Güne daha keyifli ve mutlu uyanmayı kim istemez ki… Bunun pek çok yolu var. İşte bu yollardan bazıları…

Sabah uyanmak, bazılarımız için işkence gibi. Bunun en önemli nedenlerinden biri aslında biyolojik saatlerimizin farklı çalışması. Hani derler ya, bazıları gece insanı, bazıları da erkenci kuştur… Erkenci kuşlar sabahın kör şafağında, müthiş bir enerjiyle cin gibi gözlerini açar. Oysa erkenci kuş olmayan gece insanları için sabah uyanmak bir eziyete dönüşebilir.

Peki sabahları daha enerjik, keyifli ve mutlu olmanın yolları neler? İşte sizler için bu yollardan bazılarına göz attık.

Sabah dinç uyanmanın en önemli yolu, uykunuzu tam aldığınızdan emin olmak. Bu nedenle geceleri izlediğiniz dizinin yeni bir bölümünü açmadan önce saati bir kontrol edin. Eğer bölüm uyku saatinizi geciktirecekse, ona başlamak yerine birkaç sayfa kitap okuyup uykuya dalmak, sabahınızın çok daha neşeli olmasını sağlayacak.

NE? NASIL?  Düz karın için diyet nasıl yapılır?

Uyanır uyanmaz yataktan çıkmadan önce kaslarınızı esnetmek, iyi hissetmek için güzel bir yöntem. Bu şekilde kan dolaşımınızı da bir miktar düzenleyerek kendinizi daha enerjik hissedebilirsiniz. Esnemek aslında vücudumuzun bunun için uyguladığı bir refleks hareket. Siz bu refleksi bir tık daha ileri götürebilirsiniz. Örneğin esneyerek kollarınızı, vücudunuzu ve bacaklarınızı esnettikten sonra, bir de ayaklarınız için özel bir hareket yapabilirsiniz. Parmak uçlarınız bir öne uzanacak bir de geriye çekilecek şekilde uygulayacağınız bu hareketi 10 kere yapabilirsiniz. Ayak ve bacaklarınızın bu şekilde çok rahatladığını hissedeceksiniz.

Video: Mutlu Uyanmak İçin Mutlaka İzle! | Dr. Zafer Akıncı

Yataktan kalktıktan sonra da ilk iş mümkünse bir ılık duş alın. Eğer buna fırsatınız yoksa, yüzünüzü soğuk suyla yıkamak da sizi epey kendinize getirecektir. Hemen ardından ise kahvaltı yapmak, bu şekilde metabolizmanızın çalışmaya başlamasını sağlamak önemli. Ancak güne asla şekerli ya da karbonhidrat ağırlı bir gıdayla başlamayın. Vücudunuza ilk girecek olan şeyin protein olması önemli. Bunun için yumurta, peynir, zeytin, yanında bir dilip tam buğday ekmeği ile biraz yeşillik, harika bir sabah kahvaltısı seçeneği olacaktır.

NE? NASIL?  Çok uyursak ne olur?

Size mutluluk ve huzur veren bir müzik açmak da sabah ritüleniz içinde olursa çok iyi olur. İlk iş, önceki günün negatif haberlerini yayınlayan bir TV kanalını izleyip moral bozmaktan çok daha iyidir.

O gün giyeceğiniz kıyafetleri, yanınıza alacağınız eşyaları geceden hazırlamak, size sabah daha rahat ve huzurlu hissettirecektir. Yine gece, yatak odasınızı toparlamak da iyi bir yöntem. Karmaşık bir ortama gözlerini açmak kimseye pek iyi gelmez. Geceden perdelerinizi açık bırakırsanız, sabah sizi uyandıracak ve enerjik hissettirecek gün ışığının odanıza dolmasına fırsat vermiş olursunuz. Bir de gözünüzü açar açmaz görebileceğiniz rengarenk bir buket çiçeğin durduğu vazoyu da ihmal etmeyin.

Vücudunuzun yapısına uygun, rahat bir yatak ve boynunuzun rahat edebileceği bir yastık, kaliteli bir uyku uyumanızı, bu da sabah daha mutlu uyanmanızı sağlayacaktır. Ayrıca yine huzurlu bir uyku için, gece yatmadan odanızı havalandırın. Mümkünse yatakta sırt üstü yatarak, 10 kez diyafram nefesi alın.

NE? NASIL?  Sağlıklı uykunun kuralları neler?

Her zaman uyandığınız saatten yarım saat erken uyanmayı deneyin. Bu size birazcık yatak keyfi yapmak, biraz da düşünüp günü planlamak için vakit verecektir. Böylece telaşsız ve daha huzurlu bir sabah geçirebilir, kahvaltınızı rahatça edebilirsiniz.

Uyanır uyanmaz koca bir bardak su için. Bu sağlığınız için çok faydalı. Ayrıca vücudun susuz kalması,yorgun hissetmenin en önemli nedenlerinden biri. Ardından sizi uyandıracak kahvenize geçebilirsiniz.

Eğer güneş gözünüzü rahatsız ediyorsa, sabah evden çıkarken güneş gözlüklerinizi takmayı unutmayın.