Yoğun çalışma temposunda sahip insanlar, sabah erken saatlerde uyanmak zorunda kalan öğrenciler, güne enerjik başlamanızı sağlayacak tüyolar nelerdir konusunda birçok yol arayışı içerisine giriyorlar. Güne enerjik başlamak çoğu zaman mümkün olmuyor. Güne enerjik başlamak için yapılması gereken bazı ufak değişiklikler ile güne motivasyon dolu uyanmak mümkün. Öncelikle kişinin kendi kendini olumsuza şartlamaması her yeni gün için umut dolu olması gerekir. Her sabah güne başlarken olumlu cümleleri zihinden geçirmek, stresli durumlarla başa çıkmaya da yardımcı olur.

Uyku Düzenini Rutin Hale Getirmek

Gün içerisinde ihtiyaç duyulan enerji gece boyunca uyku esnasında tazelenir. Bu nedenle uyku düzenini her zaman belli bir rutin şeklinde düzenlemek ve yeterli bir uyku saati ayarlamak güne enerjik başlamak için püf noktadır. En ideal uyku süresi 8 saattir. Yeteri kadar alınmayan uyku diğer gün içerisinde kişinin yorgun ve uykulu hissetmesine neden olur. Odaya sabahları gün ışı almak, vücutta seratonin hormonun salgılanmasını sağlayarak kişinin güne daha mutlu ve enerjik kalkmasını sağlar.

NE? NASIL?  35 Bin Liraya Ev Nasıl Alınır Nereden Alınır İşte Soruların Cevabı

Video: GÜN BOYU ENERJİK OLMAK İÇİN BUNLARI YAP!

Kahvaltıyı Önemsemek

Sabahları yapılacak içinde gün içerisinde gerekli olan besin değerlerini bulunduran ufak bir kahvaltı dahi güne enerjik başlamak için yeterlidir. Uyandıktan sonra içilecek 1 bardak su metabolizmanın hızlanmasını ve vücudun güne hazırlanmasını sağlayacaktır. Kahvaltıda ağır besinler tüketmemek de vücudu erken saatlerde yormamak için önemlidir. Kahvaltıdan önce tercihe bağlı olarak ılık bir duş almak güne tazelenerek başlanmasına yardımcı olacaktır.

Sabahları Müzik Dinlemek

Sabah saatlerinde müzik dinlemek herkes için etkili yöntemdir.

Sabahları daha enerjik kalkmak isteyenler;

  • Klasik müzik,
  • Konçerto,
  • Country / Folk
  • Dans ve Elektronik
  • Funk / Soul
  • Caz rock,
  • Hip-Hop,
  • Reggea,
  • Metal,
  • Haed rock gibi türlerden parçalar dinleyebilirler.

Müzik ruha en iyi gelen sanattır. Bu nedenle ruhunu doyurmak, psikolojik olarak daha sağlıklı olmak isteyenler kendilerine uygun müzik türünü seçerek her sabah şarkılar dinleyerek güne başlayabilirler. Gün içerisinde de boş zamanlarda dinlenebilecek müzik listeleri hazırlamak gün içerisinde enerjinin kaybolmasını engelleyecektir.

NE? NASIL?  Yüzeydeki Pas Nasıl Temizlenir? Pas Neden Oluşur?

Doğru Kokular Tercih Etmek

Sabahları güzel kokular koklamak enerjinin artmasını sağlar. Odada yakılacak hoş bir tütsü, odaya sıkılacak taze çiçek kokulu oda spreyi, duştan sonra sürülecek nefis bir parfüm güne enerjik başlamanın en keyifli yolları arasında yer alır. Evde hoş kokulu çiçekler beslemek hem psikolojik olarak iyi hissetmeyi sağlarken hem de evin kokusunu canlı tutarak kişinin daha enerjik olmasını sağlar.