Balık ürünlerini tüketmek isteyenler genel olarak balık kokusunun mutfağa sinmemesi için yapılması gerekenler hakkında bilgi sahibi olmadığından daha çok balık ürünlerini dışarı da tüketebiliyor. Başta balık olmak üzere pek çok deniz ürünü Dünya mutfağında önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle pek çok farklı ülkenin mutfağına balık ve balık ürünlerinden hazırlanan lezzetleri kolayca bulabilirsiniz. Ülkemizin 3 tarafının denizlerle çevrili olduğu herkes tarafından biliniyor. Durum böyle olunca da başta balık olmak üzere pek çok deniz ürünü de Türk mutfağında önemli bir yerde bulunuyor.

Seyredin: EVE SİNEN BALIK KOKUSU 5 DAKİKADA NASIL YOKEDİLİR

Ülkemizde balık seven ya da tüketen kişi sayısı her ne kadar azmış gibi bilinse de aslında bu durum son derece yanlıştır. Başta Karadeniz olmak üzere ülkemizin denize kıyısı olan pek çok bölgesinde balık ürünleri oldukça lezzetli bir şekilde hazırlanıp servis ediliyor. Ayrıca bazı illerimizde deniz olmaması ya da denize kıyısının olmaması da balık tüketimine engel olamıyor. Bazı göl ve tatlı su balıkları da yerel mutfaklarda sıkça tercih edilen ürünler arasında yer alıyor. Her ne kadar balık yemek zevkli ve lezzetli olsa da pek çok kişi için evde balık yapmak kokusu gereği birçok kişiyi zorlayabiliyor. Her ne kadar balık kokusunun sildiği ortamdan çıkmadığı düşünülse de aslında balık kokusunu evinizden çıkarmanız ve sinmesini önlemeniz son derece kolaydır.

NE? NASIL?  Ayakkabı kokusu nasıl geçer?

Balık Yemekleri Nelerdir?

Mutfakta bulunan pek çok şeyin farklı bir şekilde lezzetlendirilerek servis edildiği biliniyor. Özellikle sebze ve et yemeklerinin hâkim olduğu bir mutfak kültürümüzün olduğu aşikâr bir durumdur. Ancak konu balık yemeklerine gelince genel olarak tek tip balık yemeği yapılıyor. Genel olarak birçok balık türü kızartma olarak servis ediliyor. Her ne kadar kızartma şeklinde yapılan balık yemeklerinin daha lezzetli olduğu düşünülse de lezzetli olan başka balık yemekleri de vardır.

Balığın hazırlanış şekillerinden bazıları şunlardır:

  • Kızartma
  • Haşlama
  • Buğulama
  • Balık sarma
  • Fırında soslu balık

Bu ve bunun gibi daha pek çok balık yemeği hazırlama şekli bulunuyor. Sizde hangi lezzeti tercih ediyorsanız o şekilde tüketebilirsiniz.

Balık Yemekleri Nasıl Yapılır?

Her şeyin yapılmadan önce bir hazırlık aşaması bulunuyor. Bu durum mutfak içinde geçerlidir. Herhangi bir yemek hazırlanmadan önce mutlaka ön hazırlık yapılması gerekiyor. Balık yemeklerinizi hazırlamadan önce ilk olarak balığınızı ne şekilde pişireceğinize karar vermeniz gerekiyor. Daha sonra kullanacağınız malzemeleri yani sebze ve baharatları hazırlamanız gerekiyor.

Bu aşamalardan sonra balığınızın kullanmayacağınız herhangi bir kısmı varsa onları çıkarıp balığı temizledikten sonra yemeğinizi hazırlama işlemine geçebilirsiniz. Balığınızı kızartma, buğulama, haşlama veya tuzda pişirmek üzere dilediğiniz şekilde hazırlayıp baharatlar ile lezzetini katlayarak arttırabilirsiniz.

Balık Kokusu Neden Siner?

Yapılan her yemeğin belli bir kokusu vardır. Yemek yapılan her ortamda az da olsa yemek kokusu sinebilir. Balık gibi kendine has bir kokusu ve aroması bulunan bir yiyeceğinde pişirilme işlemi sırasında ortama kokusu yayılabilir. Özellikle balık yemeklerde kokunun yayılması ve sinmesi daha fazla olur.

NE? NASIL?  Buzdolabında saklanmaması gereken yiyecekler hangileridir?

Eğer birde balığınızı kızartma şeklinde hazırlayacaksanız balığın var olan kokusu daha da artarak ortama yayılacaktır. Ayrıca balık pişirilen ortamda kumaştan yapılmış eşya ve mobilyaların bulunması da kokunun bu eşyalara sinerek kalıcı olmasını daha da fazla arttıracak bir diğer durumdur. Balık ve kızartma gibi yiyecekleri daha çok açık havada bir ortamda hazırlayarak kokunun ortama sinmesini en aza indirebilirsiniz.

Balık Kokusunu Yok Etmenin Yolları

Balık yemeği çok seviyorsunuz ama kokusunun ortama sinmesinden rahatsız oluyorsanız bu soruna birkaç farklı yöntemle çözüm bulmanız mümkündür. Özellikle balık kokusunun ortama sinmesini istemiyorsanız ve bunu doğal içerikli doğal yöntemlerle yapmak istiyorsanız işiniz son derece kolay olacaktır.

İşte balık kokusunun sinmemesi yapmanız gereken bazı şeyler şunlardır:

  • Balık kızartırken bir kapta sirkeli su kaynatmak
  • Kızartma işlemi sırasında kaynar suya limon ve tarçın kabuğu atıp kaynatmak
  • Kaynar suya esanslı yağlar eklemek
  • Biraz lavantayı suda kaynatıp evde gezdirmek

Bu gibi birkaç kolay ama etkili yöntemle evinizde balık yaparken etrafa koku sinmesini engelleyebilirsiniz. Bu sayede artık balık pişirmek sizin için sorun olmayacak.

Sirke Kaynatmak

Sirke, oldukça şifalı bir içecektir. Meyve ve suyun uzun bir süre bir kapta fermente olmasıyla elde edilen bu şifa dolu içeceği, kötü kokuları yok etmek için kullanabilirsiniz. Bir cezve içerisine biraz su ve birkaç kaşık elma ya da üzüm sirkesi ekleyip balıklarınız pişerken kaynatarak kokunun sinmesini önleyebilirsiniz.

NE? NASIL?  Yapılışı Çok Kolay! Yalancı Su Böreği Tarifi

Limon ve Tarçınla Kokuyu Yok Edin

Limon ve tarçının kendine has güzel kokusunu hemen hemen her şeyde kullanabilirsiniz. Yine bir cezvenin içerisine biraz su ekleyerek kabuk tarçın ve birkaç dilim limon ile kaynatıp balık pişerken ortaya çıkan ve hoş olmayan kokuyu kısa sürede yok edebilirsiniz.

Portakal ve Limon Yağı Kullanın

Temizlik ve güzel koku denildiğinde ilk akla gelen limon ve portakal gibi esanslı kokulardır. Eğer evinizde hem temizlik hem de hoş bir koku isterseniz limon ve portakal yağlarını tercih edebilirsiniz. Aynı şekilde balık yemekleri yaparken çıkan kokuyu yok etmeniz ve sinmesini önlemeniz için yine kaynayan suya birkaç damla limon ve portakal yağı ekleyebilirsiniz.

Lavanta Kaynatarak Balık Kokusunu Yok Edin

Evinizde bulunan her türlü kötü kokuyu yok etmeniz için lavanta kullanarak kokuları yok edebilirsiniz. Burada da yine kaynayan suya bir avuç lavanta ekleyip ortama lavanta kokusunu yayabilirsiniz. Eğer tüm bu yöntemlerin dışında bir şey yapmak isterseniz kızartma yaptıktan sonra tavanın kapağını kapatmanız yeterli olacaktır.