Tropikal meyvelerden olan kudret narı şifalı meyveler listesinde üst sıralarda bulunuyor, faydalarını duyan pek çok kişi ise kudret narı nasıl yenir sorusunu soruyor. Özellikle sindirim sistemi üzerinde, çok faydaları bulunan kudret narı, ülkemizin Akdeniz bölgesinde de üretilmekte ve yaygın olarak tüketilmektedir. Lif, vitamin ve mineral açısından çok zengin bir içeriğe sahip olan kudret narı, birçok hastalığın tedavisine de katkı sağlıyor.

Kudret Narının Faydaları Nelerdir?

Başta sindirim sisteminde oluşabilecek birçok rahatsızlığın önlenmesi ile oluşmuş hastalıkların tedavisinde kullanılan kudret narının, daha birçok faydası bulunuyor.

İzleyin: Kudret Narı Faydaları ve hazırlanışı..!

Bunlardan bazıları ise şu şekilde sıralanıyor;

 • Sindirim sisteminin daha düzenli ve sağlıklı çalışmasına yardımcı olur
 • Mide ve barsak rahatsızlıkları üzerinde hem önleyici hem de tedavi edici özellikleri bulunuyor
 • Barsak tembelliği, reflü, ülser ve kabızlık tedavilerinde, oldukça önemli katkı sağlar
 • Sindirim sistemindeki bakteri ve enfeksiyonların tedavisinde kullanılır (antibiyotik özelliği bulunuyor).
 • Ciltte oluşan yanık ve yaraların hızlı iyileşmesini sağlar
 • Cilt hastalıklarının (sedef ve egzama gibi) tedavisine yardımcı olur
 • Karaciğer sağlığına iyi gelir
 • Şeker hastalarına önerilir (kan şekerini düzenleyici özelliğinden dolayı)
 • Tümörlerin oluşmasını ve büyümesine engel olduğundan, kanser tedavisine katkı sağlar
 • Hücrelerin yenilenme hızını arttırır
 • Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur
NE? NASIL?  Evde Muhteşem Ekler Tatlısı Tarifi ! Pastaneden Almaya Son

Kudret narı özellikle, üreme organı kaynaklı kadın hastalıklarının tedavisinde de çok sık kullanılmaktadır. Guatr tedavisinde de kullanılan kudret narı, varis ve romatizmal hastalıklarda da iyi neticeler vermektedir.

Kudret Narı Nasıl Tüketilir?

Kudret narı taze meyve veya macunu hazırlanarak tüketilmektedir. Taze meyve olarak tüketilirken, meyve ezilerek püre haline getirilip, bir kaşık balla karıştırılarak yenilir. Kudret narından istenen verim alınabilmesi için, özellikle sabahları açken ve bir tatlı kaşığı kadar yenmesi öneriliyor.

Kudret narının macun olarak tüketilmesinin ise, iki yöntemi bulunuyor. Birincisi ezilerek bir bardak balın içine karıştırılıp, bir ay kavanozda saklanması. İkinci yöntem ise, bal yerine bir bardak zeytinyağının içinde yaklaşık 6 ay bekletilmesi. Bu sürelerin sonunda, sabahları aç karnına bir kaşık tüketilmesi öneriliyor. Kudret narı istenirse, gün içinde de tüketilebilmektedir. Ama aç karnına tüketildiğinde daha etkili olmaktadır.

NE? NASIL?  Akıllardan Çıkmayacak Çok Pratik Şerbetli Tatlı Tarifi

Diğer Hususlar

Kudret narının bilinen bir yan etkisi bulunmuyor. Buna rağmen hastalıklarının tedavisi devam edenler ile ilaç kullananların, doktora danışarak kullanması gerekiyor. Ayrıca adet dönemi boyunca ve emziren kadınların da kullanması tavsiye edilmiyor. Kudret narının fazla miktarda kullanılması ise, sindirim sistemi ile karaciğerde sorun yaratabiliyor.