Kavitasyon ile zayıflamak mümkün müdür sorusunun cevabından önce bu uygulamanın ne olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Kavitasyon zayıflama konusunda kullanılan en popüler yöntemlerden biri olup, hastanın acı ve ağrı hissetmemesinin yanında yan etkisi de bulunmamaktadır. Bu yöntem diyet ve egzersiz ile desteklendiğinde daha sağlıklı ve kalıcı sonuçlar elde edilmektedir. Aksi takdirde kavitasyon yöntemi ile kalıcı ve sağlıklı bir şekilde kilo vermek mümkün olmamaktadır.

Kavitasyon Nedir?

Kavitasyonu kısaca, ideal kilosuna gelip, bölgesel fazlalıkları olan kişilerin başvurduğu bölgesel zayıflama yöntemi olarak açıklamak mümkündür. Kavitasyon, yoğunluğu azaltılmış ultrasonik sese dalgalarının vücuttaki sorunlu bölgelere uygulanması işlemine denilmektedir. Kavitasyon bölgesel zayıflamanın yanında selülit tedavisinde de kullanılmaktadır.

Kavitasyon uygulamasında amaç, vücuttaki yağların parçalanarak su ile absorbe edilmesini ve hücre duvarının bozulması ile açığa çıkan yağ ve yağ asitlerinin lenfler kanalı ile atılımını sağlamaktır. Yaklaşık 2010 yılından günümüze yaygın bir şekilde kullanılan bir yöntemdir.

NE? NASIL?  Sivilce ve aknelerden nasıl kurtulabilirsiniz?

Kavitasyon vücutta bel, kol, basen ve sırt gibi en sorunlu bölgelere uygulanmakta olup, aynı anda birden fazla bölgeye uygulanmamaktadır.

Video: Dr. Bahar Kahraman Kavitasyon’u Anlatıyor

Kavitasyon Zayıflama Sağlar Mı?

Kavitasyon ile seans başına ortalama 2 cm incelme yapılan çalışmalarda tespit edilmiştir. Ölüçümler metre ile yapılmakta olup, 5-7 seans uygulandığında vücutta 10 cm incelme görülmektedir. Bu durumda 5 seans kavitasyon uygulanan bir kişi yaklaşık olarak 1-3 beden zayıflamaktadır.

Kimlere Kavitasyon Uygulanmamaktadır?

Bölgesel zayıflama olarak adlandırılan kavitasyon, zayıflamak isteyen herkese uygulanmamaktadır.

Kavitasyon yönteminin uygulanmasının sakıncalı olacağı kişileri;

 • Kalp pili olanlara
 • Hipertansiyon hastalarına
 • Otoimmün hastalığı bulunanlara
 • Diyabet hastalarına
 • Vücudunda pilatin olanlara
 • Yaşlılara
 • Altı aydan kısa bir süre önce sezaryen gibi uygulama yapılacak bölgeden ameliyat olanlara şeklinde sıralamak mümkün olmaktadır.

Kavitasyon Yönteminin Uygulanması ve süresi

Kavitasyona başlamadan önce işlemi yapılacak kişinin bol su tüketmesi istenmektedir. Uygulama ultrason cihazı ile yapılmaktadır. Uygulama yapılacak bölgeye ultrason jeli sürülmekte ve cihaz ile azaltılmı ses dalgaları bölgeye verilmektedir. Bu işlem 40-45 dakika sürmektedir.

NE? NASIL?  Türkiye’deki Tüm Tarikatlar ve Cemaatler

Cihazdan ıslık sesi gibi bir ses duyulmaktadır. İşlem sonrasında da bol su tüketilmelidir. İşleme başlanılmadan bir gün önce ve sonrasındaki günde bol su tüketilmesi çok önemlidir. İşlem sonrasında idrarın koyu olması, böbrek ve karaciğerden yağ atılımını ifade ettiğinden normal bir durumdur.

Kavitasyon işlemleri genellikle haftada bir seanstan üç hafta uygulanmaktadır. Bazı merkezlerde ilk seansta 2-3 işlem birlikte yapılmaktadır. Üç hafta içerisinde bir sonuç alınmadığı takdirde işleme devam edilmemekte, aksi halde 8-10 seansa kadar uygulamanın yapılması önerilmektedir.

Kavitasyonun Avantajları ve Zararları

Kavitasyonun avantajlarını, ağrı, acı, sızı vermemesi ve kişinin günlük hayatına hemen geri dönebilmesi olarak söylemek mümkündür. Aynı zamanda kavitasyonun cerrahi bir yöntem olmaması da bir avantaj sayılmaktadır.

Kaviatsyonun zararlarını ise,

 • Deride kızarıklık, ağır yanıklar ve kabarmalar oluşturması
 • Vücuttaki hücreleri parçaladığından, hücre yaşlanmasına neden olan oksidan maddeleri ortaya çıkarması
 • Cihazın 10-15 cm uzakta tutulması gerekmektedir. Aksi durumlarda, troit, testis kanseri ya da hormon bozukluğu gibi rahatsızlıklara yol açması
 • İncelme garantisi kesinlikle bulunmaması şeklinde sıralamak mümkündür.
NE? NASIL?  Yüzünüzde hint yağı kullanmanın faydaları nelerdir?

Kavitasyon ile zayıflama anlamında fayda sağlanması tamamen kişinin su içme kapasitesine bağlı olmaktadır. Ayrıca spor ve diyet ile desteklenmediği takdirde zayıflamada ki kalıcılıktan söz edilmesi doğru olmamaktadır. Diyet ve spor yapılmadığında verilen kiloların geri alınması söz konusudur. Bu yüzden kavitasyon genellikle, tek bölgede yağlanması olanlara önerilmektedir.