Ütü yapmak sanıldığı kadar zor bir işlem değil. Aslında bazı püf noktaları ve dikkat edilmesi gereken noktaları bilindiği zaman ütü yapmak kolay ve zahmetsiz bir işlem olarak da görülebilir. Bu nedenle ütü yapmanın zor olduğunu düşünen kişiler bu yazımızı okuyarak bu ihtiyaçlarını giderebilir. Ütü yapmak yaşam içerisinde oldukça önemli bir yer tutmaktadır.

Çamaşırları Ütülenmelerini Kolaylaştıracak Şekilde Kurutun

Çamaşır kurutma makinesi varsa ütülenecek çamaşırları makineyi ütü düzeyine getirip kurutun. Bu halde çamaşırlar makineden daha nemli, bundan dolayı daha az kırışmış şekilde çıkar. Bu durum da ütülenmelerini kolaylaştırır.

Çamaşırları asarak kurutma işlemini yapıyorsanız asmadan evvel gerdirmeyi ve silkelemeyi ihmal etmemek gerekir. Ölçülü bir şekilde asılan çamaşırlar çok daha kolay ütülenir. Yıkanan çamaşırları makinede bekletmeyip hemen asmak iyi olur. Makinede fazla süre kalırlarsa çok kırışır ve kokabilir.

İzleyin: Ütü yapmanın püf noktası

Ütüye Başlamadan Önceki Hazırlıklar

Ütülenecek kıyafetleri gruplandırın. (Etek, tişört, gömlek veya kumaş pantolon vs.)

Ütü yapımı ayakta mı olacak, yoksa oturacak şekilde mi? Ütü masasının yükseklik düzeyini buna göre ayarlayın.

Ütüyü, ütüleyeceğiniz giysileri net bir şekilde görülebilecek bir yerde yapın.

Ütü masasının örtüsünün yeteri kadar kalın ve temiz olmasından emin olun. Ütünün tabanının kirli olup olmadığına da bakın.

Gidip gelip vakit kaybetmemek için, ütülenmiş giysilerin istifleneceği sandalye, asılacağı askı benzeri aparatları hazırlayın.

NE? NASIL?  Karnındaki bebeği 60 yıl doğurmadı

Ütü masasının kumaşı altına alüminyum folyo koyulursa, folyo ısıyı ileteceği dolayı diğer tarafın kırışıklıkları da açılabilir.

İpek, yün ve kadife benzeri parlama yapabilecek kumaşlardan dikilen kıyafetler için bir ütü bezi ayarlanabilir.

Video: 2 Dakikada Kusursuz Ütü Nasıl Yapılır?

Ütüye Su Koyarken Neler Yapmak Lazımdır?

Ütünün suyunu, fiş takmadan evvel doldurun.

Su sızdırması durumuna karşı buhar kontrol butonunu tamamen kapatın.

Suyu ütünün içine aniden dökmeyin, dışarı taşması durumuna yol açabilirsiniz. Ütüyü hafifçe eğip ve suyunu, doldurma yerinden, yavaş yavaş koyun.

Çamaşırların güzel kokulu olmasını istiyorsanız ütü suyunun içine az düzeyde esans ilave etmek iyi olur.

Ütü Yapmanın Genel Püf Noktaları Nelerdir?

Ütülenecek büyük giysiler varsa işe onlarla başlamak gerekir. Yere temas etmemesi için zemine bir çarşaf ya da örtü serin.

Ütünün sıcaklığını kumaşların tipine göre ayarlayın. Giysinin bir ütüleme talimat belgesi varsa ona uyun. Genellikle sentetik, sentetik karışımlı ya da ipek kumaşların düşük ila orta ısılarda, yünlülerin ise orta ya da yüksek ısıda, ketenler ve pamuklu kumaşların da yüksek ısılarda ütülenmesi lazımdır.

Ütünün ısısının ütülenecek kumaşa uygun olduğundan kafanız karşılaşıyorsa sıcaklığı kıyafetin içte kalan ya da fazla zarar görmeyen bir yerinde test etmeli.

Gömlek Ütülemenin Püf Noktaları Nelerdir?

Önce kollar ve manşetler ütülenmelidir. Gömleğin manşetini, iç kısmı yukarı tarafa bakacak biçimde ütü masasına yatırılmalı ve biraz bastırarak ütülenmeli. Dış yüzünü döndürülüp onu da ütüledikten sonra gömleğin kollarını masaya yatırın ve düzeltin. Bu esnada dikişli kısmının alta gelmesine dikkat etmek gerekiyor. Bu, kollarda çift çizgi oluşması olasılığını azaltır. Uygun ısıdaki ütüyü kolun üstünde gezdirip ütülemeyi bitirdikten sonra ise arka yüzünü de ütüleyin. Bundan sonra sıra manşetle kol arasındaki bölümü ütülemeye gelmiştir. Bu amaçla manşetin iki ucunu birbirine birleştirip manşete öne doğru asılıp pililerin yatmasını sağlamak gerekir. Sonra ise ütüyü, manşet düğmesine değmemesine dikkat ederek, pililerin üstüne bastırmak gerekir.

NE? NASIL?  Yılanların Efendisi Şahmeran Nedir, Nerede Yaşadı?

Gömleğin kolları bittikten sonra omuz kısmını ütülemek gerekiyor. Gömlek omzunu ütülemenin en iyi metodu önce omuzlardan birinin arka tarafını masanın kenarlarından birine geçirtip ütüyü üstünde gezdirmedir. Sonra ise gömleği ütü masasından çıkarmayıp, dikkatle tutup çevirip, diğer omzun da aynı tarafa gelmesini sağlamak ve onu da ütülemektir. En son aşamadaysa omuzların ön taraflarını sırayla masaya geçirip, yaka düğmesine ve gömleğin farklı düğmelerine temas etmemeye dikkat edip ütüleyin.

Pantolon Ütülemenin Püf Noktaları Nelerdir?

Pantolon ütüleme işlemini ceplerden başlamak gerekiyor. Bu amaçla cepleri dışarı çıkarıp ütüleyin. Sonra da pantolonu bel tarafından ütü masasına geçirmek gerekiyor. Bu işlemi yaparken öbür paçayı ütüleyeceğiniz paçanın üstünden aşırtıp arkaya doğru bırakıp bacak arasının masaya geçmesini sağlamak önemli. Pantolonların bacak arasında kırışıklık durumu oluşmaması için böyle yapmak gerekir. Bu bölgeyi de ütüledikten sonra pantolonları ütü masasından hiç çıkarmayıp çevirin. Bu şekilde öbür paçanın da aynı tarafı önünüze gelmiş olur. O kısmı da ütüledikten sonra işlem biter.

NE? NASIL?  Rüyada kedi görmek nasıl yorumlanır?

Kumaş pantolonlarda bacak arası ütüledikten sonra bel tarafını da ütülemek gerekir. Bu amaçla da pantolonun belini ütü masasına geçirtip daha evvel ütülediğiniz cebi yerinden geriye doğru çekmek gerekir. İlk önce ön cepleri ve belin ön taraflarını ütülemelisiniz. Arka cepleri ütülemeden önce cep düğmelerini kapatmalısınız. Sonra, düğmesine değdirmemeye dikkat edip arka cebi ve çevresini ütülemek lazımdır. Bu işi de bitirdikten sonra aşağıya doğru sarkan haldeki paçayı masaya doğru çekin. Az evvel geriye çektiğiniz ön cebi itinalı şekilde yerine yerleştirip üstünden, bir kez ütülemek gerekiyor. Bu esnada pantolonun üzerindeki bütün çizgileri yok etmemeye dikkat edin. Mevcut olan iz kayıp edilmezse çift çizgi yapma riski azalmaktadır.

Baskılı Kıyafetlerin Ütülenmesindeki Püf Noktalar Nelerdir?

Kıyafetlerin üzerindeki baskılar plastik, naylon vs. materyallerden yapıldığından dolayı sıcaklığa maruz kalırsa ütüye yapışırlar. Giysilerin baskılarını ütülemek kumaşın zarar almasına de yol açabilir. Bu cins kıyafetlerin ütülenmesi için en uygun olan metot düşük ısıyla tersinden ütüleme ya da baskılı kısma buhar vermedir.