Saç uzatan doğal formüller nelerdir sorusuna verilebilecek olan cevaplardan ilki zeytinyağıdır. Zeytinyağı; kan dolaşımını hızlandırır, saç diplerini besler ve saçların beslenmesi amacıyla gerekli olan mineral ve vitaminleri içerir. Özellikle de barındırdığı E vitamini saçların genel yapısını kuvvetlendirir.

Zeytinyağı dışında saç uzatan diğer doğal formüller ise şu şekildedir:

Badem Yağı

Badem yağı, A, B, E, K vitaminleriyle birlikte fosfor, magnezyum, demir, çinko ve kalsiyum açısından oldukça zengin olan doğal bir formüldür. Saçların sağlıklı ve parlak görünmesini sağlar.

Badem yağını saça uygulamak için ise şu adımlar uygulanır:

  • Duştan yarım saat kadar önce saç dipleri dahil olmak üzere saçlara badem yağı güzelce yedirilir.
  • Ardından saçlar bone ile kapatılır.
  • Daha sonra da saçlar ılık suyla yıkanır.

Duştan sonra da saçlarınıza birkaç damla kadar badem yağı sürebilirsiniz. Durulama gerektirmeyen bu formül ile aynı zamanda saçlarınızı da dış etkenlere karşı korumuş olursunuz.

NE? NASIL?  Saç dökülmesine karşı en etkili şampuanlar hangileridir?

Video: Saç uzatan doğal formül

Lavanta Yağı

Saç derisinin beslenmesinde ve saç diplerinde meydana gelen rahatsızlıkların giderilmesinde önemli yararı olan lavanta yağı, saçların oluşumunu destekleyerek saçların uzamasına da katkı sağlar.

Lavanta yağı, kullanılmadan önce mutlaka seyreltilmelidir. Seyreltme işlemi için ise Hindistan cevizi yağı veya zeytinyağı kullanılabilir. Bu yağlardan biri ile lavanta yağı aynı ölçüde karıştırılır. Bu karışım da saç derinizden saç uçlarına kadar uygulanır. Daha sonra üzeri saç bonesiyle kapatılarak bir saat sonra saç yıkanır.

Hindistan Cevizi Yağı

İnce telli olan saçları kalınlaştırmak için kullanılan Hindistan cevizi yağı, saçların gereksinim duyduğu proteini de sağlar. Organik olan Hindistan cevizi yağı saçları besleyip, saç derisinin de sağlıklı olmasını sağlar.

Kullanımı için öncelikle katı şekilde olan yağ, avuçta ısıtılır. Daha sonra da bir iki saat kadar saç üzerinde bekletilerek ılık suyla yıkanır. Başka bir yöntem de çok az miktarda olan Hindistan cevizi yağı ile saç derisine yavaşça masaj yapmaktır.

NE? NASIL?  Yahudilerin Gizemli Gelenekleri

Haftada iki kere ve on beş dakika saç derinize masaj yaptığınız zaman saçınızın uzama hızını artırmış olursunuz.

Biberiye Yağı

Biberiye yağı, hücre bölünmesini artırıp kan dolaşımını hızlandırarak saçların uzamasına katkı sağlar. Biberiye yağı, başka bir yağ ile karıştırılarak uygulanır.

Bu yağın badem yağı, Hindistan cevizi yağı ya da zeytinyağı ile karıştırılması mümkündür. Karışımı, haftada bir defa saç derisine uygulayarak masaj yaptığınız zaman saçlarınızın hızlı bir şekilde uzadığını göreceksiniz.