Tulumlar nasıl giyilir? nasıl kombinlenmelidir? sorusu kadınların merak ettiği konulardan birisi. Son yıllarda çok moda olan tulumlar pek çok kişi tarafından beğeniliyor. Ama henüz tulum giymeye sıcak bakmayan kadınlar da var.

Son yılların en şık giyim parçalarından birisi olan tulumu nasıl bir kombinle giyeceğine karar veremeyenler de çok. Doğru kombin edilirse ve vücut tipinize uygun olan doğru tulumu bulduysanız tulum giymek hem çok pratik hem de oldukça şık ve gösterişli. Bu yazıda tulum giymeye dair bazı püf noktaları hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Tulum Nasıl Seçilir?

Bazı modacılar tulumları sadece uzun boyluların iyi taşıyacağını iddia ediyor. Ama bu iddia yanlışlanmış durumda. Hemen her boydaki ve kilodaki kadına göre bir tulum bulunabilir. Ancak siz seçim yaparken dikkatli olmalısınız. Tulumun boyu kadar belinin yüksekliği, rengi ve deseni de önemlidir.

Bir yandan da önemli olan şudur ki kendinize yakışan bir tulum bulabilmek için kesinlikle deneme yanılma yöntemi de uygulayabilirsiniz. Size hiç olmayacak gibi görünen bir tulum sandığınızdan daha iyi durabilir. Çok beğendikleriniz de aslında sizin için üretilmemiş olabilir. Tulum seçmek için dikkate almanız gereken bazı noktalar var.

Video: Tulum ile Kombin Yapmanın Püf Noktaları

Tulum Boyu

Kısa boylular ya da bacak boyu kısa olanlar genel olarak pantolon seçerken dikkate aldıkları konuları tulum seçerken de dikkat etmeli. Bilekte ya da yukarıda bir tulum yerine tamamen uzun bacaklı bir tulum seçmeleri daha iyi bir karar olabilir. Ama buna da denemeden karar veremezler. Uzun boylu ve bacak boyu uzun olanlar daha şanslıdır.

NE? NASIL?  Saçlar nasıl kıvırcık ve dalgalı yapılır?

Seçerken çok zorlanmazlar. Ama tulum kesinlikle kısa boylu kadınların da giyebileceği bir parça. Boyu daha uzun göstermek için püf noktalarından birisi olan baştan aşağı tek renk giyinmek tulumla birlikte çok kolaydır. Ayrıca çok büyük desenler ya da çok iddialı renklerden kaçınıldığı sürece tulum her kadında güzel duran bir parçadır.

Tulum Kesimi ve Diğer Özellikleri

Eğer çok büyük göğüslü iseniz straplez ya da ip askılı bir tulum yerine halter yaka ya da kapalı yaka bir tulum tercih edebilirsiniz. Boynunuz çok uzun değilse ve biraz daha yuvarlak yüzlü iseniz V yaka ya da biraz daha açık yaka bir tulum daha iyi olur. Boyunuza göre bir tulum seçmek ve kesiminden emin olabilmek için en iyi denemek.

Uzun boylu bir kadın için geniş paçalı tulum şık durur. Ama kısa boylu iseniz tulumun bacak boyu mutlaka denenerek seçilmelidir. Büyük desenli ya da karışık desenli tulumları da daha çok uzun boylular tercih etmelidir.

Kısa boylular ise küçük desenli tulumları deneyebilir. Vücudunuz sportif ve aslı ise ve de beliniz inceyse bütün kıyafetlerde olduğu gibi tulumlar konusunda da şanslısınız. Hem ince askılı hem de düşük belli tulumları deneyebilirsiniz.

NE? NASIL?  Bir Köpek Saldırısından Nasıl Kurtulursunuz?

Kum saati olarak adlandırılan kıvrımlı bir vücuda sahip olan kadınlar ise, koyu renkli ve de flare modelli tulumları denemeli. Pileli ve fırfırlı modeller hoşunuza gidebilir. Ama çok zayıf değilseniz uzak durmanız en iyisi. Kısa boylu bir kadının daha dar tulumlara yönelmesi de iyi bir fikir. Ama tulumun boyu konusunda bacak boyuna göre bir karar vermeliler.

Tulum Nasıl Giyilir?

Dolabınızda siyah ve basic bir tulum varsa hemen her yerde rahat bir şekilde giyebileceğiniz unutmayın. Bu tulumu kombin yapmak için özellikle gümüş renkli takıları ya da altın renkli olanları denemelisiniz. Gece özel bir yere davetli iseniz siyah tulumunuzla metalik renkli ayakkabı ya da sandaletleri giyebilirsiniz.

Eğer şık bir stiletto ve güzel takılarla tamamlarsanız siyah tulumla oldukça şık bir görüntü yakalamak çok kolay olur. Ofis ya da resmi bir yerde giyecekseniz pileli ve drapeli bir tulum çok daha iyi olacaktır. Nötr renkte ya da gri ve toprak tonlarında bir drapeli tulum iş yerinizde bir takım elbise havası verirken çok daha şık ve resmi görünmenizi de sağlar.

Tulum Nasıl Kombinlenir?

Tulum nasıl kombin yapılır bir türlü karar veremediyseniz bir de ceketlerle ya da hırkalarla deneyin. mesela sonbahar ya da ilkbaharda çiçekli, küçük desenli ve koyu renkli bir tulumu rahat ve salaş bir sweatlle de kombin yapabilirsiniz. Böylece hem cool hem de rahat bir şıklık elde edersiniz. Kışın biraz daha soğuk bir havada kot bir ceket ya da deri ceketle tamamlanan tulum kombini de çok başarılı olabilir.

NE? NASIL?  Dekoratif çocuk odası süsleri seçerken nelere dikkat etmeli?

İster daha resmi isterse de daha spor bir kombin olsun tulumun uzu çapraz bir çantayla kombin yapmayı deneyin. Bu küçük ayrıntı vücudunuzun daha biçimli görünmesini sağlayacak. Dekolteli bir tulum da mutlaka gece giyilmesi gereken bir şey değildir. İyi bir gömlek ya da bluz seçimiyle pekala günlük bir kombini de tamamlayabilir.

Kendinize Göre Bir Tulum Seçmek İçin Deneyin

İnternetteki ya da dergilerdeki tulum kombinlerine bir göz atabilirsiniz. Böylece kendiniz için seçim yaparken daha çok kombine göz atmış olursunuz. Ama unutmayın ki tulumun boyu ve kesimi konusunda denemeden karar vermek çok zor.

Korkmayın pek çok modeli deneyip çıkarın. Kombin yaparken de çok abartılı olmamak şartıyla farklı şeyler denemekten korkmayın. Tulum giymesi çok pratik ve kombin yapması çok rahat bir seçenek. Üstelik son yıllarda trend bir kıyafet ve çok şık ve farklı pek çok tulum modeli bulabilirsiniz. Önemli olan aralarından kendinize göre bir seçim yapmak. Takılar, ceketler, hırkalar, sweat, gömlek, bluz ve trikolar da bir tulum kombininin tamamlayıcısı olabilir.