Lanetli Kral Nebukadnezar kimdir? sorusu bir hayli merak edilen konular arasında yerini korumaya devam ediyor. Dünya üzerinde yaşamış olan en büyük krallardan bir tanesi olarak kabul edilen, birçok kutsal metin içerisinde adı geçen, Babil’in Asma Bahçeleri’ni yaptırmış olduğu rivayet ediliyor. Tarihi figür II. Lanetli Kral Nebukadnezar ismini daha çok The Matrix filmini izleyenler daha çok hatırlıyor.

Yazılı tarihten hemen önce dönemin efsaneler ile dolu olduğunu bilmek gerekir. Birçok dönem hayalcileri tarafından efsanelere dönen birçok hikayesi vardır. Bazılarından gelen anlatımlara bakılacak olduğu zaman Tevrat ile İncil gibi birçok kutsal kitaplarda geçtiği öne sürülse bile inanıldığı için hikayelere gerçek gözü ile bakılmıyor.

Lanetli Kral Nebukadnezar Kimdir?

Lanetli Kral Nebukadnezar

Lanetli Kral Nebukadnezar ismi ile bilinen ve Dünya Yedi Harikası içerisinden birisi olarak öne çıkan Babil’in Asma Bahçelerini yaptırmış olduğu söylenen kral da efsanelerden bir tanesi olarak öne çıkıyor.

NE? NASIL?  Çok uyursak ne olur?

Lanetli Kral Nebukadnezar hakkında birçok sözlü tarih ile gelen ve ardından da yazılı kaynaklara aktarılan bilgiler yer alıyor. Bu yüzden de tam anlamı ile hayal ürünü olduğunu söylemek mümkün bir durum olmasa bile net olan bilgiler de yer almıyor.

Güçlü Komutan Lanetli Kral Nebukadnezar Kimdir?

Lanetli Kral Nebukadnezar kimdir sorusu da bir hayli merak edilen konular arasında yer alıyor. Keldani hanedanı aracılığı ile kurulan ve yeni Babil imparatorluğu ismi ile anılan devlet kurucusu Lanetli Kral Nebukadnezar’ın babası Nabopolassar olarak yer alıyor. Babası tarafından sağlık zamanları içerisinde devletin en güçlü komutanları arasında yer alıyordu.

Lanetli Kral Nebukadnezar’ın komutasında yer alan ordular Asurlular devletine karşı mücadele ile yer alıyordu. Asurluların Mısırlılar ile ittifak yapmalarının ardından rota Mısır sınırlarına çevrilerek Lanetli Kral Nebukadnezar ile ordusu, Firavun 2. Necho’ya karşı yapılan Karkamış Savaşı ardından galip ayrılmaları ile meydana geldi. Bu büyük olan galibiyet ardından da durmak nedir bilmeyen Lanetli Kral Nebukadnezar, Suriye ile Filistin toprakları içerisinde Babil devletleri hakimiyetleri de ele alındı. Lanetli 2. Kral Nebukadnezar ismi ile de tahta çıktı.