Çoğu zaman arkadaşlarımızla toplanırız ve eğlenceli oyunlar oynamak isteriz. Gerek pijama partileri olsun, gerek gece kalmaları hatta gerekse sınıfta boş derslerde, teneffüslerde dahi toplanıp eğlenceli bir oyun olsa deriz. İşte bu zamanlarda Uno güzel bir tercih olabilir. Peki bu UNO nedir?

Uno Nedir?

Uno bir kart oyunudur. Bir takım çeşitli kartları ve bu kartlara bağlı kuralları vardır. Uno ABD de ortaya çıkmış olan bir kart oyunudur. Oyunun oynanması için en az 2 kişi olunması gerekir. Oyunda ki amaç ise elinde ki kartları herkesten önce tüketmektir.

Uno Kartları

Uno oyunu 4 farklı renkte olan kartlara sahiptir. Bu renkler sarı, kırmızı, mavi ve yeşil olmaktadır. Toplamda 108 tane kart mevcuttur. Her renkli kartın üzerinde 0 ila 9 arasında rakamlar yazmaktadır. Geriye kalan kartların ise farklı işlevleri vardır.

NE? NASIL?  Evde atom tost nasıl yapılır?

Bunlar:

 • 4 farklı renkte 2 adet 2 kart çek kartı vardır.
 • 4 farklı renkte 2 adet revors kartı vardır.
 • 4 farklı renkte 2 adet pas geç kartı vardır.
 • 4 adet joker kartı vardır.
 • 4 adet joker ve dört kart seç kartı vardır.

Uno Nasıl Oynanır?

Uno oyunu için en az 2 kişi olmalıdır. Bir kişi kağıtları dağıtması için seçilir. Bu seçim çeşitli şekillerde ya da rastgele olacak şekilde yapılabilir. Kağıtları dağıtacak kişi desteyi karıştırır ve herkese 7 adet kart dağıtır. Kalan desteyi yüzüstü bir şekilde masaya çekilecek kart destesi olarak bırakır. En üstten bir kart açar ve bu kart oyunun başlangıcını sağlar.

Kartların dağıtan kişinin solundaki oyuncu oyuna ilk olarak başlar ve sırayla devam eder. Oyuncular ellerinde ki kartların yerde ki karta uyumlu şekilde atmak zorundadır. Örneğin aynı renk, aynı sayı, aynı sembol olacak şekilde ki kartlar eşleşir ve oyuncu o kartı atabilir.

NE? NASIL?  AVM'de açılabilecek standlar

Eğer oyuncunun elinde yerde ki kartla eşleşen bir kart yoksa oyuncu kart destesinden 1 kart çeker. Çektiği kart eşleşirse atabilir eşleşmezse tur devam eder. Elinde tek kart kalan oyuncu Uno demek zorundadır. Demezse ceza verilir.

Video: Uno Nasıl Oynanır? Öğreniyoruz

Uno Oyununu Kazanma

Uno oyununu kazanmak için elinde olan kartları diğer oyunculardan önce bitirmek gerekir. Bir strateji ve biraz da şansa dayalı bir oyundur. Herkesten önce kartını bitiren oyuncular puan kazanır ve 500 puana ulaşan oyuncu oyunu kazanmış olur.

Uno Oyununu Puanlama Sistemi Nasıldır?

Bir oyuncu elindeki kartları bitirdiğin de diğer oyuncuların ellerinde kalan kartların puanları toplanır.

Bu kartların puanları;

 • 1 ile 9 arasında ki kartlar kendi değerlerinde,
 • İki kart çek kartı 20 puan değerinde,
 • Yön değiştirme kartı 20 puan değerinde,
 • El geçer kartı 20 puan değerinde,
 • Joker kartı 50 puan değerinde,
 • Joker ve 4 kart çek kartı 50 puan değerinde olacak şekildedir.
NE? NASIL?  Rüyada yüzmek ne anlama gelir?