Yüzeydeki Pas Nasıl Temizlenir? Pas Neden Oluşur? Demir hepimizin hayatının içinde bolca yer alan bir maddedir. En basitinden arabalarımızı örnek verelim. Arabamızda pek çok demir maddesi bulunur. Hatta biraz daha eskiye gidelim. Klasik bir arabanız var ve siz bunu garajınızda muhafaza ediyorsunuz. Fakat garajınız pek de uygun koşullara sahip değildir.  Rutubet ve nemli bir garajınız var ise klasik arabanızın katili de o garajdadır. Demirin baş düşmanı pastır. Pas da klasik arabanız için hiç iyi değildir. Peki yüzeyde bulunan pası temizlemek mümkün müdür? Pas temizlenir mi? Demirdeki pas nasıl temizlenir?

Yüzeydeki Pas Nasıl Temizlenir? Pas Neden Oluşur?

Yüzeydeki Pas Nasıl Temizlenir?

Pası temizlemenin bazı yolları vardır. Aşağıda sizler için hazırlanan video ve o videonun özeti olan yazı ile paslı yüzeyleri temizleme imkanına sahip olabileceksiniz.

  • Eğer eşyanın üzerinde kalın bir pas tabakası varsa, tel fırça gibi sert bir aletle ovmaya başlayabilirsiniz. Pası kazıyarak çıkardıktan sonra, zımpara kâğıdı ya da tel sünger gibi daha yumuşak bir alete geçebilirsiniz. Böylece eşyanın yüzeyini çizmemiş olursunuz.
  • Paslı eşyayı 10 dakika boyunca beyaz sirkenin içinde bekletin. Sirkede bekletmek, küpe, vida, bıçak ve el aletleri gibi kolayca ıslatılabilecek küçük eşyalar için harika bir yöntemdir.
  • Limonun harika olan bir başka özelliği ise kumaşlardaki pas lekelerini de çıkarmasıdır. Giysilerdeki, araba koltuklarındaki ve halılardaki pası kolayca çıkarır.
  • Demirhindi yüksek asidik içeriğe sahip olduğundan işinize yarayacaktır. Su dokunabilecek kadar soğuduktan sonra bir parça bezi suya daldırın ve paslanmış kısımları bu bezle silin.
  • Sitrik asit her evde olmasa da çoğu markette ya da eczanede kolayca bulabilirsiniz. Asidin pastan arındırdığını öğrendik. Sitrik asit de pastan kurtulmanızı sağlar ve eski eşyalarınıza parlak ve yepyeni bir görünüm kazandırır.
  • Karbonat bir tür tuzdur, bu yüzden diğer adı sodyum bikarbonattır. Hafif aşındırıcı özelliği vardır ve bu yüzden de pası temizlemede çok başarılı bir maddedir.
  • Çöpe gidecek bir patatesiniz varsa onu atmadan önce pası çıkarmak için kullanmayı deneyin.
  • Eğer arabanızın tamponu ya da motosikletinizin bir yeri paslandıysa buruşturduğunuz bir alüminyum folyoyu kolaya batırabilir ve tamponu bununla ovarak harikalar yaratabilirsiniz.
NE? NASIL?  Kendinizi bitkin mi hissediyorsunuz? Yorgunlukla nasıl başa çıkılır?