Klasik anne reçelini sevmeyen yoktur. İşte size ilk defa deneyeceklerin bile kolaylıkla yapabilecekleri bir çilek reçeli tarifi. Oldukça pratik bir tarifi şu anda 1 kilodan yapılacak, ama sizler daha fazla da yapabilirsiniz. Çilekleri bir gece önceden şekere yatırmanızda fayda var. Ama buna mecbur değilsiniz, eğerki zaman probleminiz varsa, çileklerin üzerinde şekeri gezdirdikten sonra, yarım çay bardağı kadar su koyup, hemen pişirmeye de başlayabilirsiniz.

Çilek reçeli malzemeler;

  • Sapları koparılmış, bol suda yıkanmış 1 kg çilek
  • 4 su bardağı toz şeker
  • 1 çay kaşığı tereyağı
  • 1 çay kaşığı limon tuzu

İzleyin: En Kolay Anne Reçeli Tarifi | Çilek Reçeli Nasıl Yapılır?

Annelerin çilek reçeli tarifi;

1 kg temizlenmiş ve güzelce yıkanmış ve süzülmüş çilekleri sığabileceği geniş bir tencereye koyuyoruz.  Üzerine 4 su bardağı toz şekeri ilave ediyoruz.  Şekerlerin çileklerin her tarafına temas etmesini sağlıyoruz.  Sonrasında  kapağını kapatarak bir gece dinlendiriyorsunuz. Daha önce dediğimiz gibi zamanınız yoksa, dinlendirmeyebilirsiniz.

NE? NASIL?  Çileğin cilde faydaları nelerdir? Çilekle yapılan cilt maskesi tarifleri

Ertesi gün kapağı açtığınızda, çileklerin su saldığını görebilirsiniz.  Ocağa koyup, 1 çay kaşığı tereyağı ilave edip, kapağı açık bir şekilde reçeli yapmaya başlıyoruz. Arada tahta kaşıkla, çilekleri hırpalamadan karıştırabilirsiniz. Yakşalık 55 dakika, ya da 1 saat sonra son olarak bir çay kaşığı limon tuzu ekleyip, karıştırıyoruz. Limon tuzu reçelin parlak gözükmesini sağlayacaktır.  Ocağın altını kapayıp, biraz ılıdıktan sonra, kavanozlara transferini gerçekleştirebiliriz. İzleyerek daha iyi anlamak için aşağıdaki videoyu bakmanızı tavsiye ederiz.

Reçeli yıkanmış, temiz ve kuru kavanoza aktarınız. Kavanozları hava almayacak şekilde sıkıca kapatıp, ters çevirip 1,5 saat kadar bekletin. Daha sonra serin ve karanlık bir ortamda ya da buzdolabında muhafaza edebilirsiniz.