Dengesiz beslenme, hareketsiz yaşam kilo kontrolünün sağlıklı bir şekilde yapılamamasına sebep olmaktadır. Bu nedenle kilo vermek günümüzde birçok kişinin ortak sorunu haline gelmiştir. Sağlıklı kilo verme yöntemleri kişiden kişiye göre değişiklik gösterse de aslında mantıken aynı kuralları kapsamaktadır. Kilo Verebilmek için aslında alışkanlıklarınızı değiştirmeniz önemlidir ve bunu yaparken kilo vereceğim düşüncesi ile değil de tamamen sağlıklı beslenmeliyim düşüncesi ile yapmak sizin açınızdan faydalı olacaktır. Sağlıklı kilo verme yöntemlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

1- Sağlıklı Beslenme

Sağlıklı kilo verme yöntemleri içerisinde en önemli kural sağlıklı beslenmedir. Sağlıklı beslenme ile uzak durmamız gereken gıdaları tamamen hayatımızdan çıkarmış oluyoruz. Sağlıklı beslenmede olması gerekenler;

• Paketlenmiş ve hazır gıdalardan uzak durmak
• Lif ağırlıklı gıdalar tüketmek
• Bol bol yeşillik tüketmek
• Yapay şeker içeren her türlü gıdadan uzak durmak
• Tamamen organik ve doğal beslenmek

NE? NASIL?  Aşık olduğumuzu nasıl anlarız?

Tüm bunları uyguladıktan sonra ve mutfağınızdaki bir takım alışkanlıklarınızı değiştirdikten sonra zaten kilo vermeniz kaçınılmaz olacaktır.

Video: Sağlıklı Beslenme Rutinim | Ne yemeli Ne YEMEMELİ?

2-Düzenli Hareket

Hareketsiz bir yaşam sadece kilo vermenizi engellemez. Birçok hastalığı da beraberinde getirir. Bu yüzden sağlıklı kilo verme yöntemleri arasında önem sırası yüksektir. Gün içerisinde kendinize ufak hareketler belirleyin. Ufak ve tempolu yürüyüşler yapmanız etkili olacaktır. Bir egzersiz bütünü belirleyin bunu günün belirli saatlerinde yapmaya özen gösterin. Gün içerisinde hiçbir şey yapamıyorsanız bir müzik açın ve dans edin.

Video: Spora Yeni Başlayanlar İçin Evde Egzersiz Hareketleri

3- Kilonuzu Takıntı Haline Getirmeyin

Bir takıntı olarak değil de kilonuzu sağlığınız için vermeniz gerektiğini düşününün. Kilo veren kişilerin çoğunun bir sağlık sorunu olduğunu ve bu durumunu kilo veriş sürecini tetiklediği kanıtlanmıştır. Bu yüzden kendinizi beş yıl sonra nasıl göreceğinizi hayal edin.

NE? NASIL?  Sadece 10 Dakikalık Egzersizle Yağlarınızdan Kurtulun!

Gerçekten bu halinizden memnun musunuz ya da bu kilonuz ile bir beş yıl daha ilerlerseniz beş yıl sonra sizi hangi hastalıklar bekliyor bunları düşünün. Bunları düşünmeniz sizi motivasyon olarak etkileyecektir. Kilo vermenin beyinde bittiğini unutmayın. Beyninizi şartlarsanız kilo veriş süreciniz çok daha kolay olacaktır. Bu yüzden gözünüzde büyütmeden sağlıklı bir yaşam felsefesi olarak bu süreci tanımlarsanız işiniz daha kolay olacaktır.