Kabe hakkında neler biliyoruz? Öncelikle aklımıza Allah’ın evi olduğu aklımıza gelmektedir. Daha sonra Kabe müslümanların kıblesidir. Günde 5 defa kendisine yöneldiğimiz kıblemizdir. İslam dininin ilk ve en kutsal mekânı kabul edilir. Kabe diyince aklımıza gelen önemli kavramlardan birisi de Hac’dır.

Hac nedir?

Sözlükte “Hac”, saygı duyulan, büyük ve önemli bir şeye yönelmek, ziyarette bulunmak, bir yere gidip gelmek anlamına gelir. İslam’ın şartlarından olan Hac ibadeti Kabe ziyaretini ve tavafını da kapsamaktadır. Gerekli şartları taşıyan müslümanların ömürlerinde en az bir defa yerine getirmesi farzdır.

Yüce Allah Kuranı Kerim’de şöyle buyurmaktadır:

“Orada apaçık deliller, İbrâhim’in makamı vardır. Oraya giren emniyette olur. Gitmeye gücü yetenin o evi ziyaret etmesi, Allah’ın insanlar üzerinde bir hakkıdır. Kim inkâr ederse bilmelidir ki, Allah bütün âlemlerden müstağnidir.” Âl-i İmrân Suresi – 97 . Ayet Tefsiri

Hac ibadeti Hicret’in 9. yılında farz kılınmıştır. Peygamberimiz (s.a.v) bu ibadeti ömrünün son yıllarında yerine getirmiştir. Bu nedenle veda haccı denmiştir.

NE? NASIL?  Gardırop detoksu nedir? Nasıl yapılır?

İzleyin: Kabe, neden Soldan Sağa doğru tavaf edilir? Biliyor Musun?

Tavafa kabe sola alınarak yapılır.  Allah insanın malına, şekline ve malına mülküne değil, kalbine bakar. Bu sebeple tavafta kişinin kalbi Kabe tarafında yer alır. Ayrıca vücudumuzdaki kan soldan sağa devam etmektedir.  Elektronlar çekirdeğin etrafında soldan sağa hareket ederler.  Ay dünyanın etrafında soldan sağa döner. Aynı şekilde dünya da güneş etrafında soldan saa haraket eder. Ve bütün galaksiler soldan sağa hareket eder.

Hac birey ve topluma neler kazandırır?

  • Fikir duygu ve düşüncelerimizi zenginleştirir.
  • Bol bol ibadet etmemizi sağlar.
  • Müslümanlar arasında sevgi ve kardeşlik bağlarını güçlendirir.
  • Kötü davranış ve sözlerden alıkoyar.
  • Günahlarımızın affedilmesini sağlar.
  • Manevi gelişimimizi artırır.

Video: Tavaf Yaparken Neden Soldan Dönülür?