Yemeklerin hızlı bir şekilde hazırlayarak, zamandan tasarruf sağlayan mutfak aleti düdüklü tencere, bazen tehlikeli durumlara neden olabiliyor. Kuralına uygun bir şekilde kullanılmayan düdüklü tencere ciddi yanıklara neden olabiliyor.

Düdüklü tencere kullanmanın avantajları

 • Zamandan ve enerjiden tasarruf sağlar.
 • Yiyeceklerin doğal lezzetini korur.
 • Yiyeceklerdeki vitaminlerin korunmasını sağlar
 • Yiyecekler oksijenle temas etmediğinden daha lezzetli olur.
 • Buhar çıkışı normal tencerelere göre daha az olduğundan mutfağınıza daha az yemek kokusu sinmiş olur

Düdüklü tencere, yemekleri çok daha hızlı pişirmek için buhar gücünden yararlanma prensibi ile çalışan tenceredir. Basınçla suyun kaynama derecesi arasındaki ilişkiden hareketle ortaya çıkmıştır. Düdüklü tencere yemekleri yüksek ısıda ve tamamen kapalı halde pişirdiğinden, yemeklerin pişme süresini en aza indiren, subap ile belirli bir kaynama noktasına ayarlanmış tenceredir. Düdüklü tencerelerde patlama tehlikesine karşı, basınca, dolayısıyla pişme derecesine göre ayarlanabilen bu supap, basınç artınca düdük hava kaçırarak tencerenin patlamasına engel olur.

NE? NASIL?  Künefeye Rakip Kaymaklı Kadayıf Nasıl Yapılır ?

DÜDÜKLÜ TENCERE KULLANIM KILAVUZU

 1. Düdüklü tencere basınçla çalışan bir mutfak eşyasıdır. Hatalı kullanma ciddi hasar veya yaralanmalara sebep olabilir.
 2. Düdüklü tencereniz ile kesinlikle fırında pişirme yapmayın.
 3. Düdüklü tencereyi çok dikkatli şekilde taşıyın. Sıcak yüzeylere dokunmayın. Taşımak için sadece saplarından kaldırın. Gerektiğinde fırın eldiveni kullanın.
 4. Amacı dışında düdüklü tencerenizi kullanmayın.
 5. Düdüklü tencereyi kesinlikle zorlayarak açmayın. İçerisindeki basıncın tamamen dışarı çıktığından emin olduktan sonra tencerenizi açın.
 6. Düdüklü tencerenizi hiçbir zaman susuz olarak kullanmayın. Düdüklü tencerenizde en az 1/3 seviyesine kadar su olmalıdır.
 7. Hiçbir şekilde düdüklü tencerenin güvenlik sisteminde değişiklik yapmayın.
 8. Her pişirmede tencereye en az bir bardak su veya sıvı ilave edin. Tencereyi en fazla yarısına kadar doldurun. Bu seviyeye sıvı ve yemek malzemeleri dahildir.  Maksimum dolum seviyesi (2/3) tencerenin iç kısmında işaretlenmiştir.
 9. Mercimek veya hamur işi gibi kabaran yiyecekler pişiriyorsanız kapağı açmadan tencereyi hafifçe sallayınız, sonra kapağı açınız. kapak açıldıktan sonra olabilecek taşma ve sıçramaları olursunuz.
 10. Mutlaka aldığınız tencerenin kullanım talimatlarını okuyun.
NE? NASIL?  Evde ayak bakımı nasıl yapabilirsiniz?

Yemek pişmesi bittiğinde düdüklü tencere nasıl açılır?

Pişirme periyodu sonunda ısı kaynağını mutlaka kapatın. Bu bekleme süresinde tencere içindeki basınç en aza inecektir. En az 3 dakika kadar bekleyin. Pişirme ventilini yavaşça buhar boşaltma yönüne doğru çevirin ve buharın komple boşalmasını bekleyin. Kapağı açarken düdüklü tencere ile aranızda güvenli bir mesafe bırakın. Kapağı zorla açmaya çalışmayın!

Püf noktası: İşiniz acele ise tencerenizi akan soğuk suyun altına tutarak basıncın erken ve kapağın açılmasını sağlayabilirsiniz.

Evimizde bomba taşıyoruz! Düdüklü tencere bu hale getirdi
Erzurum’da Derya Alkan isimli bir kadının yemek yapmak için kullandığı düdüklü tencerenin bomba gibi patlaması sonucu yüzü yandı.

İzleyin: Düdüklü tencere bomba gibi patladı!

Patlama sonrası Alkan şöyle konuştu;

“Düdüklü tencereye yemek koymuştum. Yemek pişince altını kapattım hemen musluğun altına bıraktım. Tencere su ile temas eder etmez şiddetli bir şekilde patladı. Patlama anında patlayan kapağın yüzüme gelmesine elimle engel oldum. Kapak o şiddetle mutfakta bulunan musluğu kırdı. Ben can havliyle yandığımı hissetmedim. Mutfaktan çıkınca yandığımın farkına vardım. Alnımda boynumda yüzümde yanıklar oluştu. Komşularım hemen ambulansı aradı sonra hastaneye geldik. Tedavim burada devam ediyor”

DÜDÜKLÜ TENCERE NEDEN PATLAR?

Düdüklü tencerenin patlamasının bir kaç sebebi olabilir:

 1. Düdüklü tencere aşırı şekilde doldurulmamalıdır. İçinde basınç oluşacağından buhar için boşluk gerekir. Bu sebeple içindeki maksimum çizginin üzerine çıkılmamalıdır.
 2. Düdüklü tencere içindeki gıda suyunu fazla çekerse patlar. Bu sebeple pişirilecek yemeğin içine eklenen suyun miktarı iyi ayarlanmalıdır.
 3. Düdüklü tencere kullanımıyla ilgili diğer en yaygın yapılan hata düdüklü tencerenin kapağını hemen açmaktır. Düdüklü tencerenin kapağını asla ve asla ocaktan alır almaz açılmamalıdır. Eğer düdüklü tencerenin havasını almadan ve tencereyi birazcık soğutmadan açmaya çalışırsanız patlar.
NE? NASIL?  İşte Bu! Diyeceğiniz Şerbetli Tatlı Tarifi