Bağışıklık sistemimiz için sık sık tüketmemiz gereken sirke, evde de kolaylıkla yapılabilir…

Fermente gıdalar, bağışıklık sistemimiz için müthiş faydalı. Çünkü fermente gıdalardaki yararlı bakteriler, yani probiyotikler bağırsaklarımıza iyi geliyor. Bağırsaklarımız ise bağışıklık sistemimizi yöneten organ olduğu için, fermente yani doğal mayalı gıdalar bağışıklık sistemimizi de güçlendiriyor.

Fermente gıdalar, çeşitli sebze, meyve, süt gibi gıdaların, doğal yollarla mayalanmasıyla oluşuyor. Biz Türkiye’de fermente gıdalar açısından çok şanslıyız. Çünkü mutfak kültürümüzde bol bol fermen gıda yer alıyor. Örneğin sirke, boza, yoğurt, kefir, ekşi mayalı ekmek gibi pek çok fermente gıda sofralarımızda sık sık yer alıyor.

Bunların en değerlilerinden biri sirke. Salatalarınızdan eksik etmeyin. Salatada sevmiyorsanız, her gün bir kaşık içebilirsiniz de. Sebze meyvelerinizi yıkarken, bulaşık makinenizde, yerleri silerken bile sirke kullanabilirsiniz. Sirke aynı zamanda doğal bir antiseptik.

Çeşitli meyve ve sebzelerden elde edilebilen sirkeyi evde kendiniz kolayla yapabileceğinizi biliyor musunuz? Nasıl olacağını size anlatalım ve iki farklı sirke tarifi paylaşalım.

NE? NASIL?  Tam Ölçülü Mükemmel Şerbetli Tatlı Tarifi  

Sirkeyi mayalamak için sirke anasına gerek var. Bunun için nohut, bulgur, doğal bal gibi malzemeler kullanabilirsiniz. Sirke anası olarak, satın alacağınız organik bir sirkeyi de kullanabilirsiniz. Daha sonra kendi yaptığınız sirkeyi kullanarak yola devam edip defalarca aynı sirke anasıyla sirke yapabilirsiniz.

Şirke yapacağınız meyveyi ya da sebzeyi, kendi damak zevkinize göre seçebilir ya da her defasında farklı çeşitler deneyebilirsiniz. Önemli olan kullanacağınız meyvenin mevsiminde olması, organik ya da doğal ürünler seçmeniz. Eğer organik meyve kullanmıyorsanız, bir süre karbonatlı suda bekleterek üzerindeki mumları, zirai ilaçları vs temizleyin. Kullandığınız meyvelerin çürük, bozuk yerlerini ayıklayın ama kabuklarını soymayın. Sirkeyi mutlaka cam kavanoza yapın. Plastik kullanmayın. Karıştırmak içinse tahta kaşık kullanmayın, slikon bir karıştırıcı kullanabilirsiniz.

ENGİNAR SİRKESİ

Enginar, özellikle karaciğer için inanılmaz faydalı bir sebzedir. C ve K vitamini, magnezyum, çinko, demir ve potasyum gibi maddeler içerir.

NE? NASIL?  Yumuşamayan Çıtır Çıtır Lokma Tarifi - Annelerin Gizli Sırrıyla

Malzemeler:

  • 3 kg enginar
  • Sirke anası, organik sirke ya da bal
  • Temiz içme suyu
  • 5 litrelik kavanoz

Enginar Sirkesi Yapılışı:

Enginarları iyice yıkayıp tamamen kurutun. Kurumuş enginarları küçük doğrayın. Kavanoza koyun. Suya sirke anasını ekleyip karıştırın. Sirke anası yoksa, organik sirke ya da 4 kaşık bal kullanabilirsiniz. Bu suyu, enginarları koyduğunuz kavanozda üç parmak boşluk kalacak şekilde koyun. Kavanozun kapağını sıkıca kapayın ve kuru, serin bir yere koyun. 20 gün boyunca sabah ve akşam birer kez slikon kaşıkla karıştırın. 5 güne kadar enginarlar ağırlaşır ve dibe çökmeye başlar. Bu yüzden, özellikle ilk günler karıştırma işlemi önemlidir, hiç ihmal etmeyin. Yaklaşık 3 ay sonra sirkeniz hazır hale gelir. Hazır olduğunda sirkenizi tülbentle süzerek kullanabilirsiniz.

İzleyin: ENGİNAR SİRKESİ NASIL YAPILIR?

ELMA SİRKESİ

Malzemeler:

  • 1 buçuk kilo elma
  • 2 buçuk yemek kaşığı bal
  • 3 buçuk litre içme suyu
  • Yarım su bardağı nohut
  • 1 çay bardağından az bulgur
NE? NASIL?  Yüzeydeki Pas Nasıl Temizlenir? Pas Neden Oluşur?

Elma Sirkesi Yapılışı:

Elmalarınızı yıkayın, kurulayın ve doğrayın. Uygun bir cam kavanoza içme suyunu ve küçük küçük doğradığınız elmaları koyun. Balı, bulguru ve nohudu ekleyin. Silikon kaşıkla karıştırın. Kavanozun ağzına tülbent koyup kapağını sıkıca kapayın. Serin ve kuru bir yerde 20 gün bekletin. Günde 2 kez karıştırın. Elmalar da enginarlar gibi bir süre sonra dibe çökecektir. 20 günün sonunda, bir 20 gün daha, bu kez karıştırmadan bekletin. Üzerinde oluşacak sirke anasını temiz bir kaba ayırın ve sirkeyi tülbentle süzün. Ayırdığınız sirke anasıyla defalarca harika sirkeler yapabilirsiniz.

Video: Evde Elma Sirkesi Nasıl Kurulur?