Diğer bir adı Pitaya olan ejder meyvesi son yılların dikkat çeken ürünleri arasında yer almaktadır. Meksika, Amerika, Endonezya, Vietnam gibi ülkelerde yetişmekte olan meyvenin faydaları gün geçtikçe daha çok bahsedilir olmuştur. Birçok kişinin severek yediği ve farklı bir tat bırakan lezzeti ile ilgi gören meyve görüntüsü ile de türeticilerin ilgisini çekmektedir. Gramajına göre tanesi 80-100 TL’leri bulabiliyor.

Ejder Meyvesi Nedir?

Tropikal meyveler arasında ilk sıralarda yer alan ejder meyvesi kaktüsgiller ailesinin bir ferdi olarak karşımıza çıkmaktadır. Güçlü bir antioksidan olma özelliği ile fark yaratmaktadır. Özellikle C vitaminin çok fazla bulunduğu meyve güçlü bir enerji deposu olarak dikkat çekmektedir. Görüntü açısından farklı bir his bırakan ejder meyvesi aslında yumuşak bir şekilde kolaylıkla soyulabilen bir kabuğa sahiptir. Lezzet açısından kivi ve limon karışımı bir tat bırakan meyve oldukça beğeni toplamaktadır.

NE? NASIL?  Armudun faydaları nelerdir? Armut neye iyi gelir?

İzleyin: Ejder meyvesi nasıl temizlenir? Pitaya nedir?

Ejder Meyvesi Nasıl Yenir?

Kolay bir şekilde soyulabilen meyvenin kabuğu çıkarıldıktan sonra kolaylık yenilmesi mümkündür. Pembe bir renge sahip olan oval kabuk soyulduktan sonra ejder meyvesi çekirdekleri ile birlikte tüketilebilir. Kivi meyvesinde yer alan küçük siyah çekirdeklerin aynısı olan ejder meyvesinin içi hoş bir tat bırakmaktadır. Birçok kişinin severek tükettiği hoş bir lezzet ortaya koymaktadır.

Ejder Meyvesi İle Yapılacak Yeni Lezzetler

Yüksek bir enerji deposu olması ve birçok faydayı bünyesinde bulundurması ile bilinen ejder meyvesi rahatlıkla kabuğu soyulduktan sonra tüketilebilmektedir. Ancak buna ilave olacak ve farklı lezzetleri ortaya çıkarak sunumlar da söz konusudur. Öncelikle güçlü bir lif oluşumuna sahip olan meyve diyet listelerinin vazgeçilmez yiyeceklerinden biri olmaktadır. Bu nedenle ara öğün veya salatalarınızda ejder meyvesini kullanmanız oldukça kolay ve lezzetli olacaktır.
Kabuğu soyulan ejder meyvesinin iç kısmı ister bir kaşık yardımıyla sade bir şekilde yenilenebileceği gibi meyve, başarılı bir şekilde doğranarak salatalara ilave edilebilir. Ayrıca harika içeceklerin bu meyve yardımıyla oluşturulması mümkündür. Bunun yanında ejder meyvesinden elde edeceğiniz değişik içeriklere sahip sosları tatlılarınızda kullanarak farklı lezzetlere imza atmanız oldukça kolay olacaktır.

NE? NASIL?  Tadına Doyamayacağınız Bulut Gibi Kabaran Puf Böreği Tarifi

Ejder Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Son günlerde sıkça bahsedilen meyvelerden biri olan ejder meyvesi kolay bir şekilde tüketilebilmektedir. Ayrıca meyvenin sahip olduğu nitelikler bir takım faydaları da ortaya koymaktadır.
Ejder meyvesinin sahip olduğu faydalar şu şekilde sıralanabilir;

  • Düşük kalorili bir meyvedir
  • Lifli yapısı kolay bir sindirim olanağı sağlar
  • C vitamini deposudur
  • Enerji veren bir yapıya sahiptir
  • Mineral yönünden zengindir
  • Kemiklerin güçlü hale gelmesini sağlamaktadır

Tüm bunlar ejder meyvesinin birçok faydasından sadece bazıları olmaktadır. Meyve birçok açıdan vücuda yarar sağlayan potasyum ve kalsiyum içeriklerini sunmaktadır. Tadının güzel olması da pek çok kişi tarafından severek tercih edilmesini sağlamaktadır. Lezzetli ve faydalı içeriğe sahip olan ejder meyvesi bu faydalar ışığında oldukça ilgi görmektedir.