Tarihe korku salan lider: Attilla kimdir? ele aldık. Tarih sahnesinde adını çok sık şekilde duymuş olduğumuz Attila, Avrupa Hun Devletinin başında yer alıyordu. 395 ve 453 yılları arasında yaşamış olan Avrupa Hun Devleti hükümdarı Atilla’nın babası Muncuk Han’dır. Babasının ölümünden sonra Attila, Bozkır’da mücadelesini tek başına sürdürmeye devam etti.

Vizigotlar ile Roma İmparatorluğu konusunda müttefik olmuştur. Amcasının vefatı sonrasında ise Hun ülkesini yönetime almaya başlamıştır. Attila’nın bu denli hala daha söz edilmesinin sebebi ise çok güçlü bir lider olmasıdır. Hükümdarlığı devam ettiği sürece hem Batı hem de Doğu Romaya sürekli olarak seferler düzenlemiştir.

Tarihe Korku Salan Lider: Atilla Kimdir?

Tarihe Korku Salan Lider: Atilla Kimdir?

Attila Ünvanları

Hun İmparatorluğunun en korku salan lideri olan Attila’ya pek çok unvanlar verilmiştir. Bu ünvanlar ise onun korkusuz bir lider olmasından kaynaklıdır. Sürekli kendisine takılan ünvanlar ile anılan bir lider olma başarısına sahip olmuştur. Attila unvanları neler olduğuna dair bir araştırma yaptığımız zaman ise şu şekilde olduğunu söylememiz mümkün:

NE? NASIL?  Kuru ciltler için nasıl doğal nemlendiriciler hazırlayabiliriz?

 

  • Cesur Kavimlerin Efendisi
  • Tanrının Kırbacı
  • Etzel

Unvanlarına sahiptir. Hatta Attila’nın Nibelungen destanında da adının geçmiş olduğunu söylemek mümkün. Hun döneminde önemli diyebileceğimiz bir lider olarak bilinirken günümüzde hala daha tarih kitaplarında övgüyle söz edilir.

Tarihe Korku Salan Lider: Atilla Kimdir?

Atilla Papaya Diz Çöktürdü Mü?

Attila döneminin şüphesiz en dikkat çeken gelişmelerinden biri ise Papa olayı oldu. Atilla papaya diz çöktürdü mü derseniz kesinlikle evet yanıtını söyleyebilirİz. Hatta Papa’nın bu konuda Atilla’dan ricası bile olmuştur. Tanrının kırbacı olarak bilinen Avrupa’nın en güçlü lideri Atilla, tarih boyunca papaya tek boyun eğdiren hükümdar olarak bilinir. Papaya diz çöktüren tek hükümdar olması da Attila’nın ne kadar korkusuz ve güçlü olduğunu ispat eden yanlarından biridir.

Atilla Hangi Devletin Kurucusudur?

Attila hangi devletin kurucusudur sorusunun cevabı olarak ise Avrupa Hun devleti olduğunu söylemek isteriz. Avrupa Hun Devleti başında yer alan lider Doğu ve Batı Roma’yı idare etmeye çalışmıştır. 453 yılına kadar yaşam süren Attila daha sonrasında ise vefat ederek yerine bir başka liderin geçmesine neden oldu.