Eviniz Çok Fazla Tozlanıyorsa Bu Yazıyı Dikkatli Okuyun!

Evinizde sürekli bir yerlerden toz geliyor. Ve siz bu tozların nereden geldiğini merak ediyorsunuz. Hatta her gün süpürmenize rağmen bu kadar tozun gelmesi sizi çok şaşırtıyor. Şimdi size evinizdeki tozların nerede geldiğini izleteceğiz. İyi seyirler…

Tozlarla ilgili en yaygın efsanelerden bir tanesi, tamamen ölü deri hücrelerinden oluştuklarıdır. “Hepimiz Rüzgârda Savrulan Tozlar Gibiyiz” demişti şair. Bu satırlar her ne kadar üzücü olsa da, tozun çok daha karmaşık bir yapısı vardır. Evinizdeki tozun üçte ikisini dışarıdan getirirsiniz. Bu tozlar ayakkabınıza yapışan çamur, toprak ve küflerden gelir. Polenler, sporlar, insan yapımı kirletici maddeler ve diğerleriyse kıyafetlerinize, saçlarınıza, cildinize ve alışveriş çantalarınıza yapışırlar. Evden hiç çıkmasanız bile, temiz hava almak için pencereyi açarsınız. Böylece evinize daha fazla toz taşınır. Hatta pencerenizin yakınlarında ağaçlar varsa, kuşların tüylerinden ve akarlardan gelen tozlar evinize dolar.

Eviniz Çok Fazla Tozlanıyorsa Bu Yazıyı Dikkatli Okuyun!

Eviniz Çok Fazla Tozlanıyorsa Bu Yazıyı Dikkatli Okuyun!

Evinizdeki tozun kalan üçte birlik kısmının kaynağıysa halınızdan ve kıyafetlerinizden dökülen havlar, evcil hayvanınız ve hatta yemeklerinizdir. Öğünleriniz sırasında meydana gelen kırıntılar ve lif parçacıkları, toz karışımında yerlerini alırlar. Ayrıca halılarınız, kilimleriniz, perdeleriniz, güneşlikleriniz, havlularınız ve kumaş kaplı koltuklarınız da katkıda bulunurlar. Kıyafetleriniz, toza dönüşen lifler döker. Çamaşır yumuşatıcı kullanıyorsanız, işleri daha da kötü bir hâle getirirsiniz. Ve evet, siz de toz üretirsiniz. Bu yüzdeye katkınız her ne kadar az olsa da, yok denemez. Her gün, aralıksız olarak deri dökersiniz.

NE? NASIL?  Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir ?