Kakao ile çikolata yapması gerçekten çok kolay. Hiç tahmin edildiği kadar zor birşey değil. Çikolatayı sevmeyen çok az kişi vardır. Çikolatanın bu denli fazla sevilmesinde ve tercih edilmesinde nedeni de tabi ki öncelikli lezzeti. Ancak çikolatanın tercih edilmesinde lezzetinin dışında verdiği mutluluk hormonu da etkili olabiliyor. Sizi hem mutlu edecek hem de damaklarınızı tatlandıracak çikolatayı evinizde de rahatlıkla yapabilirsiniz. Eğer evinizde çikolata yapmak istiyorsanız bu yazıda tüm detaylı bilgiyi bulabilirsiniz.

Çikolata Nasıl Yapılır?

Genellikle dışarıdan satın aldığınız oldukça lezzetli çikolataların üretiminde birçok teknik detay bulunuyor. Dışarıdan hazır olarak aldığınız çikolata ürünleri fabrikada üretilen fabrikasyon ürünler olduğu için yapımı ve üretimi oldukça hızlı bir şekilde gerçekleştirilen çikolata türleridir. Çikolata yapımında kakaonun dışında daha birçok farklı madde kullanılıyor.

Genellikle fabrikalarda birçok koruyucu katkı maddesi eklenerek çikolatanın oldukça uzun zaman taze kalmasını sağlıyor. Bunların dışında çikolatanın içerisinde süt, süt tozu, bitkisel yağ çeşitleri ve çikolatanın türüne göre lezzeti arttıracak malzemeler ekleniyor. Malzemelerin farklı olması çikolatanın da farklı renk, tat, koku ve dokuda olmasını sağlıyor.

NE? NASIL?  Muhteşem Pastane Poğaça Tarifi

Video: Ev Yapımı Çikolata Tarifi – İdil Yazar – Yemek Tarifleri

Evde Çikolata Yapımı ve Tarifi

Evinizde çikolata yapmak istiyorsanız birkaç temel malzeme ile rahatlıkla çikolata yapabilirsiniz. Evinizde çikolata yapmanız için ilk önce kakao, kuvertür çikolata, süt ve istediğiniz malzemeyi kullanabilirsiniz.

Ne kadar fazla çikolata yapmak isterseniz o kadar çok malzemeleri doğru orantılı olarak arttırmanız gerekiyor. Evinizde çikolata yapmanız için ilk olarak malzemeleri tedarik etmeniz gerekiyor. Daha sonra kuvertür çikolatayı benmari usulü eritin. Benmari usulü eriyen kuvertür çikolatanızın içerisine dilediğiniz miktarda toz kakao ekleyin.

Malzemenin yoğunluğuna bağlı olarak süt ekleyin. Daha sonra bu karışımı yağlı kağıdın üzerine serip dondurun. Eğer çikolatanızı kuruyemişler ya da meyveler ile zenginleştirmek isterseniz sıvı formdayken içerisine ekleyip dondurarak çikolatanızı yapmış olursunuz.

Çikolata Nedir?

Çikolata, ham olarak kakao meyvesinin çekirdeklerinden elde edilen bir tatlı türüdür. Kakao meyvesinde bulunan çekirdeklerin kurutularak kahverengi bir renk alması sağlanır. Daha sonra olgunlaşan kakao çekirdekleri, öğütücüler tarafından öğütülerek toz hâline getiriliyor. Toz haline gelen kakaodan çikolata elde etme süreci başlanır.

NE? NASIL?  Düğün Sabahı Olanlar Oldu! Kadın Makyajı Silince Ayrıldılar!

Aslında bu aşamadan sonra çikolata yapımı oldukça kolaydır. Çikolata denilince her ne kadar Avrupa ülkeleri akla gelse de aslında çikolatanın ham maddesi olan kakaonun çekirdekleri Afrika ve Asya kıtalarında bulunan tropik iklime sahip ülkelerden elde ediliyor. Çikolata tüm Dünya genelinde oldukça fazla sevilen ve tüketilen bir ürün olduğu için devamlı olarak yeni çeşitler üretiliyor.

İzleyin: SAĞLIKLI ÇİKOLATA TARİFİ  (Ev Yapımı+Rafine Şekersiz)

Çikolata Çeşitleri Nelerdir?

Genç, yaşlı ve çocuk her yaş grubundan insanın severek tükettiği şeylerden biri çikolatadır. Her insanın farklı yiyecek ve içecek zevkinin bulunduğu bilinen bir durumdur. Bu nedenle herkes tarafından sevilen çikolatanın da birden fazla çeşidi olabiliyor. Çikolatanın ham maddesi olan kakao birçok besin malzemesiyle uyumlu olduğu için kolaylıkla yeni bir çikolata çeşidi oluşturulabiliyor.

Çikolata çeşitlerini merak ediyorsanız şunlardır:

  • Sütlü çikolata
  • Bitter çikolata
  • Fıstıklı çikolata
  • Fındıklı çikolata
  • Beyaz çikolata
  • Acı biberli çikolata
  • Bademli çikolata
  • Krokanlı çikolata
  • Çilekli yoğurtlu çikolata
  • Bisküvili çikolata
NE? NASIL?  Survivor Aycan Yanaç Bikinili Pozunu Paylaştı! Sosyal Medya Gündemine Düştü...

Bu ve bunun gibi daha birçok farklı çikolata çeşidi bulunuyor. Ayrıca her ülkenin mutfak kültürüne ve damak tadına uygun çikolatalar bulunuyor.