Saç bakımı ve saç sağlığı için saçınıza uygulayabileceğiniz bitkisel yağlar mevcut. İçerdikleri vitamin ve minerallerle saça birçok fayda sağlayabilmektedirler. Bitkisel yağlar, tamamen doğal oldukları için hiçbir yan etkileri yoktur. Herkes istediği bitkisel yağı, saç bakımında kullanabilir. Her bitkisel yağın, kendine has özellikleri vardır. Bu noktada, saçın neye ihtiyacı olduğu bilinmelidir. Saçın ihtiyacına göre bitkisel yağ seçimi yapılmalıdır.

Argan Yağı

Saçlar için önerilen doğal yağlar listesinin başlarında yer alan bir yağdır. Pek çok özellik içeren argan yağı saça oldukça fayda sağlar. Altın Yağ olarak da isimlendirilmektedir.

  • Argan yağı doğal bir güneş kremi görevi üstlenir.
  • Isı koruyucu özelliğiyle saçı korur. Yüksek ısı veren ve saçların yıpranmasına neden olan saç düzleştirici ve maşalara karşı saça kalkan olur.
  • Saça elastikiyet kazandırarak saçların kırılmasını önler.
  • Saç diplerine nem verir. Böylece saçta oluşacak kepeklenmenin önüne geçer.
NE? NASIL?  Saç boyası nasıl akıtılır? Saç boyasını akıtmak için bitkisel çözümlerler nelerdir?

Saça sağladığı faydalarla en sık kullanılan doğal yağlardan biridir. Haftada bir kez olmak üzere saça uygulanabilir.

Video: Ayhan Ercan Saç Bakım Yağı Tarifi

Avokado Yağı

Avokado Yağı, vitamin yönünden zengindir. A,B,D VE E vitaminleri içerir. Saçın ihtiyacı olan vitamin desteğini sağlar. Böylece saç olduğundan çok daha hızlı ve daha sağlıklı uzar. Saçın canlanmasında ve yenilenmesinde önemli rol oynar.

Üzüm Çekirdeği Yağı

Üzüm çekirdeği yağı, linoleik asit ve E vitamini içerir. İçeriğiyle saç derisinin doğal dengesini korur. Kuruluk ve kepeklenme gibi sorunların önüne geçer. Bununla beraber, bu yağ, saçı güneşe karşı koruyabilme özelliğine sahiptir.

Zeytinyağı

Mutfakların vazgeçilmezlerinden biri olan zeytinyağı, saç sağlığı ve bakımı için de vazgeçilmezdir. Saçlarda görülen birçok problemin ortadan kalkmasına fayda sağlar. Yıpranmış, kurumuş ve canlılığını yitirmiş saçlara canlılık verir. Kuruluk problemini ortadan kaldırır. Saça canlılık ve güzellik verir. İçerdiği E vitamini ile saçın çok daha sağlıklı olmasını sağlar.

NE? NASIL?  Neden Kabe soldan sağa tavaf edilir?

Hindistan Cevizi Yağı

Özellikle yıpranmış saçlar için kullanılan bir yağ çeşididir. Saçların onarılmasını sağlar. Bunun yanı sıra; saçlara parlaklık verir. Bu yağın en önemli faydalarından biri de saç derisindeki nem oranını dengeler. Bu özelliğiyle hem yağlı hem de kuru saçlara fayda sağlayabilmektedir. Saç uçlarında meydana gelen aşırı kuruluk sorununda saç uçlarına uygulanarak bu problemden kurtulmak mümkündür. Aynı zamanda Hindistan Cevizi Yağı, saç köklerine güç verir ve saça direnç kazandırır.

Jojobo Yağı

Adından sıklıkla söz ettiren jojobo yağı, özel bir yağdır. Uzmanlar tarafından da önerilmektedir. Öncelikle saçın nem dengesinin sağlanması ve bunun korunmasını sağlar. Anti alerjenik olduğu için saç derisiyle uyum sağlar. Kepeklenme problemini ortadan kaldırır.