Sokak yemekleri… Bizim ülkemizde de, dünyada da vazgeçilmezler. Hem ucuz hem lezzetli hem de pratikler. Ve karşınızda, dünyanın en popüler sokak lezzetleri…

Bizim ülkemizde sokak yemekleri hem çeşitli hem de çok lezzetlidir. Başta köfte olmak üzere, midye dolma, kokoreç, tavuklu ve nohutlu pilav, tantuni, döner, sucuk-ekmek ve daha neler neler… Dünyanın pek çok ülkesinde de sokak lezzetleri son derece popülerdir. Burada sizlere, dünyanın farklı ülkelerinden, globalleşmiş bazı sokak lezzetlerinden bahsedeceğiz. Ağzınızın sulanmasına hazır olun. Haydi başlayalım…

Falafel, Ortadoğu’nun en popüler yemeklerinden biri ve restoranlarda da satılsa sokak satıcılarından alıp yemenin keyfi bir başka. Vejetaryen ve veganlar için de lezzetli ve besleyici bir seçenek olan falafel, ülkemizde de son derece seviliyor. Hatta Lübnan’dan ya da başka Ortadoğu ülkelerinden ülkemize göçen bazı şeflerin açtığı restoranların önünde kuyruk olduğunu görmüşlüğümüz bile var! Klasik falafelin içinde püre haline getirilmiş nohut, kimyon, kişniş, kırmızı biber, çiğ sarımsak, soğan ve bolca taze maydanoz içeren baharatlar bulunuyor. Tüm malzeme karıştırılıp küçük küçük toplar haline getirilip kızartılıyor. Genellikle bir çeşit lavaşa ya da pideye sarılıp dürüm yapılıyor. İçine çeşni olarak marul, domates, salatalık, humus ya da yoğurt sos ekleniyor.

NE? NASIL?  Efsane ve Geleneksel Lezzet MüKemmel Börek Tarifi

İzleyin: Falafel (Nohut Köftesi) Nasıl Yapılır? | Falafel Tarifi | Canan Kurban

Arepas, hem Kolombiya hem de Venezuela’da temel bir yemek olarak görülen bir çeşit pide. Kahvaltıda, öğle yemeği ya da akşam yemeğinde yenilebiliyor. Mısırdan elde edilen bir hamurun muz yaprağı üzerinde pişirilmesiyle yapılıyor. Sıcakken ortası yarılıp içine tereyağı ve peynir konunca efsane oluyor. Çok ucuz ve lezzetli bir sokak yemeği…

Halo-Halo, Filipinler’in meşhur sokak lezzeti. Bu, karışık meyvelerden yapılmış, devasa bir dondurma gibi… Genellikle plaj tatlısı olarak biliniyor. Filipinler’i ziyaret edeceklere duyurulur.

Pierogi, başta Polonya olmak üzere pet çok Doğu Avrupa ülkesinde farklı versiyonlarını bulabileceğiniz bir sokak lezzeti. Un, yumurta, su ve tuzdan yapılıyor. Deniz kabuğu şekline getirilen hamur parçaları önce kaynatılıp sonra kızartılıyor. İçine et, patates veya peynir doldurularak yapılabiliyor. Polonya’da her yıl bu yemeğin festivali bile düzenleniyor.

NE? NASIL?  Yufkadan yalancı su böreği nasıl yapılır?

Video: Pierogi nasıl yapılır? – The Polish Chef (İngilizce)

Tacos (Tako diye okunuyor), dünyaca ünlü bir Meksika yemeği. Tortilla denen, mısır unundan yapılan bir çeşit lavaşın içine, et, tavuk, deniz ürünleri, avokado, peynir gibi pet çok çeşit malzemenin konuyor. Bu ünlü Meksika yemeğini, ülkemizde de dünya mutfağı sunan bazı restoranlarda bulup deneyebilirsiniz.

Churros, İspanya’ya özgü, gevrek bir hamur tatlısı. Genellikle üzerine şeker ve tarçın konulur. Churros’u sıcak çikolataya batırıp yemek de en sevilen yöntemlerden biri. İspanya’ya ziyaret organize etmek için başlı başına bir sebep olabilir!

Hindistan’ın özellikle güney eyaletlerinde meşhur olan bir sokak yemeği masala dosa. Pirinç hamuru ve siyah mercimekle yapılan bir yemek bu. Fermente pirinç hamuru, düz ve ince bir tabaka haline getirilip pişiriliyor. Bir çeşit gözleme gibi düşünebilirsiniz. Mercimek, patates, köri gibi malzemeler ekleniyor.

NE? NASIL?  Çiğköfteci nasıl açılır? Çiğköfteciler ne kadar kazanıyor?

Dango, küçük tatlı Japon köfteleri diyebileceğimiz bir sokak lezzeti. Mochiko, yani pirinç unuyla yapılıyor. Köfteler şişe dizilip ateşte pişiriliyor. Japonya’da her köşe başında bulabilirsiniz.

Seyredin: Dango nasıl yapılır? – Andango & Hanami Recipe (İngilizce)

Arancini de İtalya’nın popüler sokak lezzetlerinden biri. Bunlar, ekmek kırıntılarıyla kaplanıp kızartılmış pirinç topları. Genellikle risotto pirinci, mozarella ve ragu ile yapılıyor. Efsaneye göre eski bir imparator, bir gün ava giderken pirincini yanında taşımak istemiş. Eee bir imparator ister de buna bir çözüm bulunmaz mı?

İzleyin: Arancini tarifi | From the Test Kitchen | Bon Appétit

Aşçılar bu şekilde aranciniyi icat etmişler. Siz de İtalya’da sokaklarda bulup yiyerek kendinizi imparator gibi hissedebilirsiniz!