fırına sürüyoruz. Kapağımız yoksa alüminyum kağıt yardımıyla ya da bir başka kapak yardımıyla kapatmamız önemli. Fırın ayarı eski tip fırınlarda alt ızgara seçeneğiyle pişerse daha iyi olur ama hem alt hem de üst ızgara seçeneği de tercih edilebilir. Fırında güvecin pişme süresi 200 derecede 50 dakika kadar olacaktır.
NE? NASIL?  Eviniz Çok Fazla Tozlanıyorsa Bu Yazıyı Dikkatli Okuyun!